top of page

מחוץ לקופסא / מוטל'ה רפלד


ניצחון חוץ של מכבי באירופה הוא לא מקרה שכיח.

מתוך 47 ניצחונות ירוקים במפעלים האירופים מתוך 115 משחקים – רק 13 היו ניצחונות חוץ. נתון די מטורף. כשנזכרים בכך ששניים מהבולטים שבהם הסתיימו בטעם מר – האקה בגלל פרשת הפקס ופארמה בגלל הפנדלים, מבינים עד כמה ניצחון חוץ של מכבי חיפה באירופה הוא לא דבר מובן מאליו, ובטור הנוכחי נשוב לכמה מהם שהיוו נקודות ציון בהיסטוריה האירופית של המועדון.הראשון:

1:0 בלוקסמבורג על דודלאנג'.

מפעל: השלב המוקדם של גביע המחזיקות 1993/94

כבשו: אלון מזרחי.


לא רק שזה היה ניצחון החוץ הראשון של מכבי באירופה – היה זה גם משחק החוץ הראשון, וגם משחק הבכורה של המועדון במפעלי אופ''א.

בגומלין מכבי ניצחה 6-1, לאחר מכן עברה את טורפדו מוסקבה בצמד המשחקים המפורסם ובסיבוב השני הודחה נגד פארמה בדו קרב הפנדלים הכואב, שזו בעצם ההגדרה כמעט לכל דו קרב פנדלים בהשתתפותה של מכבי חיפה.


הגבוה:

8:0 באזרבייג'אן על חזאר לנקאראן.

מפעל: סיבוב המוקדמות השני של הליגה האירופית 2013/14.

כבשו: תחזיקו חזק – תורג'מן, קטן(שערו האחרון במכבי), ראיוס צמד, אבוחצירא(צמד, אחד בוולה!), עזרא וגולסה.


שום דבר שקרה לפני המשחק הזה לא בישר על מה שעתיד לקרות בו – המארחת הייתה חמושה בשוער טוני דובלס שהיה שוערה של בטיס בעבר ובמאמן הוותיק ג'ון טושאק, שאימן את ריאל מדריד וכיכב בליברפול בסבנטיז. אומנם שניהם ועוד שמות נוספים היו מעבר לשיא, אבל יש בכך מספיק בכדי להעיד שלא מדובר בנמושה קלאסית. כך הורגש במשחק הראשון בקריית אליעזר שנגמר ב-2:0 סולידי, וגם ב-30 השניות הראשונות של המשחק בהן חזאר לנקאראן הספיקה לבעוט לקורה.

אבל אז התחיל הקונצרט של החבורה של אריק בנאדו ואורי אוזן שהסתיים בניצחון הכי גבוה של מכבי באירופה, לא רק בחוץ – אלא בכלל.

אחרי המפגשים מול חזאר, מכבי הדיחה את ונטספילס ואסטרה ג'ורג'יו ועלתה לשלב הבתים שם סיימה שלישית אחרי אלקמאר ופאוק ולפני שחטאר קרגנדי.


הכפול:

1:0 ו-4:0 על גלנטורן.

מפעל: מוקדמות גביע המחזיקות 1998/99, הסיבוב השני של מוקדמות ליגת האלופות 2009/10.

כבשו: ב-98': אלון מזרחי. ב-2009: ירו בלו(צמד), מסיללה וארבייטמן.

ספק אם תהיה בקרוב קבוצה נוספת שמכבי חיפה, או קבוצה ישראלית בכלל תנצח פעמיים בחוץ. היחידה שמתהדרת בתואר המפוקפק הזה היא גלנטורן הצפון אירית, שפתחה פעמיים את השער לקמפיין אירופי ארוך: רבע גמר גביע המחזיקות 99' בו מכבי חיפה הדיחה את פסז' וריד ושלב הבתים של ליגת האלופות 2009/10, בו מכבי הפכה לקבוצה הישראלית הראשונה בהיסטוריה שמעפילה פעמיים לשלב הבתים של ליגת האלופות.


גלנטורן חוטפת ( צילום: אורטל דהן זיו, רדיו מכבי )

האנדרייטד:

3-1 על ליטקס לובץ' בחוץ.

מפעל: הסיבוב הראשון של גביע אופ''א 2006/7(מקביל לפלייאוף הליגה האירופית כיום)

כבשו: דירסאו, מסודי וקולאוטי.

בספק כמה מהקוראים הצעירים יודעים על קיומו, או כמה מהקוראים היותר מבוגרים זוכרים בכלל את צמד המשחקים נגד ליטקס לובץ', אליו מכבי נשרה לאחר ההדחה נגד ליברפול. הוא נשכח משתי סיבות עיקריות: 1) מכבי הייתה מצוינת ליברפול בצמד המשחקים, ונשירה לגביע אופ''א הרגישה סוג של פחיתות כבוד. כן, ימים יפים. 2) הקמפיין החלומי שהגיע אחריו שכלל ניצחונות על אוקזר, פרטיזן בלגרד, תיקו באיטליה נגד ליבורנו וניצחון + עלייה משלב 32 האחרונות נגד צסק''א מוסקבה החזקה האפיל עליו. יש שיגידו בצדק, אבל האמת שזה לא מגיע – אם מכבי לא הייתה עוברת את צמד המשחקים הזה ולא משחקת בגביע אופ''א בעונת 2006/7 – הרבה מנקודות הדירוג שהקלו על הדרך שלה באירופה בשנים שהגיעו לאחר מכן לא היו מושגות.

המשחק היה משחק גומלין אחרי משחק ''בית'' בניימיכן שבהולנד(מכבי לא יכלה לארח מכיוון שהמשחק היה מעט אחרי מלחמת לבנון השניה) שהסתיים ב-1:1, ולא היה ברור מה מכבי תצליח להשיג בבולגריה. ואז הגיעו טיל של דירסאו, נגיחה של אלן מסודי ושער נהדר של קולאוטי שהפכו את מכבי לקבוצה הישראלית הראשונה שמעפילה גם לשלב הבתים של ליגת האלופות וגם לשלב הבתים של ליגת האלופות.


זה הזמן להשלים טרבל.


עוד ניצחון גבוה לאוסף ( צילום: אורטל דהן זיו )

1 comentario


Aviran Danon
Aviran Danon
12 ago 2021

רק בסוף יש טעות קטנה חחח

״שהפכו את מכבי לקבוצה הישראלית הראשונה שמעפילה גם לשלב הבתים של ליגת האלופות וגם לשלב הבתים של ליגת האלופות.״


התכוונתם ל:

״שהפכו את מכבי לקבוצה הישראלית הראשונה שמעפילה גם לשלב הבתים של ליגת האלופות וגם לשלב הבתים של ליגת האירופית(גביע אופ״א ז״ל)״

Me gusta
bottom of page