top of page

נמאס/ תמיר אלחיאני

  נקודת השבר, אחרי שנים של חול ואבק, הגיעה אתמול. תמיר אלחיאני מדווח מתחתית החבית. זאת אומרת, התחתית נכון להרגע.

נמאס לי ממך, מרקו בלבול.

כן, כן. אתה. ״כבר? הרי הוא רק שבועיים בקבוצה!״, תגידו. אבל וואלה, גם אם אתה עשר דקות בקבוצה, ומחליט בכל זאת להרכיב את בוקולי ודקל קינן, אחרי ששבוע שלם אתה מתרגל הרכב אחר, אז באמת שגם ממך. לא ייצא שום ח׳יר.

לא ייאמן איך הקהל של מכבי חיפה מבין כדורגל יותר מכל מאמן שהיה כאן בעשור האחרון. לאו דווקא בגלל שהקהל שלנו מורכב מגאוני על ותותחים עם תעודת פרו. למעשה, זה בדיוק מהסיבה ההפוכה – אנחנו יודעים מהם הדברים הפשו-טים(!) שצריך לעשות, או לא לעשות, כדי להוציא אפילו מחבורת הזבל הנוכחית הזאת את המקסימום.

כולנו מבינים שמתן אוחיון הוא האופציה הטובה ביותר כבלם ולא דקל, שעם כל אהבתי אליו – ימיו היפים מאחוריו.

כולנו מבינים שעדיף שחקן נוער על בוקולי, שעם כל האנרגיה שלו, זה כבר משחק שלישי בשנתיים האחרונות שהוא דופק לנו מול הנבלות האלה, והוא שחקן עבר כבר זמן רב.

ובכל זאת – כל מאמן שעובר במכבי חיפה עושה בדיוק את הדברים האלו כשהוא נכנס לתפקיד. מתמכרים לשטויות ולניסיון להוכיח לכל העולם שהוא טועה. העולם לא טועה, הרצפה לא עקומה.

זיג זג בהרכבים, חילופים תמוהים (ורד במקום ראיוס?!), ובנייה על שחקנים עם ״ניסיון״ (אם נגדיר לרגע עשייה מתמדת במכנסיים כל משחק חשוב בחמש השנים האחרונות כניסיון) במקום שחקנים שאשכרה יעשו משהו.

גם אם מישהו חשב או בנה מגדלי אשליות בראשו היום כבר ברור שממרקו לא תבוא ישועה.

אבל כמובן, זו רק ההתחלה, שלא תחשבו לרגע שאני מאשים את בלבול בכל הפיאסקו הזה. הוא רק ש״ג מסכן שקיבל את המועדון לידיים שלו במצב קטסטרופלי. מי האשם העיקרי? כולכם יודעים, אבל לצורך האפקט הדרמטי, בואו נחכה עם זה לסוף.

מי עוד? אה, כן.

נמאס לי ממך,גוסטבו בוקולי.

כן, כן, אתה. ״מה? אבל הוא נותן הכל על המגרש, והוא נשמה!״

נשמה עלק, מתרוצץ כמו שימפנזה על LSD על המגרש, עושה מיליון חורים בהגנה ואיכשהו, תמיד, תמיד מוצא את הזמן לנקנק אותנו עם איזו מסירה מטומטמת אחורה שעושה נזק ברמה של 11 בספטמבר.

עשה לי טובה, קח את ההתנצלויות שלך, ההתחנפויות שלך והפוסטים המתחסדים בפייסבוק ודחוף אותם ל*** ההיפראקטיבי שלך. אתה פוליטיקאי שחי מחנופה לקהל ולמועדון, וכל מועדון כדורגל מתוקן (להלן: לא זה שאתה משחק בו) היה דוחף לך ליד שעון זהב וחולצה ממוסגרת או מעיף אותך לאיזו אח״י נצרת לסיום קריירה במקום בו הרמה הנוכחית שלך תואמת.

אבל לא, המועדון שלנו שופט שחקנים לפי ההתנהגות שלהם. כמו כיתת חינוך מיוחד, מי שמתנהג יפה מקבל מדבקה עם סמיילי וחוזה לשלוש שנים. משנה שהוא לא בעט למסגר שלוש שנים? לאאא. משנה שהוא אחראי לשמונה מאות איבודי כדור בממוצע וחבלה אחת קריטית כל משחק? מה פתאום! הוא נשמה, הוא חמוד, יש לו קול מצחיק ועברית במבטא ברזילאי. זה בערך כמו להרכיב את שושה. בינינו? גם היא הייתה עושה פחות נזק.

חושב על הודעת ההתנצלות בפייסבוק. גוסטבו בוקולי (צילום ותמונת שער: דף הפייסבוק הרשמי של מכבי חיפה)


יאללה, הבאים בתור.

