top of page

שחקן המריבה של האנליסטים

מחלקת הנוער הירוקה ידועה כאחת שגדלו בה לא מעט כישרונות, חלקם הצליחו לממש את הפוטנציאל, לעלות לקבוצת בוגרים ולהתקדם עם הקריירה וחלקם לא הצליחו להתמודד עם הקושי שבמעבר לקבוצת בוגרים. ישנם לא מעט שחקנים בעלי פוטנציאל רב, אשר גדלו במועדון הירוק, שסומנו כשחקנים אשר יצליחו בקבוצה הבוגרת, אך בפועל היום הם משחקים בקבוצות בליגות נמוכות או בכלל פרשו בגיל מוקדם.


אחת הדרכים של מועדונים גדולים לשלב את שחקני הנוער בקבוצה הבוגרת היא השאלתם לקבוצות קטנות יותר, על מנת לצבור ניסיון משחק בקבוצה בוגרת אך בכזו שבה התחרות היא פחות מאשר במכבי חיפה. בסגל הקבוצה מהכרמל ישנם שחקנים אשר עלו לקבוצה הבוגרת של מכבי חיפה ישר מקבוצת הנוער ושחקנים אשר הושאלו על מנת לצבור נסיון וחזרו למועדון כדי לקבל את הצ'אנס שלהם.

צילום- ניב כהן, רדיו מכבי

אחד השחקנים הבולטים שיצאו לתקופת השאלה וחזרו לקבוצה הבוגרת של מכבי חיפה הוא מוחמד ג'אבר. הקשר הצעיר עבר שנתיים בהפועל נוף הגליל, עלה איתה לליגת העל והספיק לערוך במדי הקבוצה 67 הופעות בהן כבש חמישה שערים. בעונה הנוכחית חזר ג'אבר לחיפה ובעקבות מצוקת הפציעות מצא את עצמו כשחקן סגל והרכב חשוב אצל ברק בכר.

שחקן אשר לא "בילה" בתקופת השאלה מחוץ למועדון הוא הקפטן שלנו, נטע לביא. הקשר ערך את הופעת הבכורה שלו בליגת העל בדצמבר 2015, כשהירוקים ניצחו 4-2 בדרבי החיפאי. באותה עונה היה ללביא חלק משמעותי בקבוצה, הוא היה שותף לזכייה בגביע המדינה באותה עונה ונבחר כתגלית העונה.


בפרק 182 של "האנליסטים" שסיכם את המשחק מול מכבי פתח תקווה, האנליסטים דנו בשחקן הקבוצה מאור לוי. הקשר הצעיר משחק במועדון מגיל נערים ג', שנה לאחר מכן היה שותף לזכייה ב"טראבל" (אליפות, גביע, אלוף האלופים) של קבוצת נערים ב'. בקבוצה הנוער הוא שיחק שלוש עונות בהן כבש תשעה שערים וזכה באליפות. בסוף עונת 2019/20 זכה לדקות ראשונות בהרכב במשחק מול הפועל תל אביב. עד כתיבת שורות אלו, ללוי יש 34 הופעות ליגה בהן כבש שני שערים, שמונה הופעות במפעלים האירופים בהן כבש שער בודד ועוד 3 הופעות בגביע המדינה (לפי האתר הרשמי של מכבי חיפה). לוי כבש שני שערים בשלושת משחקי הליגה האחרונים בהם שותף.

צילום- אורטל דהן זיו

"לי יש בעיה עם מאור לוי, אני אומר אותה כבר כל העונה. אני פחות אוהב את ההתנהלות שלו. אני חושב שהוא יהיר ביחס לדקות שהוא מקבל וביחס למעמד שהוא נמצא בו" אמר יניב רונן, חבר פאנל "האנליסטים" והוסיף "בן שהר, כבש גול והלך והודה למבשל ולאלוהים ולמי שהביא אותו, הוא יודע להעריך את הנקודה בה הוא נמצא והוא יודע להגיד תודה על כל דקה ולתת בראש. בא הילד וחגג כאילו הוא שם גול עם אמבפה נגד חבר שלו באונליין".


