top of page

אפשר להיות אופטימיים? קיפרמן מנתח את המשחק הראשון של הירוקים בליגה

למרות הבעיות הישנות והחדשות של מכבי חיפה שמתחדדות לאחר 90 דק' של כדורגל, קיפרמן מזהה ניצנים של דרך, אבל גם מתריע שהעבודה של הצוות ההולנדי עוד רחוקה מלהסתיים

עבודה רבה לצוות ההולנדי, פרד רוטן / צילום: ניב כהן


תורת האבולוציה גורסת שמין חזק בטבע גובר על משנהו, לא רק כי הוא חזק יותר פיזית, אלא גם, ובעיקר, בגלל שהוא מצליח להסתגל לשינויים שהסביבה מכתיבה, ובכך לשמור על שרידותו. במילים אחרות, חוסר היכולת של מין מסוים להשתנות סופו כליה במונחים של טבע. אז נכון, עולם המושגים במחוזותינו קצת שונה, אבל העיקרון מאוד דומה. כליה בכדורגל משמעותה אי-רלוונטיות מקצועית. השינויים הטקטיים של המשחק המודרני תובעים משחקן ההגנה להציג ארגז כלים משודרג שמשלב פיזיות וטכניקה –  לאליסון דוס סנטוס אין את הראשון ובטח לא את האחרון!

ארבע טעויות הגנתיות קריטיות במחצית הראשונה הוכיחו גם לאופטימיסט הירוק הגדול ביותר שהבלם הברזילאי אינו מתאים מקצועית ומנטלית לקבוצה. איכות הנגיעה הראשונה בגדה בדוס סנטוס פעם נוספת, והוכיחה שיש אלמנטים שפשוט אי אפשר לשפר או במושגי האבולוציה- לסגל. מכבי תל אביב מנגד, זיהתה את נקודת התורפה, ושלחה את אבי ריקן ויונתן כהן להתנפל על הברזילאי בכל רגע שהכדור היה בחזקתו.

יתרה מזאת, הטעויות של מספר 2 בירוק נחלקו לשניים: צמד טעויות בדקה ה-17 וצמד שני בדקה ה-34, טעות שגוררת טעות, או במילים אחרות: 60 שניות של הלם! נתון פסיכולוגי מדהים שמאשש רמת ביטחון שיורדת לאפס בטווח הקצר. תוסיפו לזה את החילוף (המוצדק לטעמי) עם פתיחת המחצית השנייה, והנה לכם מתכון לפגיעה גם בטווח הארוך. רשימת אנשי המקצוע באתר הרשמי של המועדון אינה מסגירה את העסקתו של פסיכולוג על בסיס קבוע, אבל לאור האירועים אמש, מן הראוי שתישקל אופציה שכזו ברצינות, עם עדיפות לפסיכולוג דובר הולנדית.

לא מתאים למכבי? דוס סנטוס / צילום: ניב כהן


כי את הכרטיס האדום בדקה ה-65 של מיכאיל קרמר, שערך את הופעת הבכורה שלו אתמול בליגת העל, היה אפשר למנוע לאור היסטוריה התנהגותית ידועה לכל ורצופה בבעיות משמעת. הערכה הראשונית של הצוות המקצועי בחיפה, שדי בהכרת השפה והמנטליות כדי לפתור את בעיות הנפש, שגויה בבסיסה. חלוץ בעל שיעור קומה כמו ההולנדי בן ה-29, לא מגיע לליגה הישראלית בכל עונה, תרתי משמע, וכדי להפיק ממנו את המיטב על המגרש נדרשת עבודה של איש מקצוע על הפן המנטלי גם מחוצה לו.

כמו כן, מקצועית קשה לקראמר לבוא לידי ביטוי בסגנון המשחק של חיפה, שבנוי על התקפות מעבר מול קבוצות עדיפות, ולכן נראה אותו יותר מעורב דווקא במשחקים שבו הקבוצה תחזיק יותר בכדור ותלחץ גבוהה את היריבות שלה. ולראיה, השער הראשון שכבש נגד קריית שמונה בגביע הטוטו, שהתחיל מחטיפת כדור של מאבוקה עמוק בחלק המגרש של הצפוניים.

נדרשת עבודה גם בצד המנטלי, קראמר / צילום: ניב כהן


ואם כבר בהתקפות מעבר עסקינן, אז צריך להבין שלא מדובר בהעדפה אישית לסגנון משחק כזה או אחר, אלא להסתגלות של הקבוצה למציאות בהתאם ליכולות המקצועיות שלה. בנחיתות מול קבוצה לוחצת כמו מכבי תל אביב של המחצית הראשונה, הברירה ההתקפית הטבעית היא לנצל את המהירות של רוקאביצה ועוואד במגרש הפתוח. זה קרה מעט מדי אתמול, בעיקר בגלל חוסר התמיכה של המגנים מהאגפים, ושל מאבוקה בפרט, שהוציא 6.5 מסירות רוחב בממוצע למשחק אשתקד, ואתמול ניפק רק קרוס אחד בלבד!  הקמרוני גם לא שכח לאזן את הסטטיסטיקה עם הטעות ההגנתית השבועית, כששבר את קו הנבדל, ואפשר לשכטר לעבור את ריינן בקלות בדרך לשער הראשון במשחק. אגב ריינן, נדמה שאתמול קיבלנו את התשובה הסופית למה אליסון דוס סנטוס עדיין פותח בחוליית ההגנה.

בנוסף, חוסר היצירתיות במרכז המגרש החיפאי מעקר יכולת החזקת כדור אפקטיבית ומבליט את התלות של הקבוצה בשלומי אזולאי. הקשר היצירתי האחרון בקבוצה הוסת לעמדה מספר 6 כדי לבנות את ההתקפות מלמטה, אבל לאור הלקויות הטכניות של נטע לביא וג'ורג' מנדז'ק, צריך היה גם לרוץ לעמדה קדמית ולפטם את שחקני ההתקפה. 9.24 ק"מ הוא רץ, שני רק למנדז'ק ואוועד, זה גמר אותו פיזית. את אותות העייפות ניתן היה לזהות בחוסר הדיוק במסירות בדקות האחרונות, ובעיקר, בדקה ה-84, כשקרס לדשא בעקבות מתיחה בשריר האחורי, אבל הקפטן שגדל במחלקת הנוער החליט להמשיך, למרות הכאב.

הקבוצה תלויה בשלומי אזולאי / צילום: ניב כהן


ואת הרוח הזאת של שלומי צריך לקחת למרות הבעיות. שמונה שחקני נוער שנכללו בסגל של רוטן אמש מסמנים את המהפכה שהחל הצוות ההולנדי באמצע השנה שעברה. מישהו זוכר מתי מכבי חיפה פתחה עונה עם חמישה שחקני בית בהרכב? למרות ההפסד,לפרקים הירוקים היו מסוכנים יותר על המגרש כאשר רק קצות האצבעות של ראיקוביץ' והרגל של ייני הפרידו בינםלבין הרשת הצהובה. ל-67% מנחשי הווינר כנראה הייתה סיבה טובה להעדיף את מכבי תל אביב, אבל חדי העין האופטימיסטים יסכימו איתי שעם חיזוק איכותי (2-3 שחקנים) במקומות הנכונים אפשר עוד יהיה לעשות דברים יפים העונה. אגב העונה, היא מתחילה עבור הירוקים בשבת, במשחק הבית מול אשדוד…

מסעדת Black Angus שד' מוריה 29 חיפה


Comments


bottom of page