top of page

פסיכולוגיה של ניצחון / אלכס מילוש

כמה מאות אלפים ירוקים קמו היום לבוקר מחויך, כמה אוהדי כדורגל ירוקים שכחו את הצרות שבשגרה, את המינוס בבנק, את העומס בעבודה ואת העובדה שהילדים מסרבים לקום בבוקר! זה תמיד הדהים אותי כאוהד כדורגל מילדות כמה עמוק המשחק הזה מחלחל לתוך החיים של אלו שאוהבים אותו והופך כל קו שפתיים לחיוך מאוזן לאוזן. אתמול היה לנו, האוהדים הירוקים את כל הסיבות לחייך וכמה זמן חיכינו לזה?? כמה אכזבות, נפילות ברגעי מפתח וכישלונות בשנים האחרונות למדנו להכיר… זה נראה שכל ההפסדים והבאסה התנקזו אתמול לניצחון אחד ושחררו פקק רגשי שכל אוהד מכבי מסתובב איתו כבר שנים.

מאחורי הדשא הירוק, הכדור, השחקנים והמשחק הפשוט לכאורה יש כל כך הרבה פסיכולוגיה, כל כך הרבה מטען מנטלי שמשפיע על הצלחה או כשלון של קבוצה. התעלמות מהאספקט הכה חשוב הזה ריסקה קבוצות חזקות והרימה קבוצות ש"על הנייר" כלל לא אמורות לנצח. המשחק המודרני רווי נקודות שבירה ותקופות בהם כל מה שאתה יכול לאחל לו זה ניצחון מתוזמן היטב כדי לשנות מהלך של עונה ב 90 דקות בלבד. המשחק אתמול מבחינתי היה הדבר הנכון ביותר בזמן הנכון ביותר, הכדור הנכון שהרופא רשם שמשפיע מיידית… הרשו לי להסביר.

בליגה קצת מוזרה כמו הליגה הישראלית עם הפגרות הבלתי נגמרות קשה מאוד לבנות מומנטום בתחילת העונה. אנחנו אחרי מחזור עשירי ונכנסים לפגרה שלישית! שלוש פגרות בחודשיים של משחקים זה מוגזם, פוגע ומצריך התרוממות מנטלית ייחודית מצד קבוצות להן יש שאיפות צמרת בליגה שלנו. לצאת לפגרה אחרי הפסד או תיקו במשחק קריטי יכול להיות התחלה של משבר הרבה יותר עמוק מאיבוד שלוש הנקודות, שכן קבוצות צריכות להעביר מספר שבועות ללא משחק פעיל עם המחשבה של המשחק האחרון. התופעה הזאת מחלחלת באופן מידי למשחק הראשון אחרי הפגרה, הרגליים כבדות, הלחץ אדיר ולרוב הנפילה ממשיכה להיות כואבת. מצידו השני של המטבע. ניצחון לפני פגרה ארוכה, ניצחון ביתי מול אצטדיון מלא, ניצחון על קבוצה שאמורה לרוץ כמתחרה בצמרת הוא ניצחון מורלי שעל העדים שלו הקבוצה תנוח ותצבור מצברים לאורך הפגרה. הניצחון אתמול היה זריקת אדרנלין ישירות ללב של מכבי חיפה והאוהדים שלה, ניצחון שאולי נביט בו עוד מספר חודשים ונסמן בלוח כנקודת ציון מרכזית בעונה מוצלחת.


מעבר לשמחה חייבים לציין שלא חזינו אתמול במשחק מבריק מצד הבחורים בירוק, הרבה מהבעיות שאנחנו סוחבים מתחילת העונה חזרו לרדוף אותנו במחצית הראשונה ואיימו לקלקל לכולם את הערב המושלם. מרקו יהיה חייב לבחון את נושא המערך ושיטת המשחק איתה הוא פותח כבר מספר משחקים (מאז שילוב ויילדסחוט) ולתת את הדין האם מדובר באסטרטגיה מוצלחת. מול בית"ר אתמול היה ראוי לחזק נקודות מאץ' אפ מול שחקני היריבה ולצערי לא ראינו את זה מגולם במגרש. דוגמא אחת היא ההעמדה של סאן מנחם לבד מול הצד השמאלי של בית"ר עם קונטה המצוין וגארסיה שלעיתים מחליף צד ועובר לימין. דוגמא נוספת הייתה ההחלטה לתת לנטע לביא להתמודד לבד מול עלי מוחמד ואייבינדר במרכז המגרש, עובדה שגרמה לשער הייתרון של בית"ר וחשפה נקודת תורפה במרכז המגרש החיפאי. לפעמים צריך לצאת מהקלישאה ש"הרכב מנצח לא מחליפים" ולהבין שמולך יש מיס מאץ' שחייבים לקחת בחשבון על מנת לא להסתבך.

מבחינת מהלך המשחק כרגיל ראינו ממכבי את תסמונת ה"ד"ר מחצית ראשונה ומיסטר מחצית שנייה", כאילו מדובר בשתי קבוצות שונות שעולות לכל מחצית. אני לא יודע מה מרקו נותן לשחקנים לשתות במחצית, אבל כבר עכשיו אני מוכן להשקיע ולקנות כמה ארגזים של המשקה הזה ולהציב אותו בחדר ההלבשה הירוק לפני העלייה למחצית הראשונה.

