top of page

קרב אגרוף

מאת סער סטרולוביץ'| על שני שוערים שראו הכל, עשו הכל ועדיין רעבים לעוד.

כל אחד מכיר את הסיטואצייה, השמש שוקעת עוד יום של עבודה נגמר לו ויושבים מול מודי והחבר'ה לעוד ערב מרתק של ליגת האלופות. גרעינים על השולחן, הבירות נפתחות ומנסים לתהות על קנקנו של בקבוק הבירה את השאלה העתיקה בעולם, "מי הוא השחקן הגדול בתבל?" אם נשים כמה חולי כדורגל בבית ה"אח הגדול" ונזרוק את השאלה לאוויר יש מצב טוב שהם יוכלו לעבור כמה ימים טובים בלי לצאת עם מסקנה חד משמעית.

כשהדיון מתקדם מ"רונאלדו" או "מסי" (ברור שמסי), ויורד לפרטים של הקשר הטוב בעולם, או המגן הימני השני המחליף הטוב בכל העולם (תאמינו לי, גם לזה כבר הגעתי), נשאלת השאלה מי הוא השוער הגדול ביותר? כמובן שכיום יש כמה שוערים גדולים שמתחרים להם על תואר נחשב זה, אך עד לפני כמה שנים המועמדים לתואר הנחשב על שם "מיוות'ר נגד פאקיאו"(על מה כל המהומה מישהו יכול להסביר לי?). היו שני הטיטאנים של אותה התקופה: "ג'אנלואיג'י בופון" נגד "איקר קסיאס".

בפינה הימנית מקרארה שבצפון איטליה מגיע אלינו ג'יג'י בופון. בופון הילד נולד למשפחה ספורטיבית במיוחד שכללה אמא משליכת דיסקוס, אבא מרים משקולות ושתי אחיות שמשחקות כדורעף, אך התשוקה של בופון הייתה לדשא הירוק ולככפות השוער. הוא התחיל כבר בגיל 13 בקבוצת הילדים של פאלרמו ותוך זמן קצר עבר לנוער של פארמה, שם ערך הופעה ראשונה בקבוצת הבוגרים בגיל 17 בלבד. בופון המוכשר הפגין יכולת מצויינת בשער וקיבל המון תשומת לב מאריות היבשת, עד שלבסוף הגיע ליובנטוס בשנת 2001, תמורת סכום של 46 מיליון יורו, שיא מדהים לתפקיד השוער שנשמר עד היום.

מי ייצא הפעם עם ידו על העליונה?


בפינה השמאלית של הזירה היישר מפרברי מדריד מגיע אלינו איקר קסיאס, שעבר את כל מסלולי קבוצות הילדים והנוער של ה"בלאנקוס" היישר להרכב הראשון של הבוגרים. את הזימון הראשון שלו לקבוצת הבוגרים קיבל כבר בגיל 16, אך רק בגיל 17 כמו עמיתו האיטלקי קיבל את המשחק הראשון שלו בקורות הקבוצה מעיר הבירה. רגע השיא של קסיאס היה כשעלה בגיל 19 בלבד לגמר ליגת האלופות (השוער הצעיר בהיסטורית הגמר) וסיפק הופעה מופלאה מול ולנסיה שהסתיימה בשער נקי ובעוד גביע למדרידאים.

הישגי שני השוערים הנפלאים האלו יכולים למלא ספר עב כרס, והביוגרפיות שלהם נמכרות עוד כשחקנים פעילים. כראוי לאגדות עוד בחייהם. על קצה המזלג נציין שמדובר בשני אלופי עולם, לשניהם אליפויות וגביעים מקומיים. אינספור תארים אישיים ובעיקר מספר לא נתפס של כמות משחקים והופעות. בופון משמש כקפטן יובנטוס ונבחרת איטליה וגם מחזיק בשיא ההופעות שלה(142). גם קסיאס משמש כקפטן יראל מדריד ונבחרת ספרד ומחזיק כמה מפתיע, בשיא ההופעות שלה (156).

שניהם מפגינים נאמנות מדהימה למועדונים שלהם במהלך השנים, כשבופון יורד ליגה עם הגברת הזקנה שלו, למרות שהיה יכול לבחור לשחק בכל קבוצה אחרת בעולם. גם קסיאס נלחם על מקומו לא פעם ושרד גם ירידות לספסל תחת מוריניו ודל בוסקה, כשתמיד פילס את דרכו שוב להרכב הראשון.

סאן איקר באמת השיג הכל בקריירה המופלאה שלו, אך לחברו האיטלקי חסר דבר אחד, הגביע עם האוזניים הגדולות, גביע האלופות הנכסף שיובנטוס מחכה לו כ"כ הרבה זמן. בופון אמר השבוע ש"אולי זו האליפות האחרונה שלי", אני בטוח שהוא יפרוש בשמחה עם גביע האלופות בארון בטורינו.

והנה שני השוערים הענקיים האלו שוב נפגשים, הפעם במעמד חצי גמר האלופות, הם יובילו את קבוצותיהם במנהרות וייפגשו שוב בקו מחצית המגרש כמו שעשו עבור קבוצתם ונבחרתם במשך שנים רבות. נחזור לאותו סלון שבו נשב מחר ערב המשחק, הבירות והפיצוחים מוכנים, יובנטוס מארחת את ריאל מדריד, ונשאל שוב את אותה שאלה: "מי הוא השוער הטוב בעולם?"

בואו נתעלם רגע ממנואל נוייר, קורטואה וחבריהם, הטוענים החדשים לכתר השוער הטוב בעולם, ונתמקד בקרב האגרוף  שיתרחש על הדשא. קרב אגרוף עם כפפות שוער, של שני השוערים הגדולים הללו, שחולקים ביחד כמעט 40 שנה של עמידה בין הקורות ומתמודדים על התואר השוער הטוב במאה ה-21.

כותב הטור הינו תלמיד במכללת "ספורט פאנל" בניהולו המקצועי של נדב יעקבי

コメント


bottom of page