top of page

ניחוח ים

מאת תמיר אלחיאני | מכבי חיפה בצלילה למטה, ואין מי שיושיע

מילא, מילא אם מכבי חיפה הייתה מפסידה לרעננה אחרי בליץ מטורף והחמצות שלא ייאמנו. מילא אם היינו מדברים על הפתעה, על עקיצה, על סנסציה. אבל הניצחון הזה היה אשכרה ניצחון מוצדק לחלוטין, ראוי בהחלט גם למנצחת וגם למנוצחת. עד כמה עוד עמוקה מחילת הארנב הזו שנקראת ״החיים שלך ושל הקבוצה שלך בזבל״?

מכבי חיפה נראתה פשוט מחפיר, העלתה באוב את כל העונות שעברו והוסיפה ריבית. אם מבלומפילד יכולנו עוד לצאת מעודדים מהיכולת ולפנטז על עלייה על דרך המלך, הרי שהיום אפילו קוואנטום של נחמה לא נשאר לנו מהלא יוצלחים האלו. אין דבר קל יותר מלפצח ולשתק את מכבי חיפה. שתי שמירות אישיות על ראיו ועזרא, שלושה באמצע, וזהו. המשחק שלך. וכרגיל, כמו בכל המשחקים האחרונים, למעט אחד מול הפועל פתח תקווה, גם את הסיכוי הקטן שעוד היה לשיוויון גזל המאמן בחילוף שאין דרך לתאר אותו מלבד טעות מוחלטת וחוסר הבנה של המשחק.

בכל הנוגע למאמני כדורגל, אין דבר שאני לא סובל יותר מאשר התחכמויות. אין דבר שמרתיח אותי יותר מאשר הליכה כנגד ההיגיון והשכל הישר. ואין שום דבר שסטנויביץ׳ עושה בעקביות אדוקה יותר מאשר בדיוק את שני אלו. המערך היחיד שעבד כמו שצריך במחצית הראשונה היה הקישור האחורי. מיצ׳ל ומויאל נהנו בסך הכל משיתוף פעולה מוצלח, והצליחו למנוע ממרכז ההגנה של מכבי חיפה את רוב העימותים. לאטום לחלוטין את בור הפאניקה הזה הם כמובן לא יכלו, אבל עדיין, הם עבדו כמו שצריך ולא הייתה סיבה לפרק את החבילה הזו. למה לעזאזל לפרק את חוליית הקישור, להפקיר את האמצע ולתת להגנה שלנו שוב להתמודד במיס מאץ׳ מוחלט במתפרצות מול שחקנים מיומנים, מהירים וחזקים כמו נווקאמה והשני שהוא לא ממאדו צ׳אם? למה לא לתת לעידן ורד, שחקן עם אנרגיות ויכולות בשני צידי המגרש, לעבות את מרכז השדה ולדחוף הכל קדימה?

כמה עוד אפשר לשקר לעצמך ולנו עם מערך שני החלוצים הזה? מילא אם אידריסו משחק, יש חלוץ טבעי, ותיק ומנוסה שיכול לקחת עליו את כובד המשחק ולהתיש את הבלמים (כשהוא לא בועט בהם). אבל אם אין לך חלוצים מובילים ודומיננטיים, והספיקו לנו ארבע שנים איתם כדי לדעת בוודאות שכרגע אין לך כאלו, מה ההתעקשות לשחק עם שניים? זה לא הופך את מכבי חיפה להתקפית, רק לפאתטית, חדירה ועלובה. ממאמן מנוסה ומצליח, שהותיר חותם חיובי במקומות בהם אימן, אני מצפה להבנה של החומר הקיים ולשימוש נכון בו.

אם וסילי תופס את הראש, מה אנחנו נגיד? (צילום: אורטל דהן זיו)


עד כה, סאלה עושה רושם מפתיע מאוד לרעה בהתנהלותו, וניהול המשחק, כמו גם ההכנה שלו, מראים שהוא לא למד את הליגה שלנו כראוי, וגרוע מכך – לא הבין לעומק את נקודות החולשה של מכבי חיפה. אפשר לחיות עם סגל שהוא לא הטוב ביותר אותו יכולת להשיג, מסיבות כאלו ואחרות, אבל חובה לשחק על החוזקות ועל השחקנים בכושר הטוב ביותר ולא להתאבד על המערך שלך. בייחוד כשאין בינו לבין החומר הקיים במכבי חיפה ברגע זה כל התאמה באשר היא.

כבר נואשתי. נגמרו כבר האצבעות להצביע על האשמים. אין אפילו חתיכת נחמה אחת מהקבוצה הזו, ועונה רביעית ברציפות שאנחנו טועמים את טעמו של עכוז הליגה כבר בחודשי הסתיו. קבוצה שמתיימרת לאיים על כתר האליפות, אפילו קבוצת צמרת לגיטימית, לא יכולה להרשות לעצמה לא לנצח ברציפות שני משחקים בשום אינטרוול במחזור חמישי, בטח שלא לרשום שלושה הפסדים, שאחד מהם בבית לרעננה. טדי ובלומפילד? מילא, עוד איכשהו לגיטימי. וגם שם אפשר היה להוציא שתי נקודות עם חשיבה מהירה ויצירתית יותר, רעננה בבית? ועוד הפסד שני רצוף? מה נסגר איתכם, תגידו לי?

אגב, כדאי מאוד לשחקנים לסתום את הפה ולעמוד אחד לצד השני בתקשורת, כי הדבר היחיד שנותר קבוע בארבע עונות השיממון האלה הוא אך ורק הם. אסופת בינוניים במקרה הטוב, ומה לעזאזל הם עושים כאן במקרה הפחות טוב. אנחנו סולדים מההתנהגות הבזויה ומחוסר הקולגיאליות שלכם ואני קורא לכל מי שיודע על זהות מדליף למהר ולחשוף אותה, למען יראו וייראו. אם תמשיכו עם ההדלפות, הרעל והבחישות, אנחנו ביציע קודם כל נדרוש את הראשים שלכם, רק אחר כך נגיע, אם בכלל, למאמן. הוא האחרון ברשימה, למרות כל מה שציינתי לעיל. אתם הכנסתם אותנו לבור הזה, בפעם המי יודע כמה, אתם תנסו לשבור את הראש איך אתם מוציאים אותנו משם. בבקשה רק בלי צמד המילים הארור הזה שהוא ״דרך חדשה״.

ומה עכשיו? מכבי חיפה נכנסת להזדמנות האחרונה שלה להישאר רלוונטית לעונה הזו. כל תוצאה מלבד ניצחון בבאר שבע – והעונה הזו גמורה בליגה. אותם השחקנים שעשו במכנסיים בארבע עונות קודם לא יהפכו לאריות, בטח לא במצב הזה. רק ניצחון, שלאור הנסיבות יהווה הפתעה מדהימה למדי, יוכל להחזיר ולו במעט את הצבע ללחיים ולהחזיר את מכבי חיפה לעניינים.

אתם מאמינים? אני כבר הרבה פחות. מודה בייאושו ועוזב, ירוחם.

Yorumlar


bottom of page