top of page

זה לא הגיל, זה התרגיל

בגיל 31 בלבד, גיא וייזינגר המציא מחדש את התפקיד "מאמן שוערים" ובארסנל שלו גם אחריות מלאה על מצבים נייחים, ניתוח קטעי וידאו ומעורבות מלאה במהלך המשחק, מבט מקרוב על הדרך שעבר עד שהפך לאס של בכר.


להצלחה פנים רבות, ברוב המקרים הפנים האלה שייכות לכוכבי הקבוצה, אלה שגורמים לקהל לתפוס את הראש בתדהמה ולהרעיד כל אצטדיון בארץ בשאגות שמחה, אך לכבוד האליפות השנייה בשנתיים האחרונות, החלטתי לעשות קלוז-אפ על פנים מפתיעות, פניו של מאמן השוערים גיא וייזינגר.


וייזינגר, בן 31 בלבד, צעיר במונחים של מאמן שוערים, הספיק לעבור כברת דרך ארוכה עד שהגיע למעמד בו הוא נמצא כיום. הוא החל את דרכו במחלקת הנוער של הפועל חיפה כמעט בהתנדבות מלאה, התקדם להיות מאמן השוערים של הנוער וביקש להיות "זבוב על הקיר" באימוני השוערים של הקבוצה הבוגרת, עד שבגיל 21!!! כבר קיבל את המושכות להיות מאמן שוערים בקבוצה הבוגרת בתקופתו של טל בנין במועדון.

משם המשיך וייזינגר לפרויקט בטוברוק שעם סיומו קיבל הצעה מהעולה הטרייה ללאומית הפועל כפ"ס, וייזנגר נחל הצלחה אדירה בשנתו בלאומית, עד כדי כך גדולה הייתה הצלחתו שבקיץ הוא קיבל הצעה מברק בכר שבנה צוות לאליפות בהפועל ב"ש וחיפש מאמן שוערים צעיר ומלא מרץ.


חלק בלתי נפרד מברק בכר (צילום: ניב כהן,רדיו מכבי)


כשברק קיבל את המושכות בחיפה, היה ברור לכולם שלצוות המקצועי יצטרף גם וייזינגר, שבשלב הזה כבר עשה לעצמו שם לאחר שבשנותיו בדרום תרם רבות ליצירת תרגילים ממצבים נייחים שהובילו לשערים רבים ומשפיעים, לקח אחריות על ההגנה גם כן, והפך לשותף פעיל ובכיר בניהול המשחק.


"השחקנים הם שותפים אמיתיים לתהליך, כולנו ביחד"

וייזינגר, אמון על המצבים הנייחים בשני צדי המגרש, והוא עובד בשיתוף פעולה מלא ומפרה עם שחקני הקבוצה, בקשר די חברי אך עם גבולות ברורים וכאשר וייזינגר לא מרוצה מהתנהלות מסויימת בתרגול, הוא מעמיד את השחקן הרלוונטי במקום ע"מ שלרגע לא יקלו בראש בחשיבות שבמצבים הנייחים.

בראיון שערך וייזינגר לפודקאסט "האנליסטים" בקיץ הוא שיתף בתהליך ההתמחות במצבים הנייחים: " השחקנים הם חלק מהתהליך של אימון, אם הם ירגישו שהם לא שותפים לתהליך, הם פחות ירצו וזה פחות יקרה"

ויזינגר משתף גם בהתעניינות של השחקנים בפן הזה של המשחק וחשף בראיון ששחקנים דוגמת עומר אצילי, דולב חזיזה וצ'רון שרי מגיעים אליו עם שאלות, בקשות, קטעי וידאו והמלצות ע"מ להרחיב את האופציות במצבים הנייחים בפן ההתקפי.


אין ספק שבעונה הנוכחית מכבי הפכה למפלצת של ממש בכל הנוגע למצבים נייחים, ונראה שלא משנה כמה היריבה תתכונן, וייזינגר תמיד יהיה צעד קדימה עם תרגיל חדש שיפתיע את כולם. האיכות והמהירות שבה מכבי מוציאה את התרגילים לפועל ברוב במקרים, גורמים לכך שהכדור יפגוש את הרשת.


מפלצת של ממש (צילום: אורטל דהן זיו, רדיו מכבי)

עד כמה גדולה העונה של מכבי אתם שואלים? בואו נדבר במספרים.

מצבים נייחים הוא נושא שחייב לחלק אותו לשני תתי-נושאים ע"מ לא ליצור בלבול! נתחיל בפן ההגנתי ונראה עד כמה דומיננטית אלופת המדינה:(הנתונים תקפים רק למסגרת הליגה)

סה"כ שערים שהקבוצה ספגה (נייחים+משחק שוטף): 27-ההגנה הטובה בליגה (כמובן)

פילוג שערים:

משחק שוטף-19

שערים שנספגו ממצבים נייחים: 6 סה"כ!!!