מספר נקודות על השערים שהובקעו במשחק אתמול:

1-0 לבית"ר, שלומי אזולאי – אני בטוח שכולם רצים לחפש את נטע כאשם על השער הזה, בפועל הרבה אשמה בשער הזה אני שם דווקא על סינסבורי שיצא בצורה לא אופיינת מהעמדה שלו וניסה לתקל את מוחמד במהלך הסללום שלו. הסיכון במהלך כזה הוא גבוה יותר מהרווח הפוטנציאלי, בלם שיוצא לקשר אחורי מעלה את הסיכון במסירה מאחורי קו ההגנה וכך קרה. אני גם חייב לציין שהביצוע של שלומי אזולאי היה מצוין והוא סופר שער שמיני מול מכבי חיפה מאז שעזב את הקבוצה.

1-1 מכבי משווה, חזיזה – שוב תסמונת המחצית השנייה בה מכבי ראשונה לכל כדור, מפעילה לחץ בחצי המגרש של היריבה ומחלצת כדור להזדמנות שניה ושלישית בכל התקפה (מובילה את הליגה בנתון הזה). חזיזה עשה תנועת הצטרפות מצוינת בעת ההרמה למרכז הרחבה מהעמדה שלו באגף, הוסיף עוד מישהו שצריך לקחת בחשבון ברחבה וכבש. ממליץ לכולם לראות את השער של שרי נגד בני יהודה כדי ללמוד מאיפה חזיזה יודע "לסחוב" כדור באמצע רחבה מול מגן מנוסה ולהבקיע.


1-2 מכבי הופכת, רוקאביצה – כמה דובר על ניהול המשחק של בלבול… תוך כדי המשחק קיבלתי הודעות כמה גדול הביזיון שבית"ר עושה חילופים התקפיים במשחק חוץ ואנחנו מכניסים את רז מאיר, מקסים פלקושצ'נקו ופוקס. אז רז מאיר נכנס כחילוף כפוי אבל סגר היטב את המעבר של גארסייה לצד שמאל ומקסים עשה במספר שניות "בלגן גדול" במערך הירוק, "בלגן" שעליו בית"ר פשוט הגיבה באיחור, איחור שעלה לה במשחק. במהלך השער, חזיזה החליף צד עם שרי, סחב את קונטה למרכז ההגנה במקום להגן על האגף ואף עשה תנועה אחורה על מנת לסחוב את המגן השמאלי של בית"ר כדי שמקסים יקבל את הכדור חופשי במצב קורץ. שרי עד עכשיו מופתע לדעתי עד כמה הוא היה פנוי ברחבה להעביר את הרוחב. לזה חברים קוראים שח-מט.

1-3 מכבי נועצת מסמר אחרון, שרי בפנדל – אין הרבה מה להגיד על השער הזה, עבירת היד ברחבה הצדיקה פנדל ב100 אחוז והביצוע של שרי היה מושלם. הנה קצת פיקנטרייה, יודעים מתי מכבי חיפה הבקיע פנדל לאחרונה? אל תחשפו העונה וגם לא בעונה קודמת… זה קרה אי שם נגד אשדוד בעונת 17/18, עונת הפליאוף התחתון…. כמעט שתי עונות ללא פנדל מוצלח.

נקודת התקשורת שלי מוקדשת כולה אנטואן קונטה:

אנחנו חיים בעידן בו כל דבר הופך להיות פוליטקלי קורקט, כל אמירה וכל התבטאות שלא מתאימה לרגשות העדינים של האחר מיד הופכת לפגיעה, גזענות, מסג'וניזם, שוביניזם או כל "ייזם" שתבחרו. כל אחד הוא גזען, חשוך, שונא שחורים וערבים, אנחנו משחררים את האמירות הללו "ויילי נילי" כאילו אין להם שום משקל או כוח ומוזילים ביטויים כל כך כבדים ורציניים שאנחנו פשוט עושים שירות גרוע לאנשים שבאמת סובלים מהתופעה הזאת.


בסביבות הדקה ה 33 התלונן אנטואן קונטה על קריאות גזעניות מצד אוהדי מכבי חיפה, הפסיק את המשחק למספר דקות ועשה הצגה שלא הייתה מביישת שחקן בתיאטרון הקאמרי. בוא נודה על האמת, קריאות גזעניות לא היו, מכבי חיפה ואוהדיה מעודדים ומרים על הכתפיים שחקנים שחורים וערבים מאז קום המועדון, אפשר להגיד הרבה על הקהל שלנו, גזעני הוא לא! הניסיון להדביק לו את התווית הזאת על מנת לבזבז כמה דקות משחק פשוט דוחה, מביש ופוגע בכל שחקן שחור שאי פעם ספג קריאות גזעניות אמיתיות. עדיף היה לזייף פציעה או לבזבז זמן בדחיפות הדדיות עם סאן במקום להכפיש אוהדים שהמילה גזענות לא נמצאת אצלם בלקסיקון. הבוקר קראתי ש"הקריאות" הללו לא מופיעות בדו"ח השיפוט…. מעניין….

שיהיה לכולם שבוע ירוק ומחוייך, יאללה מכבי!!


Comments


bottom of page