top of page

עצמאות בספורט

מאת תומר חבז| מיזמי האוהדים השונים שקמו במהלך השנים האחרונות מוכיחים כי המושג "עצמאות" יכול לבוא לידי ביטוי גם במגרשי הספורט.

בתאריך ה' באייר תש"ח הכריז דוד בן גוריון בגאון על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל ושם קץ לגלות ולדיכוי שחוו היהודים. בן גוריון הגשים את חלום העם, לחיות יחד תחת מאפיינים משותפים ותחת ריבונות אחת, תוך כדי אמונה משותפת. 67 שנים בדיוק חלפו וגם אוהדי הספורט הישראלי, הגיעו להבנה שגם הם יכולים לשנות, להקים וליצור, שהמושג עצמאות כבר לא מושג אוטופי, אלא כזה המאפשר להם להקים קבוצה משלהם, עם ערכים שכל האוהדים מקבלים. זהו סיפורם של שניים מהמועדונים הותיקים והמפוארים שבספורט הישראלי, אשר אוהדיהם  החליטו: עצמאות היא לא מילה גסה.

בתאריך 25.7.2007 עלו הדחפורים על אולם אוסישקין המיתולוגי ומועדון הכדורסל של הפועל תל אביב עמד בפני פירוק. רגע לאחר מכן קם "דוד בן גוריון התל אביבי", הלוא הוא אורי שלף עם הצעה: הקמת קבוצה המנוהלת ע"י אוהדיה שתהווה את הבסיס לחזרתה של הפועל תל אביב לליגת העל תחת ניהול תקין וראוי. כמה חודשים לאחר מכן גם אוהדי הפועל ירושלים בכדורגל, שראו את השתלטותם של יוסי סאסי וויקטור יונה על קבוצתם, החליטו לא לעמוד עוד מנגד אלא לצאת למלחמה כדי להוליד מחדש את הפועל ירושלים . בשלב הראשון הוקמה הפועל קטמון, כשבשלב השני המטרה היא להחזיר את הפועל ירושלים לידיים שלהם.

כ-1850 חברי עמותה קיימים כיום בהפועל תל אביב ומגשימים את החלום של כל אוהד ספורט: להיות מעורב בנעשה בקבוצתו ולהשפיע בעצמו על ההתנהלות. כל אוהד משלם דמי חבר של 400 ש"ח מדי שנה כדי לקבל קדימות לכרטיסים והנחות על מוצרים. כמו כן, מקנה החברות במועדון אפשרןת להיבחר לראשות העמותה או לכהן בתפקידים שונים בה, בבחירות שנערכות כל שנתיים . גם הפן הקהילתי לא נשכח, וכל אוהד מחויב לתרום מזמנו גם לקהילה.

צילום: מועדון הכדורסל הפועל תל אביב דף הפייסבוק הרשמי.


הפרויקט החל כבר לפני 8 שנים אי שם בליגה ב'  מחוז דן והמטרות שסומנו היו: החזרת הקבוצה לליגת העל ואיחוד עם הקבוצה המקורית, בנוסף כמובן להקמת אולם ביתי בתל אביב שיהווה את התחליף הראוי לאולם אוסישקין המיתולוגי. ההצלחה הייתה מהירה, כשתוך 3 שנים עלתה הקבוצה 3 ליגות והגיעה עד לליגת הלאומית. בעונת המשחקים 2009-2010 נרשם ההישג המשמעותי הראשון של המועדון, כשקיבל לידיו  את הזכויות על קבוצת הפועל תל אביב המקורית שהתפרקה, כששם הקבוצה חזר להיות הפועל תל אביב. כעבור 3 שנים נוספות, חזרה הפועל לליגת העל, חזרה לנצח בדרבי ואוהדי הפועל ידעו שמה שנשאר כדי להשלים באופן מלא את "מגילת העצמאות נוסח הפועל תל אביב" הוא אולם חדש. ב-4 בינואר 2015, פחות מ-8 שנים מאז החלטתם של אלפי אוהדים עם חלום להקים קבוצה משלהם, הפך החלום למציאות.

בהפועל קטמון הבינו שאם בתל אביב יכולים אז גם בירושלים אפשר. גם כאן הקימו עמותה שמטרתה ליצור איחוד עם הקבוצה המקורית, עמותה עם ערכים חברתיים של שוויון ואחווה, ללא קשר לדת, מין וגזע. תחילה, הוקמה קבוצה משותפת בין האוהדים של הפועל ירושלים לקבוצת הפועל מבשרת ציון. לאחר שנתיים ואי הצלחה במו"מ לרכישת הקבוצה המקורית, "הפועל ירושלים", הוחלט על שינוי בתהליך, הקמת מועדון חדש שיהיה שייך רק לעיר ולאוהדים בשם "הפועל קטמון ירושלים". המועדון נרשם בליגה ג' תחת השם "היוזמה החברתית" וכבר כעבור 5 שנים, עם תחילת עונת המשחקים 2013-2014 נסגר המעגל שהקבוצה גברה במשחק הדרבי על הקבוצה המקורית.

בירושלים חרטו על דגלם כאמור לטפח את הפן החברתי, שבין היתר עסקו בעזרה לשכבות החלשות, לימוד עברית של עולים חדשים ופרויקט הדגל "ליגת השכונות": טורניר שנערך אחת לחודש בשילוב של ערבים ויהודים ומביא לידי ביטוי את הפלורליזם של המועדון. שתי הקבוצות הללו ועוד כמה קבוצות צעירות כמו בית"ר נורדיה והפועל רובי שפירא מוכיחות לנו מדי שבוע את המשפט "אם תרצו אין זו אגדה". הקמת קבוצת אוהדים כיום היא לא משימה בלתי אפשרית. כל אוהד ספורט בישראל יכול להיות "דוד בן גוריון" בקבוצה הפרטית שלו או לפחות אורי שלף.

כותב הטור הינו תלמיד במכללת "ספורט פאנל" בניהולו המקצועי של נדב יעקבי

Comments


bottom of page