נמאס לי מכם, שחקני מכבי חיפה. (לא אתה סטויקו, אני חולה לך על התחת, אתה מלך, בבקשה אל תעזוב)

מלחמה, נלחמים, נותנים את הכל. נמאס לי שזה ״הכל״ שלכם. אפילו בעונות עם אורן דנציגר ועידן שום ידענו לתת פייט ולקרוא תגר על הגדולות במשחקים מולן. גם כשהיינו זבל, היה איזה שביב של מכבי חיפה בשחקנים.

אתם? כלום, שום דבר. אבק. חוד שכל שחקן בו יכול לשחק בקבוצה בלאומית ואף אחד לא ירים גבה, ספרדים גחליליות עם חצאית בלט, עזרא מדרבל את עצמו לדעת, ורד, הצדיק בסדום, מיואש כי אין לו עם מי לשחק, על כל השאר אני לא רוצה לדבר כי באמת מבאס אותי להיווכח שזה הסגל של מכבי חיפה.

אתם, השחקנים. אין בכם כלום. כל משחק שחשוב לנו אתם תפסידו, גם אם אתם רוצים אתם לא יכולים ולא תוכלו. חבורת חנוקים מפחד, מפחדים מהצל של עצמכם. אתם לא מכבי חיפה. פוטנציאל, כולכם פוטנציאל גדול, נעל העולם עם הפוטנציאל הזה. בינתיים הפוטנציאל לפתוח את העונה הבאה בלאומית הולך וגדל. אבל וואלה, מה אני מאשים אתכם, מי יכול לומר לא למשכורת יפה ולחוזה במועדון כזה גדול? ברור שאתם עושים כל מה שאתם יכולים, וזה שאתם ביחד זה זיקוק האשפה המרוכז ביותר שהיה כאן בחמשת העשורים האחרונים זה לא באמת אשמתכם. לא החליפו אתכם, השאירו אתכם, עוד צ'אנס ועוד צ'אנס, עד לפי פחת.

אז רגע, אם זה לא המאמן ואלו לא השחקנים, מי אשם? האם יש פיתרון לחידה הזו, לאניגמה הגדול של המילניום השלישי?

הגיע הזמן לקרוא לילד (לא כל כך ילד) בשמו: כן, כן, אתה. ראש הקנוניה, האשם העיקרי והמיידי בכל הפיאסקו הזה. ״מה?! איך לא תבוש, איך לא תיכלם, לדבר ככה על הוד מעלתו, בלעדיו אנחנו שום דבר, אנחנו נהפוך לעירוני ראשון לציון, אנחנו חיפה, עיר קטנה ומסכנה של מיליון תושבים עם כמה מהאוהדים העשירים ביותר בארץ, איך נעשה משהו בלי הנשיא ירום הודו שמוכן להשקיע בנו כל כך הרבה?" ראויה האמת להיאמר – יענקל'ה שחר משקיע כסף. ולא מעט. אולי אפילו יותר מפעם. אלא שאת הכסף שלו הוא משקיע תמיד, תמיד במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון. ברכש שהוא פוליטי, רכש של עסקנות ו"תרומות" ולא רכש שיסייע באמת לקבוצה שלו. יענקל'ה דיבר בריאיון כאן על זה שהוא לא מוכן להשתולל במשכורות ל"ליגיונרים שנכשלו בחו"ל", ומעדיף להשקיע ב"שחקנים שיחזירו ויהיה ניתן לעשות עליהם רווח בעתיד".

בואו נעמיד לרגע את ההצהרה והחשיבה הזו בראי המציאות: מיליון דולר על חן עזריאל מיליון יורו על דינו אנדלובו שני מיליון וחצי שקלים על אלון תורג'מן

מיליון וחצי שקלים על דלה ימפולסקי

חצי מיליון דולר לעונה ליוסי בניון. אכן ליגיונר שהצליח בחו"ל. על אותו היגיון, שווה גם להציע חוזה לרביבו, מוטל'ה שפיגלר ושלום תקווה. גם הם ליגיונרים שהצליחו בחו"ל, גם הם, כמו יוסי, שחקני עבר. ובתווך – פספס את טל בן חיים, איתי שכטר, ערן זהבי, גילי ורמוט, עומר דמארי וטוטו תמוז. כל אלו יכלו לנחות כאן במאמץ קטן ובמחי חוזה נדיב (כמו נגיד זה שקיבל היהלום הישיש), וכל אלו, אפילו ביחד(!) היו יותר זולים מערימת הדרעק שהזכרתי לעיל וזו שעושה כרגע אימון בוקר בכפר גלים.

