top of page

הזווית התקשורתית של החיתוך / אלכס מילשטיין

אני אתחיל בווידוי, חלמתי שנים להתפרנס מכתיבה של ספורט, במשך שנים ערוץ הספורט היה הגולדן סטנדרט לתקשורת הספורט, הפרשנים הטובים ביותר, השדרנים הכי ממולחים והתוכן האיכותי ביותר. כל כך ראיתי את עצמי משתלב שם, מפרסם תכנים מעוררי השראה ורוחץ את ידי באור הזרקורים הדלוח משהו של הספורט הישראלי. לצערי הרב זה שנים שתקשורת הספורט נמצאת בצניחה, מובילה את השיח הרדוד באלימות, גזענות ושנאה, מגדירה מחדש את הנפוטיזם וניגוד האינטרסים. כמו את הצמרת הנוסטלגית, ככה גם צלילת העומק הרדודה ערוץ הספורט מוביל בגאון, או אולי בעיוורון.

אז אתחיל בגילוי נאות, כותב השורות הללו הוא אוהד מכבי חיפה, לטוב, לרע וללא נורא, מצב הקבוצה בשנים האחרונות כואב לו וכל הפסד גורם לו להסתובב עם הראש למטה כמה ימים אחרי. אני רגיש לכל אזכור של הקבוצה שלי במדיה, לטוב ולרע, למדתי לאכול את הביקורת שהיא מוצדקת אבל לצערי לא הצלחתי עד כה בגילי המופלג לקבל את דברי הבלע האינטרסנטים והבורים שיוצאים ל"טובי אנשי המקצוע" מהפה. עצרתי הכל ב 1 וחצי בלילה כדי לכתוב, כי אני חושב שהאייטם של "יציע העיתונות" (המתדרדר מרגע לרגע) ציין נקודת סף בזילות ובבוז שהערוץ הזה חצה.

האייטם עסק בשחרור השחקנים המסיבי שנעשה השבוע במועדון והחל בפרומו: בזה אחר זה יוצאים עובדי ערוץ הספורט מחדר עם התווית "חדר הלבשה מכבי חיפה" כאשר הם לובשים חולצות ירוקות ומאחורה מודבק שם השחקן שעוזב. השחקן האחרון היה אייל משומר אותו במקום עובד ערוץ הספורט גילמה דווקא עובדת. אז את הבוז שיש לכם כלפי אייל משומר הרחנו מקילומטרים, רק לצערי הוא, במשך 10 שנים היה יותר דמות ומודל למקצוענות מאשר כולכם ביחד הייתם ותהיו כל הקריירה (גם אדון אוחנה).

לוקח אחריות, לא מקשקש, קרלסן \ טוויטר אישי


את האייטם פתח עמיחי שפיגלר (ידוע באהבתו למועדון הירוק) וציין "הצרות של מכבי חיפה או סוף לצרות" ותהה על כמות השחקנים ועל "הבאת האי אמון בהם" – עכשיו אני לא ממש יודע מה זה אמון בשחקן, אבל כל המשוחררים (למעט מוגרבי) שנים במועדון ומקבלים הזדמנויות למכביר להציג את היכולת שלהם וכושלים פעם אחר פעם, האם עדיין היינו צריכים להמשיך ולתת בהם "אמון"? האייטם ממשיך בכך שאלי אוחנה "לא מבין את השחרורים הללו ואני לא מבין את ההחתמות מלכתחילה" – מעניין המשפט הזה, כי גוזלן, ריאן, עטאא עלו מהנוער, משומר הוחתם לפני 10 שנים… אבל הוא לא מבין. אחרי שכל "מבין עניין" מבזבז נשימות בזמרה "השחקנים שיש במכבי חיפה לא מתאימים למועדון כמו מכבי חיפה" פתאום עולה השאלה "האם הם אכזבו?" ואני שואל, האם ראיתם את המשחק האחרון?

בנקודה הזאת האייטם הופך להיות עסיסי, כי הוא מתחיל לדבר על "דיבורים" ואף אחד לא אוהב לדבר על "דיבורים" כמו הדברנים הגדולים ביותר. "מסתבר שבמכבי חיפה אלופים בדיבורים" מפציר הגאון משוק מחנה יהודה – עכשיו אני לא מבין, זה שאנחנו רוצים לבסס את הקבוצה מהנוער, זה שאנחנו רואים שחלק מהשחקנים שקיבלו את הצ'אנס בבוגרים לא מתאימים ומחליטים לשחרר אותם, זה לא בסדר? פה לדיון נכנס ה"קינג" של הדיבורים, זה שאת הישגיו הספורטיביים לא ראו בערך כמו שהוא לא ראה את הרגליים שלו, קופמן המהולל ומדבר על "מה שווה שהנוער מפרק…" אז כל השחקנים ששוחררו עזבו את מחלקת הנוער לפני 3-4 שנים, הרבה לפני ת'ור קרלסן, רנה מולנסטיין, השינוי הניהולי של השנה… אבל איכשהו, זה קשור!

לשיח מצטרף השוער האגדי של רינג'רס (לא שוכח להזכיר) ואומר "זאת לא הנהלות של חיפה של העידן הנוכחי" אולי הוא רצה שנמשיך עם הבינוני של השנים האחרונות וניתן להם לדרדר שוב את הקבוצה שלנו, שוב לבזבז מיליונים שהושקעו בקבוצה כדי שאחרי זה ידברו אתנו על תקציב? דקה לסוף האייטם (כולה 3 וחצי דקות) אנחנו עוברים למה שביציע אוהבים הכי הרבה: שנאת זרים ודוברי שפת הלעז…. בוני מציין שהוא לא אהב את הציוץ של קרלסן "מצייץ "מביך" ואני לא אוהב את הסגנון הזה" מה אתה לא אוהב בדיוק, כנות? יושר? עמידה מול אוהדים שהם הראשונים להיות בקור ובחום ביציע בגובה העיניים ודיבור אמתי? מצד שאני שכתבתי את זה, אני מבין מה "הישראלי" לא אוהב בזה.

