top of page

שער הזהבי

מאת: גדי בלום| השינוי המשמעותי ביותר שהכניס מעודון מכבי ת"א לכדורגל הישראלי, בעידן ג'ורדי קרוייף, הוא שיטת הניהול הייחודית ותפיסת העולם שאת המועדון מוביל צוות אימון ולא מאמן בודד. שיטת ניהול זו באה לידי ביטוי הערב, כשעלתה מכבי לכר הדשא באיצטדיון נתניה למשחק החוץ ולא התקשתה לנצח 2:0 את הפועל רעננה. ניצחון אשר העניק לה באופן זמני את המקום הראשון בטבלה.

לאורך כל השבוע האחרון ולאחר עזיבתו הפתאומית של המאמן המצליח יוקאנוביץ' עסקו במכבי רק בשאלה אחת: מי יהיה המאמן הבא? אך בעוד ראשי המועדון עסוקים במציאת המאמן, הוכיחו שחקני הקבוצה שלשאלה זו ישנה פחות חשיבות מבחינתם. חבייר פריירה, המאמן הזמני של מכבי עלה עם קבוצתו למשחק הערב בידיעה שזהו משחקו הראשון והאחרון כמאמן ראשי וכבר בשבוע הקרוב הוא מצטרף ליוקאנוביץ' ויהיה עוזרו בקבוצתם החדשה,פולהאם, מהליגה השנייה באנגליה.

האלופה שלטה לאורך כל דקות המשחק הניעה כדור בסבלנות והשכילה לנצל טעויות קשות בהגנת רעננה. המארחת לעומת זאת התחילה לצאת קדימה רק לאחר שספגה את השער הראשון מרגלי מלך השערים, ערן זהבי (22, שערו ה – 19 העונה). אחרי טעות חמורה של שניר שוקר שנכנס לשחק רק 4 דקות קודם לכן. הצהובים המשיכו לשלוט במגרש לעיני 4000 צופים שלא הפסיקו לעודד לרגע ואף הפגינו מחווה מרגשת לאוהד הקבוצה, שמעון רוימי ז"ל שנרצח בפיגוע הטרור בת"א ביום שישי האחרון, כאשר תלו שלט גדול לזיכרו.

זהבי, בכושר מצויין. צילום: קובי אליהו.


המגמה נמשכה גם במחצית השנייה, רעננה החמיצה מספר הזדמנויות שיכלו להחזיר אותה למשחק ואת תוצאת הסיום קבע אבי ריקן (59) שניצל גם הוא בילבול בהגנת רעננה.

בניגוד למה שניתן היה לצפות, חוסר הודאות בשורות מכבי בעניין זהותו של המאמן הבא, לא גרמו לבעיות במועדון. השחקנים נראו בטוחים בעצמם, הגיעו למצבי הבקעה ולמרות שלא הציגו כדורגל גדול ניצחו את המשחק ועלו כאמור למקום הראשון (לפחות עד למשחקה של הפועל ב"ש מול מכבי חיפה ביום א').

בהפועל רעננה, שקיוו אולי, לנצל את נקודת התורפה בעמדת המאמן דווקא לא נשמעו מאוכזבים בסיום. מאמן הקבוצה סילבס אמר לאחר המשחק בהתיחסות למפגשים האחרונים מול המובילות ב"ש ומכבי:" זה הגודל הטבעי שלנו, גם כשבאנו לנצח בבלומפילד ואף אחד לא חשב על כך אמרתי את זה. בכל משחק שנגיע ניתן הכל על המגרש ונעשה הכל על מנת שיחסי הכוחות יהיו לטובתנו ולצאת עם תוצאה טובה. בשני המשחקים האחרונים זה לא הלך".

השיטה במכבי עובדת ומצליחה ואפילו המאמן הזמני, פריירה, הופתע כאשר נשאל בסיום, האם יש איזושהי אפשרות שג'ורדי קרוייף יפנה אליו כדי להיות המאמן הבא של מכבי? בתשובתו הוא ענה כך:" זה לא תלוי בי, אני מחוייב להגיע לפולהאם. עשיתי הערב את העבודה שלי". פריירה התייחס גם לשאלה המתבקשת, האם הוא מרגיש טוב עם הצעד שעשה יחד עם יוקאנוביץ', במעבר לפולהאם באמצע העונה? והשיב:" אני לא מרגיש טוב או לא טוב. אתה עושה החלטות בחיים ורק הזמן יגיד אם ההחלטה הייתה נכונה או לא".

מכבי תל אביב תמצאה ככל הנראה מאמן כבר בשבוע הקרוב והשחקנים יצטרכו להתאים עצמם לשיטה חדשה ולדמות נוספת שתוביל אותם כפי שקרה לא מעט פעמים בשנים האחרונות. השליטה המתמשכת של הצהובים בכדורגל הישראלי מוכיחה שהתפיסה החדשה שהביאה מכבי ת"א בניהולו של קרויף, גדולה מכל מאמן שמתייצב על הקוים. שיטה זו היא ההוכחה שקבוצה יכולה לתפקד כמערכת משומנת אשר לא תלויה במאמן, גדול ככל שיהיה. המחויבות של השחקנים היא בראש ובראשונה כלפי המועדון בו הם משחקים. לנושא זה התיחס שחקנה הותיק של מכבי, גל אלברמן. כאשר נשאל בסיום אם השחקנים גילו מחוייבות כלפי המאמן על אף שידעו שזהו משחקו האחרון במועדון? אלברמן ענה:" שיחקנו עבור המועדון לא עבור מאמן זה או אחר. לפני שאנחנו מחוייבים למאמן אנחנו מחוייבים למועדון אנחנו משחקים במועדון גדול ששואף להצלחות".

שחקני מכבי תל אביב חוגגים. צילום: קובי אליהו.


המאבק הצמוד עם הפועל באר-שבע מחייב את מכבי ת"א להישאר בפוקוס מלא תוך ידיעה שבניגוד לשנים האחרונות, בעונה הנוכחית, כל מעידה קטנה יכולה להכריע את גורל האליפות. זו הסיבה שעל אף שהשיטה שעובדת ממהרים ראשי המועדון להנחית בקרית שלום מאמן בזמן הקצר ביותר.

גם לשאלת זהות המאמן החדש התייחס אלברמן באומרו:" אנחנו לא יודעים איזה מאמן יגיע ומה תיהיה פילוסופיית המשחק שלו. נחכה בסבלנות, נעשה את ההתאמות. אנחנו יודעים שלא יהיה לנו זמן לטעויות".

מה הן ההתאמות? ומה תיהיה שיטת המשחק של המאמן החדש? נדע כנראה בשבועות הקרובים. על פי מה שנראה הערב, על כר הדשא בנתניה, זהות המאמן ושיטת המשחק שלו חשובים קצת פחות משיטת הניהול הייחודית ותפיסת העולם של מועדון הכדורגל מכבי ת"א.

כותב הטור היננו תלמיד במכללת "ספורט פאנל" בניהולו המקצועי של נדב יעקובי.

Comments


bottom of page