top of page

"צ'אבי הישראלי"

מאת נתנאל ציגלר | חמש וחצי שנים ביברס נאתכו משחק באירופה, מרבית התקופה בליגה הרוסית החזקה, בין המעבר מקאזאן לצסק"א הוא עשה גיחה קצרה לסלוניקי ביוון, ללא ספק הנציג הכי בולט שלנו באירופה היום, הוא האיש שיכול וצריך להצעיד אותנו לעבר טורניר גדול ראשון מאז מקסיקו 1970

ב-18 לנבובמבר 2006, כשהוא בן 18 ותשעה חודשים הילד שגדל בכפר הצ'רקסי כפר כמא שבגליל התחתון, ערך את הופעת הבכורה שלו בליגת העל במדי הקבוצה בה גדל, הפועל ת"א. במרץ 2010, לאחר כ- 147 הופעות במדים האדומים שכללו כ-8 שערים, חתם "צ'אבי הישראלי" במדי רובין קאזאן הרוסית, זה קרה לאחר מפגש כפול בשלב 32 הגדולות של הליגה האירופית מול אותה קאזאן.

הרוסים לא יכלו להתעלם מהיעילות של ביברס המוכשר, אינטליגנציית המשחק שלו צדה את עיניהם. בימים שערן זהבי מרסק את ליגת העל שלנו שבוע אחרי שבוע, עומר דמארי כובש ללא הרף באוסטריה וינה, באופן טבעי,  מרב תשומת הלב מופנת כלפיהם, הם נוצצים יותר, הם משחקים בעמדות שקל יותר לאוהד הכדורגל הטיפוסי להתחבר אליהם.

צ'אבי הישראלי, ביברס נאתכו.


נאתכו (יחגוג 27 בפבואר הקרוב), הוא זן נדיר, בעיקר בגלל הבנת המשחק המרשימה שלו, זה מאפשר לו לשחק במרכז המגרש,  בתפקיד המנוע של הקבוצה ולמעשה לשלוט בקצב המשחק בצורה אבסולוטית, התכונות שמאפשרות לו לעשות את זה בצורה מרשימה הם ראיית משחק אדירה, ניידות בלתי פוסקת ובעיקר מה שבולט אצלו הוא היכולת לעשות את חבריו לקבוצה טובים יותר, כמו רכז בכדורסל, הכל עובר דרכו, הוא מנהל את המשחק, השחקן שעושה את התפקיד הזה בצורה הטובה ביותר, הוא צ'אבי קשרה של ברצלונה ונבחרת ספרד.

מאז שהגיע לרוסיה, חל שיפור גדול גם בסטטיסטיקה שלו ב-132 משחקים( 17 מהם ביוון, כל השאר ברוסיה) בליגה,  נאתכו כבש  32 שערים ממוצא של שער כל ארבעה משחקים, נתון מדהים לקשר עושה משחק. נאתכו כבש שלושה שערים בליגת האלופות ב13 הופעות, שניים מהם במדי קאזאן, השער הנוסף במדי צסק"א ( נגד מנצ'סטר סיטי ) בליגה האירופית הוא כבש עשרה שערים (1 במדי הפועל ת"א יתר השערים במדי קאזאן) ב50 הופעות.

העונה במדי צסק"א נאתכו כבר עם תשעה שערים, שמונה מהם בליגה ואחד בליגת האלופות, מלך השערים של הליגה הרוסית, זה לא משהו שיחזיק לאורך זמן, אבל נתון מדהים כשלעצמו. כשהוא בשיא הקריירה מבחינתו, יש לו הזדמנות נהדרת לעשות היסטוריה, לדאוג לכך שמקומו בהיכל התהילה של הכדורגל הישראלי יהיה מובטח. אני כמובן מדבר על קמפיין מוקדמות יורו 2016 בצרפת.

נאתכו היה נהדר במשחק הנפלא של הנבחרת נגד בוסניה ואמר "זה המשחק הכי טוב שלי במדיי הנבחרת". אמר וצדק, עד אותו משחק הוא התקשה להביא את היכולת הנהדרת שלו מרוסיה למדי הנבחרת, הסיבות לכך הן כמובן השחקנים שסביבו, הכימיה הפחות טובה שיש בין שחקני נבחרת לשחקנים בקבוצה, אבל זה קרה, עושה רושם שמשהו בנבחרת של גוטמן מחובר יותר, מגובש יותר, בעצם סוג של קבוצה.

באותו משחק הכינוי "צ'אבי הישראלי" זעק לכל עבר,  ביברס שלט בקצב המשחק בצורה מעוררת הערצה, הוא הניע כדור, בא לקבל מהבלמים, ניווט את המשחק למקומות המרווחים יותר, תיקל באגרסיביות, הפעיל לחץ במקומות הנכונים, שיחק לרוחב כשהיה צריך להרגיע, לעומק כשהיה צריך ללחוץ על הדוושה. מנוע כבר אמרנו? כדי לצלוח את צמד משחקי הבית הקשים שמחכים לנו בחודש מרץ, אנחנו נצטרך אותו בשיא כושרו וכשירותו.

אם הוא ימשיך לשחק, להניע ולנווט כמו שהוא עושה היום (אין סיבה שלא, בוא נחזיק אצבעות שיהיה בריא) הילד הצ'רקסי מכפר כמא עשוי להיות זה שיצעיד את נבחרת ישראל לעבור החלום הגדול, יורו 2016 בצרפת.

Comments


bottom of page