top of page

ספרדי כפול

מאת שחר נוריאל | הקשר הספרדי יודע לשחק כדורגל, הוא וירטואוז בעל טכניקה גבוהה, על כך אין עוררין. אך למרות הכל ועקב ההפכפכות שלו,כנראה שהגיע הזמן לסיים את הרומן הספרדי.

בתחילת העונה הקודמת כשהגיע ראיוס לקבוצה הירוקה, המון ציפיות היו מהספרדי קטן הקומה. רגע לפני שנחת בחיפה , הוכתר כשחקן המצטיין של אסטרס הקטנה ממנה הגיע, שבעצמה הייתה הקבוצה המפתיעה ביוון עונה קודם לכן.

אין ספק שהוא נראה כמו "בינגו" בתחילת דרכו. השחקן בלט במשחקי הקבוצה במשחקי הפלייאוף בליגה האירופית, נגד חזאר לנקראן, ונטספילס ואסטרה ג'ורג'יו. ראיוס הפגין טכניקה פנמונלית, מסירות אומן וכן בעיטה טובה. הירוקים פתחו את הליגה עם ניצחון גדול על קרית שמונה בקרית אליעזר והכל נראה היה מושלם. בדומה לעונה הנוכחית הקבוצה הפסידה במחזור השני והתרסקה בהמשך עם פתיחת עונה פשוט מחרידה. עם דעיכת הקבוצה גם הספרדי נעלם, הקבוצה נראתה חסרת אונים, ציפו ממנו לבקש את הכדור, להנהיג, לייצר מצבים לשערים ולכבוש, מה שלא קרה מספיק בפועל.

הזמן עבר והספרדי כמו כל הקבוצה נראו בינוניים מאוד, המספרים שלו סה"כ לא היו רעים והוא סיים את העונה עם 11 שערי ליגה. אבל הדבר שייזכר יותר מהכול זה איבוד השליטה והכניסה הנוראית ברפי דהן, מה שגרם לפציעתו הנוראית והעליהום תקשורתי. ראיוס היה מדוכדך, לא רצה להישאר בארץ, אך התמיכה של אוהדי חיפה חיזקה אותו והוא החליט להישאר בכל זאת.

כאשר חזר, דאג לסיים את העונה בטעם טוב עם 4 שערים בשלושת המחזורים האחרונים; נגד סכנין בניצחון 0:2 (כבש שער בודד), בתיקו 2:2 נגד מכבי ת"א (כבש את שני השערים) ובמחזור הסיום בתיקו 1:1 בבאר שבע. עם המספרים שלו, היה קשה להתווכח.

בדומה לעונה הקודמת, אחרי קיץ עמוס ומרגש הירוקים עמלו על חיזוק הקבוצה ובין היתר הנחיתו במועדון את ה"יהלום" – יוסי בניון, בנוסף לאידריסו, קובי מויאל ומיצ'ל. הציפיות מראיוס היו, שאחרי עונת ההתאקלמות, יחד עם השחקנים החדשים והדחיפה של הקהל, נקבל את השחקן המוכשר שיניע את המכונה הירוקה לעונה גדולה.

ואז הגיע המחזור הראשון שנפתח בצורה נהדרת עם תצוגה בלתי נשכחת של הקהל הירוק במחזור הפתיחה נגד סכנין, במשחק הראשון וההיסטורי של המועדון בסמי עופר. האצטדיון היה מלא ירוקים עד אפס מקום, בקונצרט אדיר בניצוחו של מי אם לא? ראיוס, שסיפק צמד שערים, צמד בישולים והוביל לניצחון אדיר 2:4. כבר כינו אותו כאן – הגאון מאלצ'ה.

סוף הרומן? (צילום: אורטל דהן זיו)


בדומה לעונה הקודמת של המועדון, המחזור השני הגיע ויחד איתו הגיע ההפסד הראשון הפעם לבית"ר ירושלים וההתרסקות לא איחרה לבוא. מאז ועד המחזור האחרון (12) הוסיף ראיוס שער 1 בלבד וגם הוא בפנדל, בהפסד 3:1 למכבי ת"א.

