top of page

GAME עובר

טור דעה מאת בן סער 

חלק מהילדים היום יודעים לומר שברצלונה ומדריד נמצאות בספרד, שמונטנגרו ואיי פארו הן מדינות באירופה, שארסנל וצ'לסי הן קבוצות מצפון לונדון ושבילבאו היא קבוצה שבה משחקים רק באסקים. זאת כי הם אוהבים כדורגל- המסקנה הישירה מכך היא שאפשר ללמד גיאוגרפיה על ידי שימוש באחד מענפי הספורט הפופולריים ביותר בעולם.

היכולת לעשות שימוש באהבה אחת לטובת דברים אחרים היא לא חד כיוונית וניתן להשתמש באהבת הילדים למשחקי מחשב וקונסולות על מנת לחבר אותם לספורט – כך למשל, משחקי המנג'ר למיניהם, שמאפשרים לילדים כניסה לעולם עשיר של שחקנים, מאמנים, שיטות משחק ועוד. מי שמשחק למשל במשחק המחשב פיפ"א, לומד על הטורנירים, הליגות המקומיות, על הדרמה והמתח אשר מצויים בספורט וכו'. זהו פתח לעולם שלם שמהווה עבור הילדים את שער הכניסה שלהם לעולם הספורט. אנו נמצאים בעידן בו הילדים מעדיפים את הבית על פני החוץ, סלולרי וואטסאפ על פני תקשורת בין אישית לא מתווכת, מחשב על פני ספר, אפליקציות על פני מחשבה ויוזמה אישית.

אני שייך לדור שבילדותו עוד היה משחק תופסת ומחבואים בגינה הציבורית, מסתובב עם חברים במרכז המסחרי, משחק כדורגל בחוץ עד שמחשיך. בגיל העשרה לערך, נחשפתי למשחק העונה לשם Championship Manager כשהייתי בביתו של חבר. עד אז, הכרתי אולי שניים וחצי משחקי כדורגל במחשב שהיום אף אחד אפילו לא היה מוכן להסתכל עליהם, אך ההתרגשות של לשחק כדורגל עם קבוצות מפורסמות במחשב עשתה את שלה.

מסך השחקן מפורט עם כל נתון אפשרי (אתר המשחק)

מסך השחקן מפורט עם כל נתון אפשרי (אתר המשחק)


בפעם הראשונה שראיתי את משחק המנג'ר, חשבתי לעצמי שזה די משעמם – לא הראו את מהלך המשחק, לא ניתן לשלוט על השחקנים במגרש אלא לאמן את הקבוצה, להציב מערכים, לקנות ולמכור שחקנים, להסתכל על תקציר המשחק בדקות שחולפות מהר על המסך. ככל שחלפו המחזורים במשחק (התחלתי עם קבוצה מהSERIE A), התחלתי להתמכר לעניין. המשחק היה מעודכן להפליא בשמות השחקנים בליגות הבכירות באירופה ,כולל מידע אישי עם נתונים פיזיים ואישיים + הקריירה של השחקן מאז עלה לבוגרים. במשך השנים השתכלל המשחק ונוסף גם מערך סקאוטינג אשר עליי לציין שזיהה שחקנים עם פוטנציאל לפני שהתפרסמו בעולם (וולטר סמואל, רונאלדו הברזילאי, דייויד בקהאם, ליונל מסי והיריעה קצרה מלהכיל).

המשחק פוטבול מנג'ר. מנקודות מרצדות על המסך לתמונה מציאותית (אתר המשחק)


בשנים האחרונות אנו רואים מגמה של משחקים נוספים אונליין ודרך אתרים באינטרנט, שמעודדים אנשים להירשם דרך תמריצי פרסים גדולים הכוללים זכייה ברכב, טיסות ואירוח בחו"ל ועד לארוחות במסעדות נחשבות. גם אצלנו בארץ ישנם אתרים כמו ספורט5 שבונים ליגת חלומות לליגת העל הישראלית, ליגת האלופות האירופית, וגם למונדיאל ואליפות אירופה . משנה לשנה יש יותר התעניינות וחשיפה למשחקים אלה כאשר גם הילדים לוקחים חלק פעיל בהשתתפות. במהלך בניית קבוצה שלרוב מוגבלת בתקציב דמיוני של 100 מיליון דולר, הילד לומד איך להכיר שחקנים שונים ואיך להסתדר עם הגבלת התקציב כדי להוציא את הטוב ביותר עבור הנבחרת שלו. כמו כן, על מנת לעקוב אחרי הביצועים של שחקניו, הילד מתחיל לראות משחקים בטלוויזיה ולהתוודע לקבוצות שונות ברחבי הארץ והעולם. ניתן לסכם ולומר שלמרות שהילדים בימינו מעדיפים לבלות את רוב זמנם בהתעסקות במחשבים וסלולר, אפשר לנצל את הפלטפורמות של משחקי המחשב לידע כללי, גיאוגרפי- היסטורי וכמובן הכרת משחק הכדורגל.

מערך הטקטיקה במשחק. כמו מאמן אמיתי (אתר המשחק)

מערך הטקטיקה במשחק. כמו מאמן אמיתי (אתר המשחק)


מאת: בן סער

הכותב הינו סטודנט בקורס לשדרי וכתבי ספורט במכללת ספורט פאנל בניהולו המקצועי של נדב יעקובי 

コメント


bottom of page