top of page

עבודה ערבית

מאת עפרי שפירא | יש להם כסף כמו חול, תשוקה אדירה לכדורגל וגם את המונדיאל בקטאר. מדינות המפרץ מתכננות מהפכה בכדורגל העולמי

ברצלונה, מנצ'סטר סיטי, פריס סן ז'רמן, ריאל מדריד ומילאן הן רק חלק קטן ומצומצם מרשימה ארוכה של קבוצות המקבלות מאות מיליוני יורו מספונסרים מארצות ערב. הדוגמה המפורסמת ביותר היא ברצלונה. עד דצמבר 2010 הספונסר העיקרי של ברצלונה היה יוניצ"ף, הקרן הבינלאומית של האומות המאוחדות לילדים. תאמינו או לא, לא רק שברצלונה לא קיבלה כסף מהספונסר הזה אלא גם שילמה מיליון וחצי יורו כל שנה, הסכם זה עשה רושם טוב מאוד על אוהדיה של ברצלונה.

בארסה עם הספונסר- קטאר איירוייס. צילום: ויקיפדיה


עכשיו הספונסר הראשי של הקבוצה הוא קטאר איירוייס, אותם אוהדים שהתגאו בחוזה עם יוניצ"ף עכשיו מתביישים בנותנת החסות בטענה שקטאר תומכת בטרור. מידת ההשפעה של הספונסרים על הקבוצות היא עצומה, למשל קבוצות ענק כמו באיירן מינכן, ארסנל ומנצ'סטר סיטי קראו לשמות האיצטדיונים שלהם על שם הספונסר, ושחקנים כמו ליאו מסי ואנדרס אינייסטה מפרסמים פוסטים בערבית בפייסבוק מתוך הוראה של הספונסר שלהם.

לאחרונה פורסם ב"מארקה" ידיעה מוזרה, המספרת על כך שבין ריאל מדריד ל"אמירטס איירליינס" קיים הסכם בחוזה החסות המחייב את ריאל מדריד להוריד מסמלם את הצלב. כמובן שמאחורי מחשבה זאת יש סיבה: הרי השוק המוסלמי עצום, והפוטנציאל שלו אדיר ומוסלמי אדוק ירתע מסמל עם צלב. אפשר לקרוא לזה קידום מכירות אבל, האמת היא שזה הרבה יותר מזה, כאשר הספונסר מבקש מאחד המועדונים הגדולים והחזקים בהיסטוריה לשנות את סמלו אפשר להבין את העוצמה של הספונסר במועדון.

בשנים האחרונות מספר רוכשי הקבוצות הערבים זינק בצורה משמעותית. מנסור אבו זיאד ממנצ'סטר סיטי, נאסר אל חליפי מפריס סן ז'רמן ושייח' עבדאללה אל ת'אי ממאלגה הם שלושה מששת בעלי הקבוצות העשירים ביותר בעולם, וזאת לאחר שבשנת 2003 לא היה מוסלמי אחד ברשימה. כאשר יש כל כך הרבה כסף די ברור שאפשר לקדם את האינטרסים שלך, לדוגמה, השייח נאסר אל חליפי באחד ממעשיו הראשונים כנשיא פאריס סן ז'רמן, חתם על חוזה חסות ענק עם "קטאר איירוייס" כדי לעזור לחבריו מקטאר.

ארסנל , איצטדיון האמירויות. צילום: ויקיפדיה.


כל זה עוד בלי לדבר על המונדיאל המושחת בהיסטוריה – קטאר 2022. מדינה שממנת טרור ומארחת מונדיאל זה פשוט בלתי נתפס ובמקרה הזה השילוב הלא רצוי בין פוליטיקה וספורט הוא בלתי נמנע. עשרות הרוגים כבר נהרגו במהלך בניית המתקנים ויש עוד שמונה שנים לפנינו. קיימת אפשרות שהמונדיאל בקטאר יתקיים בחורף כך שכדי לקיים את המונדיאל יצטרכו למצוא סידור שונה לליגות או להקפיאן בחורף, דבר שיפגע בהרבה מאוד גורמים.

מאז החל מסע ההשתלטות של הספונסרים על הכדורגל האירופאי הרמה של הכדורגל הערבי במגמת עלייה, הספונסרים הערביים של הקבוצות הגדולות משקיעים הרבה מאוד במחלקות הנוער הערביות, זה לא אומר שהן יותר טובות מאחרות אבל ברור שכאשר משקיעים בך יותר ומטפחים אותך, התוצאות תהיינה בהתאם. אך לא רק זה, כאמור הפוטנציאל בשוק הערבי עצום אז כאשר שחקן מוסלמי כמו מוניר אל חדאדי , היהלום החדש של ברצלונה, או שחקנים מוסלמים אדוקים כמו סמיר נאסרי ומסוט אוזיל (שב"מקרה" שלושתם משחקים בקבוצות עם ספונסרים מוסלמים) עולים לשחק, יש הרבה יותר סיכוי בגלל הפוטנציאל שלהם בשוק, שיקבלו דקות משחק למרות חבריהם שעדיפים עליהם. תור הזהב של הכדורגל הערבי עוד לא הגיע אבל אם וכאשר הוא יגיע, בעלי הקבוצות הערבים עשו את שלהם.

Kommentare


bottom of page