top of page

קרוייף והטעויות

מאת גיא אדרי | על השגיאות של קרוייף בהכנת מכבי תל אביב לעונה, הפזילה לכיוון התפקיד הבא, והבריחה של אוסקר

מועדון מכבי תל אביב, העטור ביותר בכדורגל הישראלי, טעם רק 3 פעמים תארי אליפות וזכייה בשני גביעי מדינה בשנים האחרונות.מכבי ת"א מתחלקת לשני פרקי זמן- לפני ואחרי האיש שהרים את הקבוצה לגדולות. האיש בעל יכולת ניהול אסטרטגי, כישרון ניהולי והחלטות שקולות הידוע בכינויו "הדוכס ההולנדי", גורדי קרוייף .

קרוייף (40) במהלך השנתיים האחרונות הצליח להרים את הקבוצה אל על בכך ששדרג את המועדון מקבוצה ארצית לקבוצה אירופאית, וכשבניצוחו ניתנה למכבי ההזדמנות להתחרות במוקדמות ליגת האלופות, אפילו שהחלום האירופאי התנפץ לרסיסים.קרוייף והמאמן לשעבר אוסקר גרסיה (41), הכו עצמם במכת בלבול. הכול החל בכך שכבר בהכנות לתחילת העונה, הקבוצה החלה בפיגור בהבאת שחקני הרכש ומחנה האימונים נפקד בסגל חסר ולא מגובש.

עסוק בהתקדמות המקצועית שלו, ג'ורדי קרוייף. צילום:פייסבוק מכבי ת"א.

בנוסף, בזבזו זמן ומשאבים על 2 שחקני הפועל תל אביב, גילי ורמוט (29) ועומר דמארי (25) שהצהירו ברי"ש גלי שלא יחצו את הכביש ולא ילבשו את מדיה הצהובים של מכבי ת"א.אם לא די בכך, הביאו שני רכשים טריים (עדן בן בסט ונוסא איגיבור) שהועלו ושובצו בהרכב ללא מחנה אימונים ובכושר ירוד, בציפייה שישחקו ברמה גבוהה ויסייעו למכבי להגיע אל שלב הבתים של ליגת האלופות.

כל זה גורם לי לתהות ולשאול: איך?!

איך מנהל מקצועי ומאמן כה מוצלחים, מנוסים ומקצועיים מחכים לרגע האחרון להחתמת שחקנים ?איך ניתן לטעות ולגרום להפסדים כלכליים של קבוצה שנמצאת בנסיקה מול קבוצה חלשה במוקדמות ?לעניות דעתי, קרוייף היה עסוק בהתקדמותו המקצועית ולא בניהול מכבי. הדרך החדשה אליה הוא פוסע היא ליוון פאוק סלוניקי ועושה רושם ששם הוא מתפקס.

הכישלון במוקדמות ליגת האלופות לא נפסק בנקודה זו והמשיך גם במוקדמות הליגה האירופית, שם מכבי הפסידה נגד קבוצה חלשה ממנה בכמה דרגות. שוב, אלו היו טעויות של מאמן שלא הביא את קבוצתו מוכנה מספיק, כשל בהרכב הקבוצה, שחקנים בכושר היותר טוב מוצאים את עצמם על הספסל.קחו למשל את קולינאס. לפחות בעיניי, השוער לא מתאים למכבי ת"א משום שהוא הססן וכמעט ולא יוצא לכדורי גובה. כך היה גם בשער הניצחון של מאריבור בדקה ה-90 שהוציא למכבי את כל הרוח מממפרשיה הצהובים ובנוסף, שני השערים שהקבוצה ספגה במשחק הגומלין היו באשמתו הישירה.

במקום ג'ורדי קרוייף, הייתי נותן הוראה לאוסקר גארסיה שברק לוי יהיה השוער הראשון של מכבי ת"א. למכבי אין מה להפסיד אלא רק להרוויח במקרה של לוי, שוער צעיר שגדל במועדון, שוער הנבחרת הצעירה של ישראל שהוכיח עצמו מספיק בשביל להראות שיש על מי לסמוך בין הקורות. באם חלוקות הדעות על בחירתי בברק לוי כראוי ומספיק מחושל בשביל לעמוד בשער האלופה, הייתה למכבי הזדמנות נוספת להביא אל שערה שוער נבחרת ראשון שלא מצא את עצמו בקבוצתו. אריאל הרוש. עם שוער בעל קומה כדוגמת הרוש מכבי ת"א הייתה מגיעה לפחות עד לפלייאוף של מוקדמות האלופות.

יש טביעת יד של מאמן, פאקו. צילום:פייסבוק מכבי ת"א.

הקיץ הנוכחי היה קיץ מלא טעויות לא אופייניות לניהולו התקין של קרוייף. אוסקר גרסיה, שרצה לברוח עוד בימי מלחמת עופרת יצוקה, חזר כאילו כלום לא קרה, קיבל הזדמנות שנייה לנהל את מכבי ת"א וככה באמת נראתה העונה שלה. נדמה שעם התחלת מלחמת צוק איתן התחיל גם ראשו של אוסקר גארסיה לחשוב "איך אני עוזב את המדינה ואת המועדון הזה"? נדמה כי הניהול של גארסיה במילה אחת הוא כישלון: הרכבים משונים וחסרי תכלית, כדורגל משעמם, רדום, ללא חדוות משחק וללא הנעות כדור מסודרות. ראינו מכבי כבויה ועוד יותר גרוע, ראינו את המאמן אובד עצות.

אולי גארסיה ניצל את נסיבות המלחמה דווקא כדי שיפטרו אותו והוא יקבל פיצויים לכאורה? את זה כנראה רק הוא יודע.אך למרות כל המשברים הנ"ל, מכבי תל אביב כקבוצה וכמועדון נמצאת בדרגה מעל שאר הקבוצות בליגה, במיוחד אחרי שהגיע המאמן החדש פאקו. איתו, רואים שוב טביעת יד של מאמן, רואים קבוצה שרצה, מניעה את הכדור, דורסת כבעבר. השחקנים מראים שוב רעב.

לצהובים יש יתרון גדול על פני מכבי חיפה הטוענת לכתר במקומה משום שהסגל הקיים בה רץ ביחד כבר שנתיים ברציפות לעומת יריבתה הירוקה שנבנתה מחדש וייקח לה זמן להתחבר. עכשיו כשהשחקנים מוכנים ,מגובשים ,ומתואמים יחד עם פאקו, הקבוצה יכולה להגיע ולהראות את יכולותיה האמיתיות ואף לשמר את תאריה.אין עוררין על כך שמכבי תל אביב היא כיום הקבוצה החזקה בליגה ותישאר כזו גם אחרי קרוייף ולמרות זאת, הדוכס ההולנדי ישלים את המעבר המקצועי שלו עם עוד תואר לארון היוקרתי בביתו.

Comments


bottom of page