top of page

דולב או חזיזיניו...?

אין ספק שאחד השחקנים במכבי שהקהל הכי מחובר אליו ולהיפך הוא דולב חזיזה. מי שהגיע אלינו יותר בגלל החושים של יענקל׳ה ופחות כי בלבול התעקש עליו, הפך כבר בעונה הראשונה לבאנקר בהרכב ואחד מעמודי התווך בעונת החזרה לקדמת הבמה ולכדורגל תוסס והתקפי.

בעונת האליפות, דולב היה ללא ספק בורג חשוב אבל לא שמר על אותה רמה גבוהה במשך כל העונה. הוא התחיל קצת מפוזר וברק לא היסס לספסל אותו במספר משחקים עד שחזר לעצמו. בתחילת עונה שעברה היו אלה ניקי ושרי שבעיקר הוציאו לפועל אבל בהמשך דולב הצטרף והפך להיות פקטור משמעותי ואף הוזכר כמועמד רציני לתואר שחקן העונה. לאחר מכן, כשגם אצילי הצטרף ודוניו נכנס לרוטציה, נוצר חלק קדמי קטלני ופורה. עם זאת, לפחות בתחושה וביכולת הכיבוש, חלה אצל דולב ירידה בשליש האחרון של העונה, בערך מאז שהורחק לאחר הדרבי.



גם בפתח העונה הנוכחית זה עדיין לא נראה דולב של אמצע העונה הקודמת. לפני שניגע במספרים, חשוב לעמוד על כמה תכונות בסיסיות של דולב:


1. יצירתיות – דולב שחקן יצירתי שאוהב אות הכדור לרגל ומחפש שטחים דרכם יוכל להפגין את יכולות הדריבל הגבוהות או לחלק מסירות מפתח.

2. גיוון – אולי התכונה הכי חשובה שלו. אין הרבה שחקנים שיודעים למסור ולסיים ברמה גבוהה בשתי רגליים ולהגיע גם מאגף ימין וגם משמאל (ראו דוגמאות בתמונות המצורפות). בעונה הראשונה, דולב שיחק יותר כווינגר ימין ולסירוגין החליף אגפים אם יאניק. בעונת האליפות הוא שיחק לרוב כווינגר שמאל ולעתים ״העמיס״ את אגף ימין כדי ליצור יתרון מספרי יחד עם אצילי. ואסור לשכוח שבבני יהודה שיחק דולב כקשר 50/50 לפני סורו.

3. משחק ההגנה – החריצות, המהירות, הזריזות הכושר הגופני מאפשרים לדולב לעשות לא מעט עבודת הגנה על הקו ולסייע בעיקר בסגירת המגן הימני של היריבה.

4. אנרגיה ומנהיגות – גם בתקופות טובות וגם באלו שפחות, דולב הוא שחקן שלא בורח מהכדור אלא בא לבקש אותו, יודע להכניס את עצמו בכוח למשחק ומנסה להלהיב את שאר השחקנים ואת הקהל.

5. נטייה לסרבול ואיבוד ריכוז – בעיקר בתקופות הפחות טובות, בולט שדולב עוסק לא מעט בויכוחים עם שופטים, בקטנות עם שחקני היריבה ובמקום לשחק פשוט, מנסה לדרבל בכוח או לעשות פעולה אחת יותר מידי במקום לשחרר כדור מהר.


חזיזה מבשל בטאץ' אדיר ברגל שמאל נגד נפטצ'י באקו (קרדיט: אינסטט)


חזיזה מבשל בעונה שעברה נגד בני סכנין הפעם ברגל ימין (קרדיט אינסטט)

אז איך כל זה בא לידי ביטוי במספרים? האם באמת דולב בירידה חדה? איזה נתונים חשובים יותר ואילו פחות בהקשר של דולב? כדי לענות על כל אלה עשיתי השוואה בין שלוש תקופות: האחת – דולב של השליש השלישי של העונה הקודמת ושל תחילת העונה הנוכחית, סה״כ 23 משחקים (למה? כי יש תחושה שהוא התחיל את העונה כמו שסיים את הקודמת...). השניה – דולב של העונה הקודמת עד הדרבי בסיבוב השני, סה״כ 23 משחקים. והשלישית – דולב של עונת 2019-20, העונה הראשונה שלו במכבי – סה״כ 38 משחקים.