שערים שנספגו מקרנות: 2 בלבד!

שערים שנספגו ממצבים נייחים: 3 בלבד!

שערים שנספגו מהוצאות חוץ: 1

שערים שנספגו ממצב נייח ישיר(בעיטה ישירה לשער):0

בחישוב אחוזי, מכבי סופגת 78.8% מהשערים במשחק שוטף, מה שמצביע על העבודה האדירה שעושה ויזינגר בפן ההגנתי של המצבים הנייחים , בין אם בהעמדת השחקנים ובין אם במחויבות האישית שהם מרגישים כל אחד עם עצמו בזמן ההגנה במצב נייחים, נתונים מעולים, שעוד יוכלו להשתפר עם השנים.


חושבים התקפה:

סה"כ שערים שנכבשו: 79 שערים (ההתקפה הטובה בליגה כמובן)

סה"כ שערים שנכבשו ממצבים נייחים: 18

פילוג שערים:

שערים שנכבשו מקרנות: 10

שערים שנכבשו במצב נייח ישיר(בעיטה ישירה לשער): 3

שערים שנכבשו מהוצאות חוץ: 5

שערים שנכבשו מהרמות במצבים נייחים: 0

ה-0 הזה מסמל את החשיבה שמאחורי המצבים הנייחים, לא מרימים כדור לרחבה סתם, הרבה מהמצבים הנייחים מתורגמים לתרגילים שבהמשך יובילו לשער, וזאת ההתמחות של וייזינגר ושל השחקנים לא להתפתות להרים ללא כתובת, אלא ליצור מצב טוב יותר ממה שקיבלנו, ועם מהירות ודיוק לייצר שער מפתיע שמגיע ממצב נייח ועובר המרה למשחק שוטף.

בחישוב אחוזי, כמעט 23% מהשערים שכבשה הקבוצה העונה במסגרת הליגה הגיעו ממצבים נייחים, נתון אדיר שאומר שקצת יותר מרבע מהשערים נכבשו במצבי נייחים.


מייצר שערים בנייחים דרך שחקנים נמוכים וטכניים (צילום: אורטל דהן זיו, רדיו מכבי)

הדבר המהותי ביותר שעשה וייזינגר במכבי, הוא לייצר שערים ממצבים נייחים דרך שחקנים נמוכים וטכניים, דבר שמורכב הרבה יותר מאשר להתבסס על שחקנים גבוהים ופיזיים או בעלי ניתור ומשחק ראש. זה אתגר מיוחד להפליא. אם נסתכל מי נמצא בקישור או מוציאים לפועל במצבים נייחים אלו יהיו: צ'ארון שרי, אבו פאני, ג'אבר או בקיצור, שחקנים לא ממש גבוהים.

אם נסתכל על הפועל באר שבע שביססה את מרבית השיטה שלה רק דרך מצבים נייחים, נגלה אחוזים גבוהים של כיבוש כתוצאה מכך, אך זה גם החסרון שלהם. וייזינגר פשוט יצר באלנס מרהיב.


בכדורגל של היום בקבוצה שרצה לאליפות יש צורך לחפש אקס פקטור, שיהיה שם במצבים קשים להציל נגד קבוצות שמצופפות ועושות חיים קשים, במכבי חיפה ובמקרה הזה הפרחים לוייזינגר, שלקח את התחום הזה ועשה בו מהפכה של ממש, אין קבוצה מאומנת בארץ כמו מכבי ביצירת תרגילים ממצבים נייחים ותרגומם לשערים, ויכול מאוד להיות שמחר(שלישי) זה גם יהיה האקס פקטור בגמר הגביע, המשחקים בין ב"ש למכבי תמיד אגרסיביים וקשים, לרוב ב"ש מצופפת וקשה לחדור את קו ההגנה שלהם, ובדיוק לרגעים האלה יש את התרגיל הלא צפוי עליו עבדו באימונים.

בגיל 31 בלבד, גיא ויזינגר חולל מהפכה של ממש בתפקיד הזה שנקרא מאמן שוערים, הוא מעורב במשחק, מקבל סמכויות נרחבות, ומנהל ביד רמה את המצבים הנייחים מרחבה לרחבה, ברגעים קשים הוא האס של בכר ושל המועדון כולו, והוא מוכיח לנו גם על הנייר וגם הלכה למעשה, שזה לא הגיל שקובע, זה התרגיל שיכריע.

Commentaires


bottom of page