top of page

עונת המרורים

מאת טל גורן| כמעט חודש בתוך הקיץ וכמעט שום בעיה עדיין לא נפתרה במכבי חיפה.

פגרת הקיץ זו התקופה לה מחכה כמעט כל אוהד. אז מסתיימת הליגה ומתחילה לה התקופה החשובה באמת למועדון כדורגל- עונת המלפפונים. כל אוהד סקרן לדעת מה הקבוצה שלו מכינה לקראת העונה החדשה ואיזה שחקנים אמורים להצטרף בקבוצה. למכבי חיפה של השנים האחרונות מדובר בתקופה הכי לחוצה וחשובה.

מי שטורח בערב שבת- אוכל בשבת ומי שעושה את ההכנה הנכונה והשדרוגים הנכונים בפגרה גם מצליח בעונה עצמה. זו גם התקופה בה מכבי חיפה כושלת שנה אחרי שנה, ונראה שגם בקיץ הנוכחי שום דבר לא השתנה. חודש לאחר סיום הליגה ולאחר שהאימונים עצמם כבר החלו, הפנים החדשות בקבוצה מסתכמות ב- 2 שחקנים בלבד, ניקולה דרינצ'יץ, קשר מונטנגרי בעל נסיון אירופי וסאן מנחם, ילד צעיר מהליגה הלאומית.

בין 2 השחקנים הללו יש גם שלל שמועות על ישראלים וזרים שנכון לרגע זה מסתכמות כשמועות בלבד. לקבוצה עדיין חסרים לפחות 4 שחקנים בתפקידי מפתח (2 בלמים, קשר אמצע וחלוץ מטרה) כדי לחזור ולהיות שוב פקטור על האליפות. מכבי חיפה כמועדון חייב לעשות שינוי בראש ולהבין שאת השינויים והשחקנים שרוצים להביא ביוני עושים כבר בינואר,כי אם מחכים לקיץ אז לא כל השחקנים פנויים וחלק מהם יקר.

נכון לרגע זה ולנוכח העונות האחרונות אפשר לסכם את עונת הקיץ של הקבוצה ב-2 מילים: פערים כספיים. דשנו בזה רבות בעבר ונבהיר שוב-מכבי חיפה חייבת מנהל מקצועי. אדם שיכול תוך כדי העונה לבנות כבר את העונה שלאחר מכן ולא לעשות אילתור על גבי אילתור כמו שקורה כל קיץ.

עדיין מחפש את הרכש המתאים. צילום: מכבי חיפה האתר הרשמי.


אדם כזה יודע בדיוק באילו שחקנים חייבים להשקיע, מי הם השחקנים שיכולים להיות מסומנים לעתיד, כמה צעירים יכולים להשתלב בבוגרים ובאילו שיטות הקבוצה צריכה לשחק. בקיץ שעבר שהיה די מעניין יחסית לנוכחי הובטח תפקיד זה ליוסי בניון לאחר שנתיים בהם ישחק כדורגל, אמנם בשנים האחרונות רואים שבמועדון חייבים אדם כזה במשרה מלאה באופן מיידי.

מכבי חיפה של השנים האחרונות מתנהלת בשוק העברות כמו גוויה, כזאת שבעברה היה לה חלק עיקרי וכיום נמצאת שם רק כדי לשדר לאוהדים שאנחנו פה ושיקנו מנויים-במילים אחרות ספינים. בהנהלה שיושבת למעלה חייבים להבין שהאוהדים לא יקנו עוד סיפורים כאלו, למרות שהם יישארו נאמנים לקבוצה וימשיכו לבוא, אבל לא יהיו עוד יחסים כבעבר בלי השינויים הנדרשים.

בקבוצה אמנם עשו צעד קדימה בהשוואה לשנים קודמות ומינו את רוני לוי, מאמן עם שיטה וידע טקטי בלתי מתפשר שגם הבין בעיה נוספת שטמונה במועדון ומינה מערך פיזיוליגים רחב שיגרום לכושר גופני גבוה יותר, אולם בלי שחקנים משמעותיים בדגש על זרים שמשדרגים גם הוא לא יצליח. נתעכב רגע על הזרים, כבר עשור שלמועדון אין זרים דומיננטיים שסוחבים את הקבוצה ומדובר בבעיה גדולה בפני עצמה. אמנם יש מדי פעם הבלחות לעונה שתיים, אבל לאורך תקופה כל מאמן שמגיע למועדון מחליף 75 אחוז מהזרים.

למעשה מאז אותם שלוש אליפויות של רוני לוי לא הייתה יציבות לאורך שנים בגזרה זו (אז הקבוצה התבססה על בוקולי-קולאוטי ודירסאו). אין ספק שבמועדון חייבים לעשות חושבים בעניין זה ולמצוא את האיזון הנכון כדי שהרכבת הזאת תחזור בחזרה מסלול. כרגע זה לא כ"כ עושה רושם, אבל כמו שאומרים הקיץ עוד צעיר.

ותב הטור הינו תלמיד במכללת "ספורט פאנל" בניהולו המקצועי של נדב יעקבי.

Comments


bottom of page