האשם העיקרי? \ צילום: אתר המועדון הרשמי


אז עולה הנושא "לא ידעו בתחילת עונה?" אני פה רוצה להזכיר, העונה החלה עם רוני לוי, מוגרבי ואבו אביד למשל הם שחקנים שהוא רצה, הסגל והקבוצה שלו כשלו נגד חבורה של דייגים חביבים, אבל העיקר… "תחילת העונה". "גוזלן היה סקורר יותר גדול מעוואד" קובע אוחנה – לא ידידי… הוא לא…. לא במספרים ולא בגיל ולא במעטפת שיש לו מסביב בקבוצת הנוער, בדוק אותי. "מוגרבי פתח את העונה טוב וכל מה שדיברו עליו…. יאללה הביתה" – סליחה מי דיבר? אנחנו או אתם? אנחנו ידענו שמדובר בהבלחות, אנחנו ידענו שבא לפה שחקן ספסל At It's Best, אבל עכשיו שאנחנו לא מוכנים לבינוניות הזאת, זה לא בסדר או לוחץ למישהו למטה.

אבל משפט המפתח מגיע 12 שניות לסיום האייטם "מה אמרו הבלדר והמיקסר ואמרו ליענקל'ה את זה צריך לשחרר, במקום את השחקנים שהם הביאו שמסריחים לי את הדשא ועושים שם גניבה ממעביד" – אז כמה דברים, עכשיו אנחנו כן מואשמים בבניית הסגל מתחילת העונה או לא, קצת התבלבלתי, ניחא. אבל "הבלנדר והמיקסר" כך אנחנו רואים אדם שניהל מחלקות סקאוט וספורט דיירקטור של קבוצות ברמה עולמית, של אדם שמוערך בעולם על הידע שלו. כך אנחנו רואים אדם שבילה 8 שנים תחת אולי גדול המאמנים בכל הזמנים בקבוצה ששחקן אחד בה מרוויח את עלות כל הליגה שלנו…. הזלזול, הגזענות ושנאת הזר, כי שרן בן שמעון מפסיד ומפסיד, לא צריך לפטר אותו, בשומי את קשטן ועוד שאר מערבבי הצלחת מורידים קבוצות ליגה אז הכל בסדר, אבל השפה של החבר'ה שלנו, בא להם לא בטוב…. הם מתנשאים מעלינו, מי הם בכלל. עכשיו השחקנים שהם הביאו?? ת'ור אחראי על גארי קאגלמאכר, שחקן שמספק יציבות וזר ברמה הגבוה ביותר בליגה, קמיל וואצ'ק שבמחזורים שהוא לא משחק רואים עד כמה הקבוצה תלויה בו ומריו מוסא, ששוחרר. אז על מה בדיוק אתם מדברים? מי מסריח את הדשא? או שסתם זרקת משפט באוויר שנמני זרק לך כדי שיקנו ממנו כמה שחקנים (לכאורה, ספר לנו כמה טוב לבניון בצהוב?

באופן פרדוקסלי האייטם הבא היה על גזענות, במידה וזה לא היה מצחיק זה היה פשוט עצוב. ראינו בשבועות האחרונים ואולי בשנים האחרונות, כמה לתקשורת הספורט יש אג'נדה נגד הקבוצה, כמה הם אוהבים לנבור בבוץ, כמה הם אוהבים להתסיס את האוהדים בפרסומים שיקריים שאחרי זה פשוט נמחקים מהאתר. אני אישית מנסה כמה שאני יכול לחשוף את זה, להראות לאוהדים שלנו שאת התמונה שהתקשרות מנסה להציג לפעמים היא שנות אור ממה שקורה בפועל ואסור בשום פנים ואופן לתת לה להשפיע על דעתנו כאוהדים ואוהבי הקבוצה.

מילה אחרונה על השחרורים, אני חושב שזה אחד הדברים הטובים ביותר שקראו פה וממשיך בצורה מדויקת את הקו שהקבוצה החלה בתחילת העונה (אחרי עידן רוני). ניקוי וקיצוץ של שחקנים שלא ראויים ללבוש את החולצה הירוקה, שמתנהגים לא כספורטאים ולא מכבדים את המקום המדהים שהם נמצאים בו (למעט משומר, שלי אישית חבל שלא רומזים לו פשוט לפרוש ולקבל תפקיד במועדון). תקוותי שהצוות ידע להחתים צעירים ושחקנים פוטנציאלים ישראליים שמסתובבים בליגה ומחכים לפריצה שלהם, בתוספת צ'אנסים אמיתים (כמו שניתנו למשוחררים) לשחקני הנוער, דבר אשר המועדון כבר הודיע שיעשה. אנחנו נגד בינוניות, נגד זלזול באוהדים שלנו ובטח נגד אי חזרה להגנה… השינוי שהחל כאן הוא אמתי והשבוע קיבלנו עוד גושפנקא. לא ניתן לתקן אבטלה סמויה של 6 שנים בארבע חודשים וכולנו עם הפנים לינואר בו נראה את המשך התהליך ממשיך.

סמל אמיתי / צילום: אורטל דהן זיו


במכבי חיפה תמיד אומרים "האדם לפני השחקן" – תודה לך אייל משומר, לנצח תישאר בליבנו! EM27.

Comments


bottom of page