top of page

תחזיר אותנו לחייםמאת אורן טל | פילדלפיה 76' והסנטר החדש ג'ואל אמביד יוצאים לדרך חדשה
דראפט 2014 ב- NBA לדעת רבים היה אחד מהטובים ביותר בשנים האחרונות בליגה הטובה בעולם. בארה"ב השוו את הדראפט הנוכחי לזה של 1996 עם קובי, אייברסון וסטיב נאש , ואפילו לדראפט 2003 שהציג לנו את לברון ג'יימס, ווייד, כרמלו וכריס בוש. מי שבחרה את השחקן המעניין ביותר זו הקבוצה העטופה בלוזריות מתמשכת בשנים האחרונות, הפילדפיה סיקסרס. אותה פילדלפיה ששלחה את השחקן הצעיר והמוכשר ג'רו הולידיי לניו אורלינס בכדי לקבל לחיקה את נרלנס נואל הצעיר ואת הזכות להיות השלישית בבחירת הדראפט האחרונה, בעסקה מתוחכמת ואמיצה, שמראה על כיוון חדש של הרוח הנושבת מכיוון הנהלת פילדלפיה.

63 הפסדים בעונה האחרונה כולל השוואת רצף ההפסדים הגבוה ביותר בתולדות ה-NBA רצף שכלל 26 הפסדים, 13 שנים שחורות ועכורות בהם התהדרה בהישגים זעומים של הסיבוב השני בפלייאוף ומטה, תוסיפו לכך את העובדה שנמנעה מלדרוך על הפרקט במשחקי הפלייאוף ב-6 עונות מאז 2001, שזו גם השנה בה הופיע בפעם האחרונה בגמר הNBA. כל זה כבר מעמיס יותר מידי אכזבות על ליבם של אוהדי הפיליס' שידעו ימים יפים יותר עם קבוצתם. אז נכון, פילדלפיה היא לא מהאריות של ה-NBA, אבל כפי שהיא נראית בשנים האחרונות, אפשר להגיד גם מאז שאלן אייברסון השאיר את המפתחות, עושה רושם שאי אפשר לנער מעליה את דמות הלוזרית הבוכיה שכבר הפכה לקונצנזוס בחוף המזרחי.

כל זה אולי השתנה בערב הדראפט האחרון ב-NBA, כי בחירה קטנה של שחקן קולג' קמרוני גדול יכולה אולי להפוך את היוצרות, לתת שביב תקווה קטנטן שיוצא מתוך שורה מכאיבה של כשלונות. ג'ואל אמביד, נבחר שלישי בדראפט ע"י פילדלפיה ובעיר שייצרה אגדות NBA כמו צ'ארלס בארקלי ואלן אייברסון, מקווים שהבחירה מספר שלוש תוליד לעולם הכדורסל גם את האגדה מספר שלוש.


ג'ואל אמביד.


כל הדרך מיואנדה


כמו כולם אנחנו גם כן אוהבים סיפורי הצלחה של חסרי המזל והיכולת, ואיזה סיפור עצום מכין לנו הקמרוני. נולד ביואנדה בירת קמרון, בן לאיש צבא מכובד שנהג ביד קשה לאורך כל ילדותו . אמביד פנה לענף הכדורגל המסורתי בקמרון ובנוסף נדחף על ידי אביו הקשוח לענף הכדורעף, עד שבגיל 15 הגיע לאחד משני המגרשים הרעועים הנמצאים בבירת קמרון, וקיבל לידיו כדורסל שלא ראה ולא ידע מימיו. "הוא מעולם לא ידע מה זה לזרוק או לכדרר, אך מהרגע ששמנו לו כדור ביד הוא צלף ג'אמפ שוטים ושבר למגנים את הקרסוליים" אמר המאמן הראשון שלו גאי מאודיו בקמרון. המאמן הצנוע ישר זיהה את היכולת המצויה בכל רמ"ח איבריו של אמביד והחליט להפוך את הילד למפעל חייו.

זה לא סוד שבקמרון אין זיקה לענף הכדורסל, שלא נדבר על אמצעים ומתקנים מתאימים, אך מאודיו השתמש במעט הכלים שהתאפשרו לו בכדי לעזור לסנטר להתפתח. מאודיו היה נוהג לקשור וסט משקולות מאולתר לגבו של אמביד, ולזרוק לו כדורים מתחת לסל כדי שיתפוס ויזרוק. "לפעמים היה בוכה מרוב כאב" אמר המאמן, "אך הוא התעקש תמיד להמשיך". בנוסף, הצליח המאמן ממש בשיניים להשיג 2 קלטות ישנות המציגות ביצועים של סנטרים משנות ה-90 כגון פטריק יואינג, דייוויד רובינסון והאקים אולאג'ואן. "בדיוק יממה אחת אחרי שצפה בקלטות, הגיע אמביד ואמר לי שהוא רוצה להיות כמו האקים אולאג'ואן", סיפר מאודיו. אביו של אמביד אסר על בנו להיכנס לענף הכדורסל בטענה שאין עתיד בתחום, לא במקום שהם נמצאים בו. "אין פה בכלל מגרש כדורסל נורמלי או מכון שהוא יוכל להתאמן ולהגיע לרמה המתאימה" טען אביו, שהמשיך והתעקש שאמביד יפנה לכדורעף. ערב אחד, הגיע מאודיו לביתו של אמביד, הסתכל לאביו בעיניים ואמר: "הילד שלך נולד להיות כדורסלן, אם הוא ימשיך ברמה שהוא נמצא כעת הוא יגיע למצב שיוכל לקנות לעצמו מגרש כדורסל נורמלי".

מצא את ההבדלים.