אז רובי לוי אולי משוכנע שיענקל'ה "לוקח הפסקה" (כוח שכנוע בשיחות פרטיות עדיין יש לו, ליענקל'ה), ומחכה שמיץ' יילך ואז ישתלט מחדש על הליגה (מחשבה מנותקת מהמציאות לחלוטין, אגב). אז עזבו את זה שמה בדיוק שווה הניהול של יענקל'ה שחר אם הוא מוכן להתחרות על אליפות רק כשהטוענות הרציניות לכתר נמצאות במשבר ואין לו תחרות אמיתית. אני יותר משוכנע שיענקל'ה "לקח הפסקה" בלתי מוגבלת מכדורגל, והוא כרגע מתנהל במרחב עשייה שאני נוהג לקרוא לו "אין לו מושג קלוש מה הוא עושה".

שנים חי שחר על הטיקט של ״הוא מבין כדורגל״. אבל בתכלס? תסתכלו על הרשימה שנתתי כאן למעלה, תסתכלו על התנהלות הקבוצה הזאת, ותגידו לי אם זו עבודה של מישהו שמבין מה הוא עושה. אפס מדיניות, אפס יד מכוונת, אפס אכפתיות. חצי קבוצה בפציעות מתיחה, ויענקל'ה לא יעשה כלום, לא יחליף מאמן כושר וישנה גישה כדי שלא יגידו שהוא "מעתיק ממכבי תל אביב". חי לרגע שבו יוכיח לכולם שהוא צדק וכולם טועים, והוא יותר חכם מכולם, צוחק כל הדרך אל הליגה השניה. מה שבאמת חשוב ליענקל'ה זו התדמית של "הג'נטלמן הגדול של הכדורגל הישראלי", כזה שלא מתלונן על שופטים גם כשזה נראה כאילו הם אשכרה בקנונייה להוריד את מכבי חיפה ליגה. חלילה שמועדון ג'נטלמני כמו שלנו יתלונן על שיפוט, את זה אנחנו משאירים לקבוצות שרוצות לנצח.

אתה יכול לזעוף עם מסך הוידאו לידך עד מחר, אתה יכול להמשיך לספר א בובע מייסעס לאוהדים. בשורה התחתונה – הקהל כבר מבין מזמן ברובו מי אשם. הבלוף כבר בחוץ. והזעם שראית אתמול אחרי ההרחקה של קינן, זה לא באמת היה זעם על מהלך כזה או אחר במשחק. זה היה זעם על הלך רוחות של שלווה מוחלטת במועדון נוכח התרסקות מביכה. בכל מקום אחר לפחות רוצים לתקן, אצלנו עסוקים בלתרץ ולהסביר לנו שהסגל הנוכחי הוא טוב ושאולי אולי נתחזק בחלוץ ואולי אולי יבוא לכאן מישהו אם הוא עצמו יסכים לממן את הבאתו, משכורתו ודירתו. אז או שתעלה הילוך ותצא מהקבעונות שלך, שלא עושים שום דבר חוץ מלהפוך את מכבי חיפה לקבוצת תחתית, או שתפנה מקומך למי שרוצה ומוכן לעזור למועדון.

יש אוהדים שעוד מפחדים מ"היום שאחרי", ודומה הדבר לבלונדינית פצצה בגובה מטר שמונים שמפחדת שלא תמצא מישהו למעט בעלה המזדקן שמזניח עצמו והולך ומאבד בה עניין. תקלטו כבר – אתם מועדון ענק, נטול חובות, עם המתקנים המפוארים ביותר בארץ ואיצטדיון של 30 אלף איש שהוא סולד אאוט בעונה שבה הקבוצה נאבקת בתחתית. זו אחת המכירות הכי קלות בהיסטוריה. תפסיקו להמעיט בערך עצמכם ותפסיקו להמעיט בערך הנכס הזה ששמו מכבי חיפה. יש מספיק מיליונרים שיהיו מוכנים לקחת את המועדון, והסיבה שאף אחד לא עשה זאת עד היום היא אותה הסיבה שאף אחד לא קונה מכם את הבית שלכם – כי הוא מעולם לא עמד למכירה. אני יודע שאצלי, הפחד מהיום שאחרי כבר מזמן לא קיים. לא באמת צריך 80 מיליון שקל כדי להביא את מכבי חיפה למקום יותר טוב ממה שהיא נמצאת בו כרגע. צריך רק ניהול חכם, כמו זה שהיה לנו פעם. די מזמן, לפני בואם של עקרונות קדושים ופרינציפים מטופשים לעולם. אה, כן, צריך עוד משהו, שאני כבר די בטוח שלא קיים במערכת שלנו זה כמעט עשור.

צריך גם לרצות להצליח.

ועוד קטנה לסיום:

אני יודע שיאכלו אתכם בתקשורת, אני יודע שידברו על "הפרצוף האמיתי" של אוהדי מכבי חיפה וישכחו את הסבלנות הגמורה בה התקבלה ההשתנה המתמשכת על פנינו בשנים האחרונות. אבל בינינו? על כל מה שקרה אתמול, אני אוהב את כל אחד מכם, קהל יקר. נתראה בטדי.

Comments


bottom of page