אז מה אפשר ללמוד מכל הנתונים שמופיעים בטבלה המופיעה בהמשך (עפ״י תוכנת אינסטאט)?


1. קודם כל התכלס – דולב הבקיע ב-23 ההופעות האחרונות רק 3 שערים, כשאם בוחנים גם אותם – אחד בפנדל נגד עפולה, השני נגד ביתר מטעות קשה של אוקמפוס והשלישי נגד טורשהאבן, באדיבות השוער. ה-xG של התקופה הזו הוא 6 שערים כלומר הבקיע מחצית הכמות ממה שאמור היה להבקיע. ב-23 המשחקים שלפני בעונה שעברה הבקיע 7 שערים (2 מעל ה-xG!!) ובעונה שלפני 8 שערים (בעונה שלמה, 2 מעל ה-xG).

2. מבחינת בישולים – התמונה הרבה יותר מאוזנת – בישל 7 בתקופה האחרונה, 6 בתקופה שלפני ו-10 בעונת 2019-20.

3. מבחינת מסירות מפתח, דולב ירד קצת בממוצע בתקופה האחרונה מבחינת כמות המסירות, אבל כמות המסירות המוצלחות נותרה זהה.

4. אחוז הבעיטות למסגרת ירד בתקופה האחרונה ל-28% (זהה לעונת 19-20), לעומת 35% בתקופה הקודמת.

5. כדי להשלים את הנתונים ההתקפיים – אחוז הדריבלים המוצלחים די דומה לתקופה הקודמת, עם עליה קלה בכמות הדריבלים למשחק.

6. לגבי הנתונים הנוספים הרלוונטיים לעמדה שלו – בכל הקשור למאבקים, חילוצים, חטיפות ואיבודים - ברובם יש אפילו שיפור בתקופה האחרונה לעומת התקופות הקודמות (למשל 3 חילוצי כדור למשחק לעומת 2, ופי 2 יותר חילוצים בחצי ההתקפי).



חזיזה מסובב באומנות ברגל ימין לחיבורים נגד מכבי נתניה (קרדיט אינסטט)

חזיזה עם אחד משערי העונה שעברה מסובב ברגל שמאל לחיבור נגד כפ"ס ( קרדיט אינסטט)


אז מה השורה התחתונה?


די ברור שיש ירידה ביכולת הסיום של דולב, רואים את זה בביטחון בבעיטה, בדיוק, בתזמון וכמובן במספרים. מצד שני - בתרומה למשחק באספקטים אחרים, העובדות מצביעות על תמונה טובה יותר מהתחושה הקיימת, כשדולב ממשיך לבשל ולעשות עבודה על המגרש. בהיבטים מסוימים הוא אפילו ממשיך להשתפר. העונה צפויה לדולב תחרות בריאה על ההרכב, כשדין דוד עושה סימנים של התאקלמות מהירה וטובה, בשונה מיאניק שבעונה שעברה לא הצליח להיכנס לקצב וגם כשדולב היה בירידה הוא לרוב נשאר בהרכב. מצד שני, די ברור מההשוואה הזו שלא תמיד אנחנו מצליחים לראות את כל התמונה וכל התרומה של דולב. על דבר אחד אין ויכוח – כשדולב ב׳זון׳, ממוקד וחד – הוא בטופ של השחקנים אצלנו ובכלל בליגה, כוכב כדורגל שבשבילו קונים כרטיס. אני מאמין שהוא יכנס חזרה לקצב כיבושים ויהיה פקטור משמעותי גם העונה. מה דעתכם?


הנתונים של דולב חזיזה (קרדיט: אינסטט)

Comments


bottom of page