top of page

כדורגל משחקים תשעים דקות

ואו, ואו ועוד פעם ואו. חמש וחצי שנים, חיכינו בכרמל לניצחון הזה, חמש וחצי שנים שבהן הירוקים לא מצליחים לעמוד מול הדומיננטיות של מכבי תל אביב והקוף על הגב, לא יורד. אתמול בסמי עופר, מכבי חיפה עם מחצית שנייה דורסנית, בדגש על עשר דקות של קסם מהדקה ה-77 לדקה ה-87, משיגה את הניצחון לו כל כך חיכו, ניצחון עוצמתי, ניצחון של מאמן, ניצחון של אופי.


צילום- ניב כהן, רדיו מכבי

המשחק נפתח בסערה צהובה, שער עצמי מקרי בהחלט של חזיזה אחרי פחות מדקה נתן את היתרון המוקדם לאורחים. בדקה ה-14 היה זה עדן שמיר, עם פצצה תוך כדי סיבוב ישר לפינה של השער, לא השאיר שום סיכוי לג'וש כהן והקבוצה מתל אביב עולה ל2-0 מוקדם ומפתיע מאוד. בהמשך גררו וחוזז הציגו התקפה מתפרצת לפנתאון שנעצרה בצורה מדהימה על ידי השוער הירוק. אך בסיכום המחצית הראשונה, מכבי חיפה הייתה הקבוצה ששלטה, אבל לא הצליחה לתרגם את השליטה למצבים ושערים, 71% החזקה בכדור היו לירוקים במחצית זו, לעומת 29% בלבד של מכבי תל אביב.


"שאתה מסתכל על הנתונים במחצית הראשונה, הם לא היו נתונים רעים. זה לא שהקבוצה לא תפקדה. הקבוצה כן שיחקה, אבל, אני חושב שאנחנו שיחקנו לידיים של מכבי תל אביב. הלכנו עם הצפיפות שלהם, לאיפה שהם צופפו את המגרש, הלכנו לאותה נקודה. אני חושב שמה שהיה במחצית, היה דיבור נטו כדורגל- אתם במשחק, אתם טובים, תתחילו לעשות את הדברים בצורה יותר חכמה וזה מה שראינו במחצית השנייה". אלכס מילוש, חבר פאנל "האנליסטים", מסכם בפרק האחרון, פרק 180, את מה שלדעתו היה בחדר ההלבשה בהפסקת המחצית. "אני חושב שבסופו של דבר, שיחת המחצית הייתה כדורגל, נטו כדורגל" הוסיף מילוש."בסופו של דבר, אתה יכול לפתוח את המשחק טוב. אבל אם אתה לא יודע לנהל את המשחק תוך כדי, ויש המון סיטואציות ונקודות מפנה שאם אתה יודע לעלות עליהן בזמן אתה יכול לשנות מומנטום" אמר אור אמיגה, חבר בפאנל "האנליסטים", "לזכותו של ברק בכר יאמר, מאמן ישראלי דקה 60-70 מוציא את דין דוד ומכניס את דוניו, מה שיהיה יהיה. לא ככה בכר, הכניס את דוניו, בן שהר, פתאום חזיזה מגן ימני בקו ארבע". במחצית השנייה השליטה הירוקה נמשכה, וברבע השעה הראשונה של המחצית השנייה המארחת שלטה בכדור 75% מהזמן. אך גם הפעם השליטה לא תורגמה לשערים, עד הדקה ה77. אבל לפני כן, בדקה ה-,75 מכבי תל אביב קיבלה פנדל אחרי עבירה של סטריין על טל בן חיים, ההחלטה השתנתה בזכות התערבות של מערכת הVAR וכך גם המשחק השתנה. בדקה ה77 החל המהפך, דוניו עם בישול לשרי שגלגל בין רגליו של פרץ, צימק את התוצאה ל2-1. שתי דקות לאחר מכן, אצילי עם מסירת אמן לדוניו שהבקיע גם הוא וקבע שוויון כ-10 דקות לסיום המשחק, הירוקים לא נרגעו, וברק בכר המשיך עם המשחק ההתקפי. שרי מסר נהדר מעל ההגנה לאצילי שהעביר כדור רוחב מדויק והחלוץ החם של הירוקים דין דוד דחק את הכדור פנימה 3-2 לירוקים בדקה ה-87. אחרי חמש וחצי שנים ללא ניצחון ליגה על מכבי תל אביב, מכבי חיפה וברק בכר משיגים את הניצחון לו חיכו ומורידים את הגורילה מהגב.


