top of page

מספר המזל שלי

מאת אורן טל | רונאלדיניו הגיע למקסיקו והחליט להציג לעולם את המספר 49 על גבו, זה בדיוק הזמן להיזכר בכמה מהשחקנים פורצי הדרך בכל הנוגע למספרים שעל גבם.

זה לא סוד שהספרה 9' מעטרת את חולצתו של חלוץ החוד, שהשוער יעדיף בד"כ את הספרה 1' על גב האפודה או שהספרה 10' מראה לנו מי כאן הכוכב הגדול. אבל ישנם שחקנים שהמספר על גבם הוא פחות מסורתי מבד"כ, כי בשבילם אותו מספר חייב לייצג משמעות נסתרת שאנחנו האוהדים נצטרך למצוא אותה, חייב להיות ייחודי ובעל סיפור ביזארי ומסקרן, אחרת זה סתם מספר חסר משמעות לדעת הכוכבים שלנו. אז אספנו לפניכם כמה מהשחקנים בכדורגל העולמי עם מספרים קצת משונים מהרגיל, אך עם משמעויות ותוצאות שונות ומשונות אף יותר:

שיעור במתמטיקה מזמוראנו

איוואן זמוראנו, מגדולי חלוצי החוד באינטר ובריאל מדריד, כבש  270 שערים בכל הקריירה שלו בת ה-17 שנים במועדונים ובמדים הלאומיים של נבחרת צ'ילה. מי שזכה לראות את "איוואן האיום" בימיו הפוריים בספרד ובאיטליה, ללא ספק עורר בי רגש קנאה שבכדורגל העכשווי עוד לא מצאתי את הנחמה בשבילה, וגם לא בשידורים החוזרים של משחקי העבר הקלאסיים המשודרים מעת לעת. היות שזמוראנו היה בזמנו מחלוצי החוד הרצחניים ביותר שההגנות באירופה סבלו ממנו, שאם היו מעירים בזמנו כל שחקן הגנה באשר הוא באמצע הלילה באיומים ובדרישות לשמוע את השם הכי מפחיד שעולה לו כרגע לראש, היה אומר "איוון האיום" מבלי להתבלבל. בשנות ה-90 המאוחרות במילאנו התפנקו אוהדי הנראזורי בכמה מהשמות המבהיקים ביותר שאיישו את החלק הקדמי- רוברטו באג'יו, רונאלדו, כריסטיאן ויירי וכמובן "איוואן האיום".


זמוראנו שהגיע לאינטר ממדריד תמורת מיליון יורו ואחד רוברטו קרלוס, כבש את מקומו כמיועד הספרה 9' המחייבת, אבל קם למציאות חדשה שמלווה בסטירת לחי מצלצלת מהצד המסחרי של עולם הכדורגל. זה קרה כאשר רונאלדו הברזילאי הגיע לאינטר ב-1997 ולפי הסכם החסות שלו עם Nike , התחייב ללבוש את החולצה מספר 9'. באינטר ניסו להרגיע את זמוראנו והעמידו לרשותו את המספר 18', אך זמוראנו לא ייתן לאף הסכם חסות כזה או אחר להכפיל לו את ה-9' על הגב שלא מרצונו. הצ'יליאני עשה דבר פשוט-בין הספרה 1' לספרה 8' השחיל באמצעות אפסנאי הקבוצה את הסימן המתמטי והסימפטי "פלוס", מה שאומר: שמונה ועוד אחד שווה לתשע. "איוואן האיום" נשאר עם ה-9' על הגב בדרך כזו או אחרת. "יש לי רוח לחימה של לוחם" אמר על עצמו בשנת 2000 אחרי שעזב את אינטר, והסיפור הזה מגבה את האמרה הזו, לפחות מהפן המתמטי שבדבר .

