top of page

שיתוף פעולה חוצה מדינות

בספטמבר 2020, נחתמו "הסכמי אברהם", הסכמי נרמול יחסים בין ישראל למספר מדינות ערב, ביניהן איחוד האמירויות, בתיווך אמריקאי. בשבוע שעבר, נציגי מכבי חיפה, בהובלתו של נשיא המועדון יענקל'ה שחר, טסו למדינת המפרץ למפגש עם ראשי קבוצת הכדורגל אל-עין המקומית. נציגי אל-עין הגיעו גם הם בהמשך השבוע לישראל. איך התערבבו להם פוליטיקה וכדורגל? מי זו אל-עין? בואו ותקראו איך הכול מתחבר


לפני כשנה, מועדון הכדורגל מכבי חיפה ומועדון הכדורגל אל-עין מאיחוד האמירויות, הודיעו על שיתוף פעולה היסטורי בין המועדונים. הסכם זה נחתם אחרי "הסכמי אברהם"- הסכמי נרמול יחסים בין ישראל למספר מדינות ערב ביניהן איחוד האמירויות. בהודעה, סופר על הסכם שיכלול שיתוף פעולה ספורטיבי, טכנולוגי ועסקי והוא צוין בטקס שנערך במקביל בשתי המדינות בצורה דיגיטלית בשל מגבלות הקורונה. עוד סוכם על משחק ידידות בין שתי הקבוצות, שעוד לא יצא לפועל.


יענקל'ה שחר, נשיא מכבי חיפה, אמר בטקס לאחר ההסכם: "אין דבר חשוב יותר בעולמנו מאשר שלום בין העמים, ידידות ורעות בין אדם לחברו וקדושת החיים, אני שמח שהגענו ליום זה. הכדורגל והספורט בכלל, מטבעו מגשר בין תרבויות ועמים והחיבור עם ידידינו החדשים מאל עין הוא הדוגמא הנפלאה ביותר לכך, החיבור הוא טבעי מאחר וחיפה הינה עיר מיוחדת בה חיים אנשים משש דתות שונות בשלום ובאחווה ולכולם משותפת האהבה לחיים, לספורט ולכדורגל".


יענקל'ה שחר וראשד עבדולה מנכ''ל אל-עין בסמי עופר. צילום- אורטל דהן זיו

בשבוע שעבר, נציגי מכבי חיפה- יענקל'ה שחר הנשיא, עוזי מור סגנו, אסף בן דב מנכ''ל הקבוצה וגל אלברמן המנהל המקצועי, הגיעו לביקור באיחוד האמירויות, שם נפגשו עם ראשי קבוצת אל-עין. המפגש, שנערך באיחור של כשנה, כלל מספר פגישות עם ספונסרים שונים וצפייה במשחק של הקבוצה המקומית, אשר הסתיים בתוצאה 1-1.


בהמשך לאותו ביקור, הצטרף אל המטוס חזרה ארצה מנכ''ל אל-עין, ראשד עבדולה. שביקר בצד הישראלי של שיתוף הפעולה, סייר בעיר ובמתקני הקבוצה הירוקה וצפה ביחד עם הנשיא שחר במשחק האחרון נגד נוף הגליל.


מעבר להסכם, אשר לפי הפרסומים השונים יהיה לו צדדים ספורטיביים וצדדים עסקיים, מדובר כאמור על שתי קבוצות כדורגל. מכבי חיפה מהצד הישראלי ואל-עין מהצד האמירתי, אבל מי היא בעצם קבוצת הכדורגל אל-עין?


איחוד האמירויות היא פדרציה אשר מורכבת משבע אמירויות שונות. מועדון הכדורגל אל-עין, נמצא בעיר אל-עין אשר נמצאת באמירות אבו דאבי, הגדולה ביותר מבין האמירויות השונות. המועדון, הוקם בשנת 1968, ע''י סטודנטים ממדינות שונות אשר הגיעו לעיר. תשע שנים אחרי הקמתו, בשנת 1977, זכה המועדון באליפות הראשונה שלו.


הליגה המקומית באיחוד האמירויות, הוקמה בשנת 1973, אך רק ב2001 הוכרה כליגה מקצוענית תחת ההתאחדות. בליגה משחקות 14 קבוצות שהאלופה עולה לשלב הבתים של ליגת האלופות של אסיה. ואילו סגניתה והקבוצה במקום ה-3 מתמודדות במוקדמות המפעל.


צילום- עמוד הפייסבוק של אל-עין

אל-עין, היא הקבוצה שזכתה באליפות הליגה המקומית הכי הרבה פעמים. 13 זכיות יש לאל-עין במפעל, ממש כמו שותפתה מהכרמל, מכבי חיפה גם כן זכתה 13 פעמים באליפות ישראל. הפעם האחרונה בה הקבוצה האמירתית זכתה באליפות הייתה בעונת 2017/18.


אחד השחקנים הבולטים אשר שיחק במדי הקבוצה הוא עבדי איו, שמוכר בשם עבדי פלה. שחקן העבר הגנאי, היום בן 57. שיחק בקבוצה בשנותיו האחרונות ככדורגלן פעיל ויש לו 31 הופעות במדיה. במדי נבחרת גאנה הופיע השחקן 67 הופעות בהן כבש 33 שערים. הוא זכה בפרס כדורגלן השנה באפריקה 3 פעמים ברציפות (1991-1993). בניו הם אנדרה, ג'ורדן ועבדול רחים איו, גם הם כדורגלנים מקצועניים. שחקן בולט נוסף ששיחק בקבוצה מהמפרץ הוא אסמואה ג'יאן, החלוץ הגנאי ששיחק בקבוצות כמו אודינזה וסנדרלנד, כבש במדי אל-עין 95 שערים, והוא במקום השני בכל הזמנים של כובשי המועדון.


נכון לכתיבת שורות אלו, ואחרי 18 מחזורים בליגה המקומית, אל-עין נמצאת במקום הראשון בפער של ארבע נקודות מהמקום השני (שוב פעם דמיון למקבילתה הישראלית). הקבוצה מארחת באצטדיונה- הזה בין זאייד, אשר מכיל כ-25,000 מקומות ישיבה.


המועדון מאיחוד האמרויות נחשב למועדון הכדורגל הבכיר במדינה, 13 אליפויות מקומיות, חמש זכיות בסופרקאפ, זכיה בגביע וזכיה מרשימה בליגת האלופות של אסיה בשנת 2003. בנוסף, בשנת 2018, השתתפה הקבוצה באליפות העולם למועדונים והפסידה בגמר לריאל מדריד בתוצאה 4-1.


אין ספק שאל-עין הוא מועדון גדול, עם היסטוריה ותארים מרשימים. הסכם שיתוף הפעולה ההיסטורי בין הקבוצות שאמור לכלול השאלת שחקנים, קשרים עסקיים ועוד, הוא אבן דרך משמעותית בהיסטוריה של המועדונים בפרט ושל הכדורגל העולמי בכלל. ואולי, בעתיד הלא רחוק, נראה שחקנים ממחלקת הנוער שבכרמל עושים את פריצתם דווקא בליגה במדינת המפרץ ולהפך.


Comments


bottom of page