top of page

עידן חדש בקטאלוניה

מאת ירין מאור | מאמן חדש, שחקנים חדשים, ושיטה חדשה, לואיס אנריקה יצליח להשיב את בארסה למסלול ההישגים? בעונת 2009/10 הדהימה ברצלונה את העולם כולו כאשר ניצחה את ריאל מדריד בחוץ 6-2, זה גם היה היום שבו התאהבתי בקבוצה הזאת. זה גם היה נקודת המפנה במועדון באותה עונה בארסה זכתה בכל תואר אפשרי ונכנסה לספרי ההיסטוריה בתור אחת אחת מהקבוצות הגדולות בכל הזמנים. הקבוצה בראשות פפ גווארדיולה החייתה את שיטת ה"טיקי טאקה" והביאה אותה לשיאים חדשים. במהלך שנותיו של פפ בתור מאמן ראשי הוא זכה עם הקבוצה ב 14 תארים. מאז התחלפו שני מאמנים בקבוצה הראשון טיטו וילאנובה ז"ל שהמשיך עם השיטה של פפ ולקח עם הקבוצה את האליפות וקבע את שיא הנקודות של המועדון בעונה אחת 100 נקודות.

הרבה על הכתפיים שלו, אנריקה. צילום: פייסבוק ברצלונה

בקיץ של אותה שנה טיטו קיבל בשורה רעה שבגללה נאלץ לעזוב את הקבוצה בתוך זמן קצר מצא המועדון מאמן חדש טאטה מרטינו הארגנטינאי ההתחלה הייתה טובה, אך כאשר הגענו לשלבי ההכרעה של העונה הקבוצה נלחצה והכל חמק לה מבין האצבעות. בסוף העונה מרטינו והמועדון הגיעו להסכמה שהמאמן לא ימשיך בקבוצה ויסיים את תפקידו לאחר עונה אחת בלבד ההנהלה ניצלה את המונדיאל כדי לחפש מאמן חדש ואיתרה את לואיס אנריקה שחקן בארסה לשעבר שעשה פלאים בסלטה ויגו עם הרכב אנונימי לחלוטין. אנריקה כבר התחיל לעבוד והחזיר לקבוצה את רפינאה אלקנטרה (אח של טיאגו מבאיירן) ואת ג'רארד דאולפו, אנריקה המשיך לעבוד והוסיף עוד רכש למועדון שוער צעיר ומבטיח הגרמני מרק אנדראה טר-שטגן, שנרכש מבורוסיה מנשדגלאבך הגרמנית, לאחר שהשוער הגדול בהיסטוריה של ברצלונה ויקטור ואלדס הודיע שהוא פורש. בסוף העונה גם פינטו השוער השני הודיע שהוא לא ממשיך בקבוצה ואנריקה התחיל לחפש עוד שוער לסגל אנריקה פנה לשוער נבחרת צ'ילה קלאודיו בראבו והוא הסכים לחתום בקבוצה, לואיס אנריקה ממשיך במסע הרכש שלו ומצרף לקבוצה את הקשר איבן רקיטיץ' הקרואטי מסביליה, למרות שריאל מדריד חיזרה אחריו הרבה הקרואטי העדיף להצטרף לברצלונה.

המונדיאל נגמר ואיתו פרשת הנשיכה של לואיס סוארס במועדון לא התרגשו מכך ופנו לליברפול במטרה לקנות את החלוץ החם באירופה לאחר משא ומתן ארוך במיוחד לואיס אנריקה מסמן עוד וי על רכש חדש וקונה את לואיס סוארס מליברפול בזמן שהמועדון מנסה לקצר בעונש של החלוץ לואיס אנריקה מתכנן שיטות חדשות ומערכים שונים ומגוונים לקבוצה כדי להוציא כמה שיותר פוטנציאל גם משחקני הרכש החדשים של הקבוצה, וגם מהסגל הקיים. בזמן הזה לואיס אנריקה גם מתכנן לרכוש עוד בלם להרכב הראשון ועוד אחד לרוטציה אנריקה היה מעוניין מאוד בבלם הברזילאי הצעיר של פסז' מרקיניוס הצרפתים דורשים עליו סכום גבוהה מאוד והמאמן הספרדי יורד מהעניין ורוכש דווקא את ג'רמי מתייה המבוגר מולנסיה. לואיס אנריקה ממשיך לחפש אחר בלמים לסגל ומצרף את תומאס ורמאלן הבלגי מארסנל לא בטוח ששני השחקנים הלאה היו בראש סדר העדיפויות של הספרדי אבל הוא ייאלץ להסתדר עם זה.

בממתינה, לואיס סוארס. צילום: פייסבוק ברצלונה

בזמן האחרון עולות הרבה שמועות שחואן קוואדראדו הקולומביאני מפיורנטינה הוא מועמד להצטרף לקבוצה. ומה בגזרת העוזבים של הקבוצה? בארסה החלטיה למכור את אלכסיס סאנצ'אס הצ'יליאני לארסנל בסכום סביר של 43 מיליון יורו. את שני השוערים ואלדס ופינטו כבר הזכרנו.שחקן נוסף שעזב בקיץ הוא ססק פאברגס שבמהלך שנותיו בבארסה לא הראה יכולת יוצאת דופן הוא עזב לצ'לסי תמורת 27 מיליון יורו, גם טייו ואפלאי עזבו את המועדון טייו לפורטו ואפלאי לאולימפיאקוס, עוד שחקן שמעמדו לא היה ברור הרבה מאוד זמן הוא צ'אבי השחקן המסור הזה שמשחק בקבוצה משנת 99 חשב לעזוב ולשחק בקטאר או בארה"ב, אך לאחר שיחה עם לואיס אנריקה הוא החליט שהוא נשאר במועדון עוד שנה אחת לפחות והתמנה לקפטן הראשי של הקבוצה עקב הפרישה של האיש והרעמה קרלס פויול, אחד מהבלמים הגדולים בהיסטוריה.

מה בעניין השיטה החדשה שלואיס אנריקה מתכנן, שינוי דרסטי מבחינת צורת המשחק והמערך הוא מאמין מאוד בכדורגל התקפי וסוחף ולכן הוא מכין בנוסף למערך הקלאסי של בארסה ה 4-3-3, עוד כמה מערכים שכמובן יתאימו לקבוצה הוא לא ימחק לגמרי את היסודות שבנה פפ, עוד מהעונה הראשונה שלו כמאמן הקבוצה, הוא פשוט יביא חידוש מרענן כאשר יחליף את העמדות הטקטיות של השחקנים וירענן את הסגל בשחקנים צעירים ומבטיחים. לסיכום אין ספק שהעונה הקרובה תהיה מאוד מעניינת עבור המועדון מקטאלוניה יש הרבה מאוד ציפיות שמונחות על הכתפיים של לואיס אנריקה והוא מצידו ינסה לספק את האוהדים ואת ההנהלה ולגרום להם קצת נחת ואולי לפנטז על זה שהוא יכול להחזיר אותם להיות המועדון הגדול ביותר בכל הזמנים.

כותרת: עידן חדש בקטאלוניה כותרת משנית: מאמן חדש שחקנים חדשים ושיטה חדשה

Comments


bottom of page