ברוך הבא לארץ ההזדמנויות

שנה שלמה של חלומות ורודים החבויים במציאות קשה הובילה את המאמן והסנטר הצעיר למחנה אימונים מקומי, לשם הגיע שחקן ה-NBA הקמרוני לוק רישארד מ'בה אמוטה המשחק כיום במדי מינסוטה. הילד צד את עינו של חברו למולדת והמנטור העתידי, וזה העלה אותו על מטוס כל הדרך אל עבר החוף המזרחי בארה"ב, לתיכון "דה רוק" שבפלורידה. לא חלף זמן רב עד שהיהלום הנוצץ בן ה-16 בלבד סינוור את עיניהם של מאמני המכללות, וביל סלף, המאמן הוותיק והמוערך של מכללת קנזס חטף לקבוצתו את הסנטר מיד אחרי שסיים את התיכון בגיל 18.

אמביד החל את דרכו בליגת הקולג'ים המכובדת בארה"ב, ואפילו בקמרון שמתפארת בכוכבי כדורגל כמו סמואל אטו ואלכס סונג, כבר התחילו להדליק את הטלוויזיות בשעות הקטנות של הלילה בכדי לצפות בכוכב העולה השייך להם, בענף הכדורסל הלא כל כך שייך. לאורך עונה שלמה בNCAA (ליגת הקולג'ים) פרח הסנטר הקמרוני המתנשא לגובה של 2.13 מ' ומפעיל מוטות ידיים באורך של 229 ס"מ בקנזס ,תחת פיקודו של ביל סלף, ומשך את תשומת ליבם של הסקאוטרים כאשר העמיד ממוצעים מפחידים של חסימות, ריבאונדים ונקודות ואף שבר שיאים היסטוריים במכללת קנזס בכל מה שקשור לסטטיסטיקה הגנתית. אך מה שיותר סיקרן את ציידי הכישרונות היא העובדה שהסנטר הענק מציג יכולת כדרור מדהימה שלא מאפיינת סנטרים ושלא נראתה מאז תקופת האקים אולאג'ואן, ואפילו את מהלך הקרוס-אובר הכל כך ידוע של הסנטר האגדי (ה"דרים שייק") , אמביד החזיר לחיים.

אמביד נבחר בסיום העונה הראשונה שלו במכללות לשחקן ההגנה הטוב ביותר של השנה, ולאחד מהחמישייה הפותחת הטובה ביותר לעונת 2014. בנוסף התכבד בתפיסת מקום ברשימת 30 המועמדים הסופיים לתואר שחקן השנה במכללות. שנה אחת הספיקה לקמרוני, שהחליט לקחת הימור בשלב כל כך מוקדם ולנסות להיכנס ל-NBA. אמביד כינס מסיבת עיתונאים יחד עם המאמן ביל סלף ואמר: "האקים אולג'ואן התקשר אליי ודיברנו קצת, כמובן שדיברתי עם לוק רישאר 'מבה א-מוטה, המנטור שלי, ודיברתי גם עם ניקולא באטום. אף אחד מהם לא אמר לי מה לעשות, הם רק סיפרו לי על היתרונות והחסרונות של כל צד". בסופו של דבר אמביד נפרד ממאמנו ביל סלף בקנזס, ונבחר לדראפט 2014 כדי לזכות בהזדמנות להיות השחקן הקמרוני השלישי ב-NBA.


במדי קאנזס , בחירה 3 בדראפט.


הגם אתה אמביד?


"הולכת להיות תקופת הסתגלות מסויימת בגלל שהוא כל כך צעיר" אמר עליו המאמן ביל סלף לאחר שנבחר ע"י הפיליס', "אבל הוא חכם בצורה מדהימה. הוא רעב, הוא חדור מוטיבציה, ובסופו של יום יש לו עכשיו הזדמנות לקבוע את מקומו בטופ של הטופ". הסנטר הצעיר בן ה-20 היה אמור להיות הבחירה הראשונה של הדראפט, אך שבר ברגלו הימנית שגרר אחריו ניתוח הורידה מהמניות של הסנטר שנדחק הצידה ע"י קליבלנד ומילווקי שבחרו ראשונות. אך מה שיותר מפחיד זו היסטוריית שברי המאמץ בגבו ובברכיו של אמביד. הנשיא של פילדלפיה מצידו, לא היה מוכן לוותר על הסנטר הפצוע.

פציעות אלו גמרו על הקריירות הקצרות של הסנטרים הנוצצים גרג אודן ויאו מינג, וממשיכים להרוס את החלום של אנדרו ביינום המוכשר. את הינקי, נשיא פילדלפיה, זה לא מפחיד. כי עכשיו זה השלב לקחת סיכונים שלא הרשה לעצמו לקחת בעבר עם קבוצתו, עכשיו זה הזמן של להרוס ולבנות, לבנות סגל חדש וצעיר סביב הקמרוני המבטיח. הדאגה של אמביד בשלב זה היא הפציעות הכרוניות המתמשכות, אחרי שעשה את כל הדרך למורת רוחו של אביו, זה יהיה אכזרי לחזור הביתה לקמרון עם הזנב בין הרגליים כדי לשמוע את אבא אומר: "אני אמרתי לך". אך לפי מאודיו הסיפור הוא שונה לגמרי, מאמנו הראשון של הסנטר המבטיח טוען: "הוא יכול להיות האולאג'ואן הבא, או יאו מינג הבא, אולי בכלל יגמור כמו גרג אודן האומלל. אך העובדה שלעולם תישאר היא: אמביד הצליח לעשות את זה".*תמונות- Philadelphia 76ers פייסבוק.


コメント


bottom of page