top of page

מי אתה פרד רוטן? / אלכס מילוש

לאור הפרסומים האחרונים ובהנחה ששום פניות פרסה לא תתבצנע פרד רוטן יהיה המאמן החדש של מכבי חיפה. האם זה יהיה לחצי העונה שנשארה (לא סביר) או לעונה וחצי? האם יצפה במשחק היום נגד תל אביב או יוצג יום אחרי? שאלות אשר רק הזמן יכול לענות עליהם… בינתיים אנחנו יכולים לקבל הצצה ולדון על דמותו של המאמן המיועד, תחילא היכרות קצרה.

פרד רוטן (Fred Rutten) בן 55 ממוצא הולנדי נולד בעיירת ויכן והיה שחקן בליגה ההולנדית כאשר את כל הקריירה שלו עשה בקבוצת טוונטה משנת 1979 עד 1992. רוטן עלה לבוגרים של טוונטה בגיל 17 והשתלב בתפקידים הגנתיים, בעיקר בלם. בתקופתו טוונטה (קבוצה שידע הצלחה מסויימת בשנות ה 70) ירדה ליגה (1983) אבל עלתה חזרה לאחר כמה שנים, סה"כ רוטן שיחק 317 משחקים במדי הקבוצה וכבש 11 שערים מתפקיד הבלם. למרות היותו שחקן הרכב קבוע בליגה ההולנדית הדבר זיכה אותו בהופעה בינלאומית אחד במדי "האורנג". רוטן פרש ממשחק פעיל ב 1992 והחל את קריירת האימון שלו ב 1999, איך לא, בטוונטה.

המשרות הראשונות של רוטן היו בתפקידי משנה כעזור מאמן טוונטה וכעוזר מאמן PSV בה גם שימש כמאמן קבוצת הנוער. בשנת 2006 קיבל את משרת המאמן הראשי בטוונטה ואף זכה לפרס על שם ראינוס מיכלס למאמן הטוב ביותר בליגה בשנת 2008 בה טוונטה סיימה במקום הרביעי בליגה והעפילה למוקדמות ליגת האלופות, הנתון המעניין ביותר באותה עונה היה שקבוצתו הפסידה רק 6 פעמים (שלישית לשני המקומות הראשונים בלבד).

כשהוא רוכב על ההצלחה של עונתו הטובה ביותר על הקווים רוטן החליט למנף את הצלחתו ולקחת משרת אימון בשאלקה הגרמנית אשר השקיעה סכומים גדולים מאוד בעונת 2008-2009 על מנת לקטוף את התואר הגרמני. באותה שנה לקבוצה הגיעו שחקנים בכירים מאוד (חלקם צעירים שהיו מיועדים לפרוח), שאלקה מודל 2008-2009 הייתה בית לשחקנים בדמותם של מנואל נוייר (עלה מהנוער), ראפינייה, הובדס (עלה מהנוער) רקיטיץ', פרפאן, זה רוברטו ועוד רבים וטובים. את העונה רוטן פתח היטב כאשר נוצח פעם אחת ב 11 מחזורים ראשונים אבל הודח מאירופה לאחר מפגש כפול מול אטליטיקו מדריד. הצניחה הגיעה ממחזור 12 עם רצף הפסדים אשר הובילו לפיטורים של רוטן.

המאמן לא נשאר "לשבת" בבית וחודש לאחר שפוטר לקח את משרת המאמן של PSV ההולנדית, סיים איתה את עונת 2008-2009 והכין את הקבוצה לעונה הבאה (מצלצל מוכר?). עונת 2009-2010 הייתה עונתו הטובה ביותר של רוטן כמאמן, תחתיו PSV חוותה רצף של 39 משחקים ללא הפסד ו 2 הפסדים בלבד בכל אותה עונה שהסתיימה במקום השלישי והעפלה לליגת האלופות. בשנת 2011 PSV לקחה את הגביע ההולנדי אבל רוטן פוטר מספר חודשים לפני לאחר תבוסה מהדהדהת 6-2 לטוונטה ועוד רצף הפסדים ולא זכה להניף את הגביע עם קבוצתו.

לאחר מכן רוטן התחיל לנדוד כאשר הוא לא עושה יותר מעונה אחת בכל קבוצה, ויטסה (בה עבד עם מו אלאך) סיימה תחתיו במקום הרביעי והוא עזב בקיץ, פיינורד הייתה התחנה הבאה וגם בה הוא בחר לא לחדש את החוזה ופוטר לאחר עונה אחת. שנתיים לאחר מכן (וכמו הרבה מאמנים אחרים) הוא עשה סיבוב בנסיכות הערבית שאימן את אל שאבאב 15 משחקים בלבד לפני שפוטר.

דמותו כמאמן:

רוטן הינו מאמן שמאמין בכדורגל התקפי אבל ללא הפקרות בקישור ובהגנה. כבלם בעברו משחק ההגנה חשוב לו והקבוצות שלו מפסידות מעט יחסית. הוא שומר על מאזן חיובי של נצחונות מול הפסדים לאורך כל קריירת האימון שלו כאשר הממוצע עומד על 55.21% לאורך 355 משחקים בהם עמד על הקווים. רוטן מאמן בכדורגל בשיטת 4-3-3 כאשר מרכז הקישור פיזי ומוציא את הקבוצה מהר קדימה, דומה למה שקבוצות כמו אטלטיקו מדריד משחקות בשנים האחרונות. תחתיו גדלו שחקנים גדולים אשר היום נמצאים בצמרת הכדורגל (נוייר, מודריץ', מרטנס, דה וירח) והוא נחשב מאמן אהוד על השחקנים ועל המועדון כאשר פרט לתקרית אחת של סכסוך מול הנהלה בנושא רכש שמר על חזות שקטה לרוב.

דבר הכותב: הדבר הראשון שחשבתי עליו ששמעתי על המינוי הצפוי של פרד רוטן לתפקיד הכה חשוב ומלחיץ במכבי הוא הסירוב של מכבי חיפה להחתים שנה שעברה מאמן כמו אלאן פראן בשל העובדה שאימן כמה שנים בנסיכות ו"איבד" את התחרותיות האירופית שהייתה לו. בזמנו עלו טענות שהמאמן יבוא לעשות "טיול" בישראל ולא ייתיחס לתפקיד ברצינות. עברה שנה וחצי ומכבי חיפה הולכת על מאמן שברזומה שלו גביע אחד בלבד כעוזר מאמן, אף לא תואר אליפות אחד ושנים אחרונות בהם לא הצליח להחזיק יותר מעונה אחת במועדון, האם אלאך יודע משהו שאנחנו לא יודעים או אולי ההמתנה לפרייזר הפכה ארוכה מידי והמינוי נעשה ממקום של לחץ במועדון ובתקשורת?

Comments


bottom of page