top of page

ערב שחור

מאת גיא אדרי | מחצית אחת של דרבי, זה כל מה שזכינו לראות הערב באצטדיון בלומפילד לאחר צירוף של שלושה גורמים מרכזיים שאחראים לערב שחור ומבזה בכדורגל הישראלי

הפועל ת"א אירחה הערב את מכבי ת"א למפגש דרבי לוהט במיוחד,דרבי שהחל כבר לפני כמה ימים, עוד באימוני הקבוצות, כאשר אוהדים רבים משני מחנות האוהדים הגיעו למתחמי האימונים של הקבוצות ורצו רק דבר אחד- מלחמה. מה שקרה הערב בבלומפילד, הוא בעצם פרצופה של המדינה, ככה נראית התרבות שלנו, החינוך שלנו, נורה אדומה לממשלת ישראל ולמדינה כולה. אנשים שכחו שזה סה"כ ספורט, משחק שצופים בו, נהנים מאווירה טובה ומקווים לכדורגל יוצא מן הכלל.

האוהדים "הטובים"

אני רוצה להתחיל עם אוהדי הפועל ת"א. אוהדים שכל פעם מוזכרים בתקשורת כנאמנים, כשפויים, כאוהדים הטובים ביותר בכדורגל הישראלי. תרשו לי להגיד לכם, הקהל הזה הוא הברוטלי ביותר בישראל. אמנם הוא לא גזען כמו אוהדי בית"ר, אבל לאוהדי הפועל ת"א יש מה שחסר לאוהדי בית"ר וזה יחסי ציבור. לאוהדים האדומים יש מסורת ארוכה של פריצות למגרשים, שימוש בביטויים חסרי בושה כגון איחולי מחלות שונות ומשונות לשחקני הקבוצות היריבות, שירי שואה, ביטויים אנטי ישראליים מובהקים אשר פוגעים באומה שלמה ועוד. אירועים הזוכים להתעלמות תקשורתית מובהקת.

בהחלט יום שחור. צילום: פייסבוק מכבי תל אביב


האלימות ניצחה את הכדורגל

מדובר בפעם השנייה שבה פורץ אוהד של הפועל למגרש במשחק דרבי, במטרה ברורה לפגוע בשחקן מכבי ת"א. הפעם הראשונה הייתה כזכור בשנת 2007, אז פרץ אוהד הפועל למגרש וייורט על ידי קובי מוסא. גם הערב, 7 שנים אחרי, נכנס למגרש אוהד הפועל ת"א במטרה חדה וברורה לפגוע בשחקן מכבי ת"א, ערן זהבי. אז כן, יש שיטענו שערן זהבי הביא את זה על עצמו. שהוא פרובוקטור. שזו הייתה שאלה של זמן. אז תרשו לי להגיד לכל אלו שמצדיקים את הביזיון שהתרחש לנגד עינינו הערב – צריך לאסור עליכם להגיע למגרשי כדורגל, אתם לא רחוקים מאותו אוהד, שפעל בהתלהמות, באלימות ובתת רמה משוועת.

אז ערן זהבי כבש מפנדל ושוב עשה את תנועת האקדח המפורסמת שלו מול אוהדי הפועל ת"א. גם עומר דמארי נוהג לעשות זאת מול אוהדי מכבי ת"א, אך לא זוכה לכל תגובה. כך גם לואיס סוארס מליברפול, רונאלדו מריאל מדריד ועוד רבים אחרים. למה להיות קטנוניים? תתחילו לרדת לקרקע, הגיע הזמן שמישהו יגיד את זה – האוהדים של הפועל ת"א הם חסרי תקנה.

העונש צריך להיות חסר תקדים בכדורגל הישראלי, כמו שהיה קורה כמובן אם היה מדובר באוהד בית"ר. הגיע הזמן לשים את הכל על השולחן, בכדורגל הישראלי קיימת איפה ואיפה, והיא מחלחלת כבר שנים במוסדות הדין של ההתאחדות לכדורגל. אם היה מדובר באוהדי בית"ר שפורצים למגרש הכדורגל במטרה לפגוע במי משחקני הנבחרת היריבה, היו עולים קולות שקוראים לסגור את הכדורגל הישראלי לצמיתות. אני חושב שהאירועים הערב הביאו את הרגע שבו צריך להבין סוף סוף שלא רק אוהדי בית"ר הם הגורם לכל הרע והנורא בכדורגל הישראלי, אלא שמדובר בכל האוהדים בארץ, וזו בעיה עמוקה של חינוך ותרבות ספורט שלא קיימת בארץ.

לצפות באוהד כדורגל שפורץ למגרש במהלך משחק של קבוצתו ותוקף שחקן כדורגל מקבוצה יריבה, מהסיבה הפשוטה שהשחקן הזה ששיחק במדים האדומים חצה את הכביש ועבר ללבוש צהוב, זה מבזה. זה מבזה את קבוצת הפועל ת"א, זה מבזה את האוהדים וזה מבזה אותנו כחברה. אנשים שכחו שזה סה"כ כדורגל. שמעון גרשון עבר מאדום של הפועל לצהוב של בית"ר, רביבו עבר מאדום של הפועל לירוק של מכבי חיפה, דדי בן דיין חצה את הכביש מצהוב לאדום. אז ערן זהבי הגדול לא יכול לעשות את אותו הדבר בלי שזה ייגמר במעשה ברוטאלי?!