צילום- ניב כהן, רדיו מכבי

אור אמיגה, חבר בפאנל "האנליסטים", מדגיש מה היה ההבדל בין המחציות, "מכבי חיפה אתמול עם ארבע מסירות מפתח מוצלחות במחצית הראשונה ושמונה במחצית השנייה. בסופו של דבר כל הגולים הגיעו מאותן סיטואציות, דוניו עושה את התנועה ושרי עושה את התנועה. מכבי חיפה הבינה את הסיטואציה וראית אותה פרוסה יותר רחב בחצי השני, זה עבודה של האנליסטים שיושבים למעלה"


"ברק בכר יודע לקחת את השחקנים שיש לו, וליעד אותם לתפקידים תוך כדי תנועה, לנסות למצוא פתרונות. זה משהו שלא ראית. אני בטוח, זו מכבי חיפה המאמנת ביותר שראיתי בימי חיי" אמר רפאל קבסה מגיש "האנליסטים". מיד אחריו הוסיף יניב רונן חבר הפאנל "גם מחויבת, בדקה 75, קל מאוד לשחקנים כמו אצילי וחזיזה לנסות "להציל את המולדת", אבל עדיין הם שמרו על הקו, אותה תבנית משחק, סבלנות, ושמע בסוף זה הגיע בענק".


בפרק הקודם של "האנליסטים", פרק 179 שעסק בהכנה למשחק החשוב, בחר קבסה בצ'רון שרי כשחקן המפתח שלו. ובמשחק עצמו, השחקן הוכיח כמה שהוא איכותי, מוביל, מנהיג ושחקן חשוב בהרכב הפותח. "שרי אתמול, גם יש לו איזה מקום בשינוי של האנרגיות בחצי השני. הוא היה הקפטן, היה בשביל הקבוצה, לא ברח ונעלם" אמר על השחקן אור אמיגה. מבחינת נתונים, שרי כבש את השער המצמק (עם הרגל החלשה), מסר ב88% דיוק, השלים שתי מסירות מפתח מדויקות ואת המסירה החשובה ביותר לעומר אצילי שבישל לדין דוד את השער שהשלים את המהפך.


צילום- ניב כהן, רדיו מכבי

הקבוצה שיחקה נהדר ברוב שלבי המשחק, ההגנה עמדה טוב והבלמים חיפו אחד על השני, אצילי וחזיזה שרפו את האגף, אבל בכל זאת, אין ספק שהשחקנים הבולטים על כר הדשא והשחקנים ששינו את המשחק, היו מוחמד אבו פאני וגודסוואי דוניו. הקשר עם משחק לחימה ללא הפסקה, 50 מסירות מדויקות, שש עשרה מאבקים מוצלחים, שני מאבקי אוויר מוצלחים (הוא 1.64 מ' כן?), שישה חילוצי כדור ומשחק לחימה מטורף, ליד פינת הקרן עד שריקת הסיום. החלוץ, שהעונה לטענת רבים, לא מספק את הסחורה כמו שציפו ממנו, לקח את ההזדמנות שקיבל במשחק החשוב הזה בשתי ידיים וסיים את המשחק עם שער ובישול. יניב רונן- "דוניו ואבו פאני, זה שני שחקנים שלדעתי אתמול כל דקה על הדשא שיחקו בלי שום קוף על הגב, בלי רגשי נחיתות. דוניו נכנס למגרש כמו "ערס" אמר "חבר'ה, הכדור אליי" והיה מצוין אתמול". אור אמיגה- "אני אומר מאז שאני פה, השחקן שאני הכי אוהב במכבי חיפה זה מוחמד אבו פאני, הכי אוהב. ברמת האופי, ודברים שהוא נותן לא רק על הדשא, כשחקן, כבן אדם, כספורטאי. מה שהוא עשה אתמול, בדקות הסיום, שהוא שמר על הכדור שם, זה בעיניי יותר גדול מהכל, 5-6 הוא מחזיק את הכדור לבד".


צילום- ניב כהן, רדיו מכבי

המשחק הגדול נגמר, והפעם ידנו על העליונה. למרות פיגור 2-0 בדקות הפתיחה, הירוקים מוכיחים שוב פעם- כדורגל משחקים 90 דקות. ניצחון ענק שמוכיח שהאופי חזר הביתה. האופי שהיה חסר בחמש וחצי השנים האחרונות, הווינריות שהייתה כל כך חסרה. הפעם הניצחון הוא ירוק, והקהל שהתרגל להתאכזב ולהתבאס אחרי המפגשים האלו, יכול להיות מאושר עד הגג, ולצבוע את העיר בירוק. עם הפנים למשחק הליגה בשבת נגד מכבי פ''ת. ירוק עולה!


Comentarios


bottom of page