ככל שעובר הזמן נראה כי הגאון מאלצ'ה, לא מתאים למועדון. בתקופה שהקבוצה לא פוגעת, השחקן לא לוקח אחריות ונראה כמו תייר על המגרש תוך כדי שהוא מפגין חוסר רצון, אחריות ומחויבות.

במשחקים האחרונים שבהם פתח או נכנס כמחליף ניתן היה לראות בבירור את חוסר הרצון של הספרדי. אפשר לתרץ את יכולתו הרעה כחוסר ביטחון עקב מצבה העגום של הקבוצה, אך נראה כי הבעיה אצלו נובעת עקב חוסר השקעה. שחקן שנמצא בתקופה ירודה צריך לפחות להציג משחק הקרבה ולחימה, אך בצד ההגנתי הוא נראה כמו מי שסומך על יתר השחקנים בקבוצה. לא רואים אותו נותן ספרינט כדי להחזיר כדורים שהוא מאבד- כמו חן עזרא, או יורד ל"גליצ'ים" ודוחף כשצריך- כמו יוסי בניון.  גם כאשר הוא נכנס כמחליף, הוא לא דוחף את הקבוצה כדוגמת עידן ורד, ההפך הוא נכון.

במשחקים האחרונים לאחר ההפסד 1:0 באשדוד, סטאנוייביץ' קיבל החלטה -ראיוס על הספסל. ניכר היה כי הספרדי לא הסתיר את חוסר שביעות רצונו מכך. במשחק לאחר מכן, נגד הפועל ת"א, ראיוס לא שותף והירוקים השיגו ניצחון גדול; 1:3 כאשר במשחק בלט לעין משחק הלחימה והרצון של השחקנים שכן ששותפו.

משחק נוסף הגיע והנה פתאום, גם בלי ראיוס, הקבוצה נותנת הצגה נגד נתניה עם 0:3 עד המחצית. הספרדי נכנס לשחק בדקה ה-70, לאחר שבילה במצטבר במשחק הקודם בנוסף למשחק הנוכחי, 160 דק' רצופות על הספסל, והוא היה נראה כבוי מאוד ולא תרם דבר. לעומתו, עידן ורד, אשר נכנס גם כן כמחליף באותו משחק, בדקה ה-62 הוסיף התלהבות למשחק ואפילו כבש.

חלפו להם שלושה ימים והגיע המשחק האחרון נגד מוליכת הטבלה קרית שמונה. ראיוס שוב נשאר על הספסל. קרית שמונה שלטה במתרחש על כר הדשא ללא עוררין ובמחצית הראה לוח התוצאות בסמי עופר 0:2 לקריה. עם פתיחת המחצית נכנס בחיפה המחליף המצטיין שלה עידן ורד (2 משחקים קודמים נכנס כמחליף וכבש) ולפתע הירוקים נראו מאמינים ומתלהבים, תקפו ללא הרף וסיכנו את השער ללא הפסקה. בדקה ה-76 הירוקים באו על שכרם כאשר ורד הנהדר כובש משחק שלישי רצוף כמחליף! ומצמק את התוצאה ל2:1.

לפתע הייתה תחושה ואמונה שהנה עוד קצת מאמץ ומשווים, השחקנים והאוהדים פשוט בטירוף! מה עם ראיוס אתם שואלים? הספרדי נכנס למגרש כמחליף בדקה 82 ושוב נראה חסר רצון וגם הפעם לא תרם מאומה. הקבוצה איבדה את התנופה ולבסוף גם ספגה את השער השלישי, אחרי כדור קרן רע של הספרדי והפסידה 3:1.

ראיוס הוא סימן שאלה גדול. לצד הצגות גדולות במשחקים בודדים הוא פשוט נעלם לתקופות. כשהקבוצה לא טובה הוא לא משפיע. האם יש עוד למה לצפות? או שאולי כדאי לסיים את הרומן הספרדי?


Comentários


bottom of page