מנגד, רפאל קבסה, מגיש "האנליסטים" גונן על השחקן הצעיר, "אני חושב שממש הגזמת עם מאור לוי, לדעתי הוא שחקן מאוד צעיר שכרגע מקושש את הדקות שלו. הוא שחקן בית שהיה קפטן של כל קבוצות הנוער של מכבי חיפה, אני לא חושב שאפשר לשפוט לפי שפת הגוף או איך אתה חוגג. אבל עובדתית שער שני בשלושה משחקים ועוד שער באירופה".


ערן יעקובי חבר הפאנל, הוסיף את דעתו, "אפשר להתווכח עליו מבחינות אחרות, להביא את זה כדוגמא בגלל החגיגות שלו אני לא מסכים איתך. אפשר לדבר על זה שהוא היה חריג גיל כמעט שנתיים ואז הוא פספס דקות משחק בגיל משמעותי, ואתה נכנס לנוחיות הזו שנקראת מכבי חיפה במקום לקרוע את עצמך מול שחקן בן 30 מאחי נצרת שנלחם על משכורת לילדים שלו. אני לא מתייחס לחגיגה שלו, שחקן שעולה מהספסל ונתן גול שיחגוג איך שבא לו".


יעקובי הוסיף בנושא- "שחקן בגיל הזה, עם דקות משחק באופן משמעותי פחות משחקנים אחרים בגיל שלו. אתה לא יכול להיות חריג גיל בנוער במשך כל כך הרבה זמן. ליהנות מה"בנפיטס" שנקרא מכבי חיפה, עם זה התהילה, הרכבים, המשכורת, הציוד, אבל מצד שני, אתה משחק מול ילדים בני 17 בנוער". בהשוואה לנטע לביא, שגם הוא לא עבר בהשאלה ועלה ישירות מהנוער לבוגרים, התייחס ערן יעקובי, "אל תשווה, נטע לביא היה בתקופה אחרת של המועדון, עם שחקנים בינונים. הוא היה נער פוסטר וקיבל את התדמית של מכבי חיפה באותו זמן שאנחנו משקיעים ונותנים במה לצעירים. מאור לוי בתקופה שיש בה כוכבים, הקבוצה אלופה. זו לא אותה השתלבות בכלל".


יעקובי התייחס להתחשלות של שחקן בתקופת ההשאלה בגיל צעיר "בדיוק מה שדיברתי, שחקנים שיצאו החוצה והרוויחו דקות משחק. ג'אבר הלך שיחק שנתיים מושאל, חזר עם פי 10 דקות משחק. שיחק עם שחקנים בגילאים שונים ולא עם ילדים. שאומרים למה שחקני נוער לא משתלבים בבוגרים, זה כי אתה משחק מול ילדים. ג'אבר הוא בדיוק הדוגמא לשחקן שנלחם על הדקות במקום אחר"


השער שכבש לוי נגד דינמו טיבלסי
צילום- אורטל דהן זיו

קבסה סיכם את הנושא- "אני באמת חושב שהילד הזה, ואני לא שופט את שפת הגוף שלו איך הוא חגג או איך הוא לא חגג. אני באמת מפרגן לילד, כיף לראות שחקן בית שעולה וגם מבקיע. שנה שעברה הוא היה שחקן מחליף הכי הרבה פעמים ביחד עם ווילדסחוט וגם השנה אתה רואה שהוא עולה".


הנושא ללא ספק עורר דיון סוער בקרב האנליסטים, כל אחד אמר את דעותיו. בסופו של עניין אין ספק שהצלחת השחקנים והקבוצה חשובים יותר מכל, בין אם שחקן אשר צבר ניסיון בתקופת השאלה או שחקן אשר קיבל את חולצת הקבוצה הבוגרת הישר מקבוצת הנוער. מאור לוי שחקן כשרוני ונהדר, ונאחל לו שהתקופה הטובה בה הוא נמצא תמשיך ושנזכה לראות עוד שחקני בית בהרכב הקבוצה הבוגרת.


Comments


bottom of page