top of page

עולם תחתון / איתי קיפרמן

מכבי חיפה תשחק העונה בפלייאוף התחתון, דבר אליו לא רגילים במועדון הירוק. קבוצת צמרת, שלא מכירה את מאבקי התחתית, תצטרך להתאים את עצמה למצב

(חלק מהאמור בכתבה הוא פרי דמיונו של הכותב)

גלות היא ביטוי שכיח בטרמינולוגיה החסידית. ביטוי שנאמר כדימוי לסיטואציה שלילית וריחוק מהאמת הפנימית אותה חווים פרטים כקבוצה או יחידים. גלות דה גלות לעומתה, מתארת מצב קשה אף יותר, שבו לא רק שפלוני נמצא במצב שלילי, הוא אפילו לא מודע לכך!

רבותי, אם היו עוד אופטימיסטים שחלמו על פלייאוף עליון וגביע זה הזמן להתפכח, להפנים ולהכיר בעובדות-נכון להיום מכבי חיפה, שמרוחקת חמש נקודות בלבד מהקו האדום, היא קבוצת תחתית שנלחמת על הירידה. בעולם הפשע יש יצרים, בגידות לחץ ועצבים. המועמדות לירידה אינן "בוחלות באמצעים", חוצות את הקו האדום פעם אחר פעם, רק כדי לשרוד עוד יום בצמרת העולם התחתון. בראש ההיררכיה נמצאות הבוסיות הגדולות: הפועל עכו והפועל אשקלון.

הראשונה, מהמחוז הצפוני – שולטת בשוק ביד רמה כבר כמעט עשור. רוב עסקיה מתמקדים "מסחיטת נקודות מקבוצות לגיטימיות", תוך כדי שהיא מפעילה שיטות לא שגרתיות. הארגון סגור ומבוקר כמו בונקר ,קשה לפיצוח, ובורר את ההתקפות על יריביו הפוטנציאליים בעזרת חלוצים אלמוניים שחלקם לא קיבלו קרדיט במקומות אחרים. השנה הצליח לתפוס "דג שמן" מהכרמל וסחט ממנו עד עתה כ- 6 מיליון שקלים. לא מכבר נכנס המועדון לעסקי ההימורים וגייס לשירותיו "חייל" צעיר שעדיין מתלמד, שגלה לבלגיה ,לאחר שהצליח לעקוץ ארגון מהמרכז במיליון יורו! מאז המקרה, מתקשה הארגון התל-אביבי להתאושש ולהוות גורם משפיע בעולם התחתון. מנגד, ירד קרנו של הליגיונר  ב.ר והוא ינסה להחזיר עטרה ליושנה באימפריה מגבעת נפוליאון.

הבוסית השנייה, הפועל אשקלון – מוגדרת ככוכב העולה של העולם התחתון. שרשרת ניסיונות "החיסול" כנגד הארגון אשתקד, זיכו אותה בכינוי "החתול בעל שבע הנשמות". הפריחה המטאורית מקבוצה קיקיונית מליגה א'  לשחקנית משמעותית בליגה של הגדולים, הגיעו תודות בעיקר למאמנה, יובל נעים שרגיל ומכיר את קרבות התחתית בצורה הטובה ביותר.

בנוסף, שתי שחקניות חדשות/ישנות – רעננה ואשדוד, מצטרפות השנה למאבקים על אזורי השליטה. נראה שמי שכבר ראו עצמן כקבוצות נורמטיביות בעלי עסקים לגיטימיים בליגת העל, מתקשות להשתחרר מ"תדמית העבר השלילית" ופעם אחר פעם חוזרות לפלרטט באזור המסוכן.

ועכשיו ברצינות, על מנת להוות יריב שקול במאבקי התחתית הקרובים, צריכים הירוקים להצטייד בשלושה מרכיבים עיקריים:

1.הפנמת המציאות- יש הטוענים שחמישים אחוזים מפתרון בעיה כלשהי, טמון בעצם ידיעתה. ככל שהירוקים ייטיבו להבין את מצבם החדש, כך יגברו הסיכויים להישאר בליגה. בפרקטיקה, זה אומר להפסיק לחשוב כמו קבוצה גדולה, לכבד ולהתכונן אל היריבות כקבוצה שמסתגרת ויוצאת למתפרצות.

2.מאמן –  דרוש מאמן מנוסה, שועל קרבות ותיק שמכיר את כל הטריקים ויימנע מניסיונות "כיפה אדומה" מהיריבות. רוטן, המאמן ההולנדי הנוכחי, אומנם בעל רזומה עשיר מקבוצות צמרת בחו"ל, אך מעולם לא עמד במבחן קרבות התחתית. בעולם התחתון על כל טעות משלמים בריבית, סביר שהוא נכנס לאזור לא מוכר, וכתוצאה מכך יצטרך ללמוד ומהר.

3.קהל אוהדים – לו חלק מכריע במאבקי התחתית. ללא קרקע פורייה של אהדה ותמיכה תתקשה הקבוצה לגבור על יריבותיה. הקהל חייב לתמוך בקבוצה בכל מצב כדי להוריד את מפלס הלחץ ולהחזיר את הביטחון לשחקנים.

לסיום, כמו שלעולם התחתון חוקים משלו, קח לדרבי. ההתמודדות מול היריבה העירונית ביום שלישי הקרוב, במסגרת רבע גמר הגביע, היא הזדמנות אחרונה בהחלט להחזיר את הכבוד ואולי להוציא משהו מעונה נוראית. אולי, דווקא ממקום של אנדרדוג מובהק, הקבוצה תתרומם ותוכל לאגור כמות מספקת של נקודות כדי להרחיק אותה מקרבות התחתית.

Comments


bottom of page