top of page

מפה יוצאים רק עם נצחון! מכבי חיפה Vs. הפועל אשקלון, מחזור 8 / אלכס מילשטיין

אחרי תצוגת השיא נגד ת"א, מכבי חייבת לחבר נצחון שני לראשונה העונה ובאמת להיצמד לצמרת לאור המשחק בין שתי המובילות. מומנטום הוא דבר קסום בספורט, לפעמים הוא לא רק עובד לטובתך אלא גם לרעת היריבים שלך. כאשר ב"ש ות"א יציצו בטבלה, יבינו שהפער עומד על משחק אחד בודד, שת"א עוד צריכה להגיע להר הגעש הביתי שלנו, שחמשת המשחקים הקרובים של הירוקים הם נגד יריבות נחותות ושלושת המשחקים הקרובים חיפה תשחק בבית… הלחץ יעשה את שלו.

אבל וזה אבל גדול, ראינו שמתחילת העונה, לדעתי גם משחר ההיסטוריה לחיפה קשה להתמודד עם קבוצות שבאות לסגור, "להרוס" את המשחק ולבזבז זמן, בעיקר במידה והן בטעות עולות לייתרון ובמיוחד ככל שהזמן עובר ובזבוזי הזמן הופכים תיאטרלים יותר! הפועל אשקלון בדמות מאמן כמו יובל נעים צריכה להיות "המכשול האולטימטיבי" לקושי של הירוקים, האומנם?

יובל נעים לצערי אוהדי אשקלון מסרב להפנים שהוא לא בליגה הלאומית ומנסה לשחק התקפה בעוד הקבוצה שלו לא יודעת לעשות הגנה וסגירות בסיסות, כאשר נגד קבוצות עם מחץ התקפי זה נגמר בהפסדים ונגד קבוצות חלשות זה נגמר ב 0-0. שטחים בין קו ההגנה לקישור, סגירות של 2-3 שחקנים על השחקן עם הכדור שמאפשרות הרבה שטח לנוע מאחורי קווי ההגנה ועוד שלל בעיות יסוד שהירוקים חייבים לנצל, בתקווה להצגה ועוד "מסיבה בחיפה"!!

בואו נבחן קצת את הבעיות של אשקלון ואיך אנחנו נוכל לנצל את זה:

דוגמא א:


(צילום מסך, סרטון ציבורי – מנהלת הליגה לכדורגל)

משחק נגד אשדוד (נגמר ב 0-0), ניתן לראות את השטח הרב שיש בין קו הקישור האחורי לקו ההגנה, לשטח הזה שחקן בעל יכולת מסירה (גילי) או יכולת בעיטה (נטע, קמיל, קהת, עטר) יכול להיכנס ולעשות הרבה צרות.

דוגמא ב:


(צילום מסך, סרטון ציבורי – מנהלת הליגה לכדורגל)

משחק נגד הפועל ת"א (נגמר ב 2 ברשת של אשקלון), שימו לב לבונקר של שמונה שחקנים מאחורי כדור, ועדיין לשלוש שחקני הפועל יש ים שטח להתקדם, לבעוט, למסור…. נגד דולי (הכבשה) מנגה וחבריו זה נגמר בבעיטה לא חכמה מחוץ לרחבה, נגד יצירתיות של קישור, זה מסתיים אחרת.

בהמשך לאותו מהלך, גם כאשר הגנה מזהה שבעיטה מחוץ לרחבה עומדת להתבצע:


(צילום מסך, סרטון ציבורי – מנהלת הליגה לכדורגל)

הם שולחים 3 שחקנים, שתיים קרובים ועוד אחד בתנועה לעבר הבועט, על מנת לסגור בעיטה של שחקן אחד, למה? זה משאיר שחקן של הפועל אחד על אחד מול השוער כאשר הבעיטה נעצרת בו.

באופן כללי אשקלון "אוהבת פאניקה" כאשר בכל מצב בו שחקן נמצא עם הכדור קרוב לרחבה, הם מתנפלים עליו עם שניים עד ארבע!! שחקנים. מסירה אחת פשוטה לאחד משלושת השחקנים המתפנים יוצרת מצבים ליד השאר של הדרומיים, למשל:


(צילום מסך, סרטון ציבורי – מנהלת הליגה לכדורגל)

משחק נגד רעננה (0-0 ללא הרבה אירועים אשקלונים והתעלות של איינוגבה) שחקן עם הכדור מעל 40 מטר מהשער, מקבל 3 שומרים + עוד שחקן (הרחוק בתמונה) עם המבט לכדור ולא לשחקן החותך. זה נגמר בכדור לרחבה שלא נוצל, מצד שני לרעננה אין נוגח כמו פלט במרכז הרחבה.

בגדול יש הרבה בעיות בסוג ההגנה שנעים מנסה להנחיל לקבוצה שלו, לא מדובר בבונקר טיפוסי ויש המון ליקויים שהירוקים יכולים לנצל.

מבחינת מכבי שלנו, המפתח הראשון למשחק הוא שער מוקדם. הקבוצה צריכה לפתוח באטרף, בעיטות מרחוק וניסיונות להכניס כדורים מהירים לשחקני הקו הקדמי שלנו, שער מוקדם יפתח את כל המשחק ויעזור לנו לראות שטיפה על הדשא.

מפתח שני הוא סוג ההרכב שרנה יעלה איתו, כאשר השבוע דובר על שינוי הרכב להתקפי יותר. אני לא מהאנשים שגורסים שהתקפי יותר משמע יותר חלוצים. לטעמי דווקא הקו קישור הקדמי מחוזק בעוד שחקן יצירתי, שיודע לעשות את הדריבל בזמן הנחוץ או לתת מסירה בין שחקנים לשחקן חותך זה המפתח לנצחון מול קבוצה שמצופפת.

שילוב של מוגרבי, או עטר בעמדה מאחורי החלוץ יחד עם פלט וכמובן ורמוט, קהת, נטע וקאמיל יכול להיות פתרון מעולה ואפשרות לשחק מהר יותר ויעיל יותר תוך מיקסום הכלים ההתקפיים.

נקודה על הקהל: במידה והצלחנו להשתיק תשע אלף צהובים בעזרת אלף פנאטים ירוקים, היום אנחנו צריכים להרעיד את הדשא, שכל שניה על הדשא של האשקלונים תראה בלתי נסבלת, שאת הנקודות הם יפסידו כבר בחדרה, הצגה היום היא בגדר MUST!!!!

יאללה מכבי!!!

Comments


bottom of page