אני אפס

מן הסתם כבר בטח הבנתם על איזו בחירת מספר מדובר כאן , החלוץ המרוקאי היכאם זירואלי בחר לעצמו את הספרה 0' על הגב כששיחק במדי הייברדין הסקוטית, וזאת לפי הבנתו שארבעת האותיות הראשונות בשם המשפחה שלו (זירו) בעצם מאייתות את הספרה אפס באנגלית. לא המספר הכי סימפטי ששחקן כדורגל יכול לבחור אך אפשר להבין את הכוח שיכל החלוץ לשאוב מהבחירה המפוקפקת. זירואלי נהרג מאוחר יותר בתאונת דרכים בארץ מולדתו, ובעקבות המקרה בחרה ההתאחדות הסקוטית לאסור על המספר 0' להופיע על גבו של אף שחקן בליגה הבכירה.

 69 כדרך חיים

השחקן הבא שבחר במספר יוצא הדופן מותיר רושם של נולד בשביל המספר הזה. ביצ'נטה  ליזראזו, מגנה השמאלי בעל השם האקזוטי של נבחרת צרפת בשנות ה-90, שמוכר במולדתו כ"שחקן הצרפתי המעוטר ביותר בהיסטוריה"- לא פחות מ- 23 תארים נרשמו לזכותו של הצרפתי במהלך הקריירה ארוכת השנים שלו , שנערכה בעיקר במדי באיירן מינכן איתה רשם חלק גדול מתוך אותם 23 התארים באמתחתו, וגם בבורדו הצרפתית התכבד בלא מעט. ליזראזו בחר לשים על גבו את המספר 69, ולא זה לא בגלל שהוא נשוי לשחקנית-זמרת הצרפתייה היפהפייה אלסה לונג'יני ורצה להתרברב בכושרו מחוץ למגרש, אלה בגלל שלטענתו זהו מספר המזל שלו. איך הוא הגיע למסקנה הזאת שאלתם? זה נורא פשוט: ליזראזו נולד בשנת 69', משקלו בקילוגרמים שווה ל-69', וגובהו? ניחשתם נכון – 1.69 מ'! הצרפתי חי בשביל המספר הזה על גבו, וזה החזיר לו ביד נדיבה. כי 23 תארים זה משהו שרק מספר מזל יכול לתת לך.
אנטישמיות נוסח בופון 

ג'ינלואיג'י בופון, אי אפשר שלא לאהוב את השוער האיטלקי הנפלא. אגדה בעודו בחייו, ה-שוער בה' הידיעה של נבחרת איטליה בכל הזמנים, ואולי גם של הכדורגל העולמי. בופון כמעט כמו כל שוער נבחר ללבוש את המספר 1' על גבו, עד שבתחילת שנת ה-2000 כאשר שיחק במדי פארמה החליט באופן מפתיע ללבוש את אפודת השוער עם המספר הנודע לשמצה באירופה – 88'. מספר זה מהווה למרבה הפלא סמל של התנועה הנאצית ברחבי אירופה, כיוון שבאלף-בית האנגלי ה-"H" היא האות השמינית, לכן המספר 88 יוצר את ראשי התיבות HH: "הייל היטלר".
מיותר לומר שראשי הקהילה היהודית באיטליה הביעו את זעמם על החלטת בופון שחזר בו מיידית מבחירת המספר, לאחר שכינס מסיבת עיתונאים בה מירר בבכי. "זאת הייתה אי הבנה מצערת ואני באמת מתנצל בפני הקהילה היהודית, הסיבה שבחרתי במספר היא כי היא מסמלת בן אדם שיש לו 'ביצים'. והשנה אחרי הפציעה שלי אני צריך 'ביצים' כדי לחזור לרמה שהייתי בה". אין מה לעשות גם בופון יכול לטעות לפעמים.  בליגת העל שלנו אגב קרה מקרה דומה כאשר בשנת 2011 קשרה השוויצרי של הפועל פ"ת דאז, פאבלו סטולר, לבש את החולצה מספר 88' עד שהפורום למאבק באנטישמיות שלח מכתב לראשי המועדון להסיר את המספר.

אלו הם חלק מהדוגמאות היותר מפליאות של בחירות מספרים בכדורגל העולמי, אם יש לכם זיכרון משחקן מסויים שהתהדר במספר קינקי על גבו אתם מוזמנים להגיב וליידע אותנו, אחרי הכול הפיקנטריה והכדורגל תמיד ילכו יד ביד.

Komentarze


bottom of page