כרטיס אדום מוטל בספק

ועכשיו, צריך להתמקד בשופט, רועי ריינשרייבר. השופט הדגול ריינשרייבר החריב במו ידיו את המשחק הערב בדרבי, אותו אוהד שבא לתקוף את ערן זהבי יכול היה להיות חמוש בסכין, מה שהיה יכול לסיים את הערב בתוצאות קשות הרבה יותר. ערן זהבי התנהג בדיוק כמו שכל אחד אחר היה מתנהג, כי כשאוהד אלים מספיק מטורף להתפרץ למשחק באמצע והדופק הוא על 180, אתה לא חושב יותר מדי אלא פועל לפי אינסטינקט ומתגונן, וזה מה שעשה זהבי. לתת אדום לשחקן שהותקף זה לא פחות מלחרוץ את גורל הכדורגל ולתת לאלימות לנצח את המשחק.

אם הייתה פה אפילו מעט חשיבה הגיונית, שיקול דעת פשוט, המשחק לא היה נגמר כפי שנגמר. ההמלצה שלי אליך רועי רינשרייבר – קח לך חופשה ארוכה מהכדורגל, הוכחת היום שמקומך הוא בליגות הנמוכות ולא בליגת העל, הכדורגל הישראלי לא צריך אנשים חסרי ביטחון, חסרי החלטה וחסרי כריזמה, אם היית יותר החלטי ויותר עקבי היינו מדברים עכשיו על נטו כדורגל ולא על אלימות ברוטאלית.

הגן על עצמו. צילום: פייסבוק מכבי תל אביב.


אני רוצה להתייחס לשחקני מכבי ת"א, אלו המתיימרים לקרוא לעצמם החברים של ערן זהבי, חשבתם שאולי יום אחד זה עלול לקרות גם לכם? שיכול להיווצר מצב שבו אוהד פנאט יפגע בכם, במגרש או מחוצה לו? הייתם רוצים שחברכם לקבוצה יתמוך בכם? אם הייתם חברים אמיתיים לא הייתם חושבים על המשך הקריירה שלכם, או מה יגידו עליכם, או איזה עונש ייתנו לקבוצה שלכם. הפעולה הראשונה שהייתם צריכים לעשות אחרי ההרחקה של השופט לזהבי, זה פשוט לקחת את הרגליים ולרדת לחדר ההלבשה (וכן, אין ספק שיש לכך השלכות) אבל פעם אחת הגיע הזמן שאנשים יעשו החלטה אמיצה למען יראו וייראו כדי שאנשים יבינו פה ששחקני כדורגל הם לא הפקר, הם בני אדם וזה המקצוע שלהם.

שחקני מכבי ת"א הוכיחו שאדם לאדם זאב, ממשיכים לשחק כאילו כלום, נותנים לאלימות לנצח. הייתם צריכים לרדת מכר הדשא, הייתם צריכים להיות מאוחדים למען חברכם לחדר ההלבשה גם אם זה בידיעה שאתם הולכים לאבד אליפות, הייתם מרוויחים חדר הלבשה בריא למשך שנים וזוכים בכבוד מהקהל שלכם לעוד עשרות שנים, הערב איבדתם קצת מהכבוד שלכם.

מילה למינהלת

אני רוצה לסיים עם מנהלת הליגה הכה מכובדת שהוקמה בשביל שהכדורגל שלנו ייראה הרבה יותר טוב. בינתיים מנהלת הליגה היא כישלון מוחלט! כל השערוריות האחרונות שיש בכדורגל הן כתוצאה מניהול לא נכון, ניהול כושל.

בני סכנין עורכת טקסים לפעילי טרור, מגייסת כספים ממדינה שתומכת בטרור נגד ישראל, אוהדים שמניפים דגלי חמאס יחד עם שלטים שירושלים היא בירדן, (מה שמוביל לקנס מגוחך מביך של 15,000 ש"ח בלבד) וכמובן הדובדבן שבקצפת – בני סכנין אמורה לארח משחק מבלי לדעת היכן הוא יתקיים, מה שמוביל לביטול המשחק שעות ספורות לפני, ואז שוב מקיימים ושוב מבטלים וחוזר חלילה., פניות פארסה כאלו לא ראיתי מעולם. פשוט שכונה.

גם הערב, השופט מפוצץ את המשחק ובמשך כ-40 דק' לא מתקבלת החלטה האם לחדש את המשחק או האם לבטלו, כאשר אף אחד לא יכול לקבל החלטה אמיצה ולהודיע שהמשחק לא מחודש! אני רוצה לראות איך מנהלת הליגה לוקחת יוזמה ולוקחת את העניינים בשתי ידיים ומוכיחה שהיה טעם לקחת את הכדורגל מידיה של ההתאחדות ובאמת מביאה לשינוי בכדורגל הישראלי.

לסיכום, אני קורא לאייל ברקוביץ' לאסי דומב ולכל מי שקשור להפועל ת"א לקום ולעמוד מול הקומץ הזה של אוהדיכם שמסב לכם נזק עצום, לקום ולהילחם בכל הכוח מבלי חשש כדי להוקיע את אלו שהורסים לכם את הקבוצה והורס לנו את הכדורגל.

לערן זהבי אני רוצה שפשוט תמשיך להיות ערן זהבי, זה שלא דופק חשבון, זה שנותן גולים גדולים, אל תיתן לחוליגנים להרוס לך את האהבה שהיא הכדורגל, תהיה חזק – הרי האוהדים האמיתיים יהיו מאחוריך בעוד שבועיים כשתלבש את המדים הכחולים לבנים.

הכותב הינו תלמיד במכללת "ספורט פאנל" בניהולו המקצועי של נדב יעקבי

Comments


bottom of page